BREAKING NEWS

A fight breaks out within the anti-American gang, Berisha "fires" Bardhi as the head of the group and calls him a mere deputy, the former General Secretary of the DP ignores the Re-establishment Assembly

A fight breaks out within the anti-American gang, Berisha "fires"
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela announces shocking news from SPAK about Sali Berisha: Here is what is hidden behind the chaos caused by the former prime minister in the Assembly

Spartak Ngjela announces shocking news from SPAK about Sali Berisha: Here is
x
BREAKING NEWS

Here is the tape where Sali Berisha was recorded, who brought about all the murders in Tropoja, how SPAK will finally "bury" the former prime minister with the investigations in the "Haklaje" file, Romeo Kara reveals the hard details

Here is the tape where Sali Berisha was recorded, who brought about all the
x
BREAKING NEWS

Meloni opens a factory in Serbia and brings Africans to Albania, the Italian Prime Minister mocks Edi Rama and caresses President Vucic

Meloni opens a factory in Serbia and brings Africans to Albania, the Italian
x
BREAKING NEWS

SPAK in the "courtyard" of Rama, this is how the prosecutors are investigating the complete file of "McGonigal" in cooperation with the FBI, from letters and information with American intelligence, to the interrogation in complete secrecy in New York

SPAK in the "courtyard" of Rama, this is how the prosecutors are
x
BREAKING NEWS

Here are the two powerful women in the SP who can take the reins of the government after the departure of Edi Rama, what is expected to happen on December 8, the socialists in anxiety

Here are the two powerful women in the SP who can take the reins of the
x
BREAKING NEWS

SPAK before the trial by fire", Sali Berisha ignores justice and continues not to implement the court's decision, the third rejection of BKH agents is expected

SPAK before the trial by fire", Sali Berisha ignores justice and continues
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta is soon arrested, the prosecutors have closed the "CEZ-DIA" file, here's what's happening inside SPAK, Romeo Kara reveals the sensational behind-the-scenes

Ilir Meta is soon arrested, the prosecutors have closed the "CEZ-DIA"
x

Politike

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is attacking the "iron" prosecutor Enkeleda Millonai who is investigating her son-in-law for money laundering and the scheme that Ilir Meta is following to escape from the clutches of SPAK

Spartak Ngjela warns of "bombastic" news: This is why Sali Berisha is

Well-known lawyer, Spartak Ngjela has commented on the political situation in the country, as he warned of "bombastic" news about the former Prime Minister Sali Berisha, the head of the Freedom Party, Ilir Meta and the political class in Albania, who are involved in corrupt affairs and criminal. During a statement for "SOT" newspaper, lawyer Ngjela initially warned that other Albanian politicians and officials will be declared "non-women" by the US State Department. If we start with the text of Saliu's non-wife, I have the impression that they will continue the process for other people who are corrupt. But we have to see and wait", he declared. We recall that recently in the corridors of politics in Tirana and not only, it is hinted that the United States of America has another "black list" for Albania.

Berisha and Meta's attacks on SPAK

Further, "SOT" newspaper asked the well-known lawyer, Spartak Ngjela, what he thinks about the former prime minister Sali Berisha, who attacks SPAK and especially the prosecutor Enkelejda Minollai trained in the USA and who has the file of his son-in-law and his son in hand. such as "Gërdeci" and the privatization of the "Partizani" sh-complex. According to Njjela, Berisha's attacks on SPAK show that he is in a panic. "He is scared and thinks that if I attack the prosecutor's office that has the file, the prosecutor will be scared, while the Secretary of the American State Department said that SPAK is run by us. I don't know who Saliu is trying to scare. Saliu is in a predicament now, he wants to put pressure on them, but they are prosecutors who are directed by America", lawyer Njela told the newspaper "SOT". Meanwhile, Mr. Ngjela asks why the leader of the Freedom Party, Ilir Meta is attacking SPAK and whether the former president is in danger from justice. For Njëla, the fact that Meta attacks SPAK shows that, according to him, his noose is narrowing and that through attacks on special prosecutors, the head of PL, as the lawyer says, is trying to escape the confrontation with justice. "The fact that they hit him means that when the time comes, if I start the criminal process against them, they will say that they are angry with us. These are weak-level protections, they are not legal protections", underlined the well-known lawyer, Spartak Ngjela during a statement for the "SOT" newspaper. "The fact that they hit him means that when the time comes, if I start the criminal process against them, they will say that they are angry with us. These are weak-level protections, they are not legal protections", underlined the well-known lawyer, Spartak Ngjela during a statement for the "SOT" newspaper. "The fact that they hit him means that when the time comes, if I start the criminal process against them, they will say that they are angry with us. These are weak-level protections, they are not legal protections", underlined the well-known lawyer, Spartak Ngjela during a statement for the "SOT" newspaper.

Berisha and Meta's attacks on SPAK

Megjithatë kujtojmë se halli duket se ka bërë bashkë Ilir Metën dhe Sali Berishën. Ndonëse kreu i PL pas zgjedhjeve tentoi të distancohej nga plaku “non grata”, tani duket se është në koordinim total me të. Halli i tyre më i madh është drejtësia. Prej javësh flitet se SPAK i ka vënë në shënjestër dhe të dy janë hedhur në sulm ndaj drejtësisë. Pak ditë më parë zoti Meta ka shpërthyer ndaj drejtësisë së re. “Epiqendra e këtij korrupsioni është tek zyra e kryeministrit aktual, i cili është ideuesi, por edhe zbatuesi kryesor edhe i drejtësisë me regji. Mos veprimi i drejtësisë në kohë ndaj përgjegjësve për aferat e mëdha po i krijon mundësi qeverisë që të grabisë qindra miliona euro, në afera tashmë të njohura, inceneratorët, sterilizimi dhe shumë afera të tjera. Vendi është në duart e një qeverie të inkriminuar, ndaj përgjegjësitë bien mbi opozitën për rikthimin e ligjshmërisë në vend dhe për rendin kushtetues”, deklaroi Meta. Ndërkohë edhe Berisha nuk lë ditë pa sulmuar SPAK, ndërsa javën që lamë pas shkoi deri aty sa ka sulmuar prokuroren e SPAK-ut, Enkeleda Millonai, e cila po heton dhëndrin e tij, Jamarbër Malltezin, për pastrim parash me ngritjen e 19 kullave me 39 mijë euro para të ligjshme, mbi pronën shtetërore ish Klubi Partizani, tjetërsuar nga vjehrri kryeministri përmes një afere me qindra nyje të zeza, realizuar gjatë viteve 2006-2009. Ndoshta mendon se është ende koha e “deles së tij” Adriatik Llallës (sot në arrati), koha kur kërcënonte dhe fyente Ina Ramën se pse nuk hetonte siç udhëzonte ai në fjalime publike, koha kur i jepte mesazh një natë para Gjykatës së Lartë për të shpallur të pagjashëm Ilir Metën, kur rrethonte prokurorinë që të mos pyeste klientin e Familjes së tij Damir Fazlliç, koha kur nuk zbatonte urdhër-arrestet e Prokurorisë për 21 Janarin, kur rrethonte dhe detyroi të kërkonte azil politik në SHBA ish kryetarin e Gjykatës së Kasacionit Zef Brozi vetëm se nuk zbatonte urdhërat politik të tij. Sali Berisha theksoi me shqetësim se prokurorja Enkeleda Millonai kishte sekuestruar dosjen dhe kishte shtrirë hetimet deri në vitin 1939, ndërsa ngriti pretendime për hetime me ndikim politik dhe ngritje dyshimesh dashakeqe.

Most read