BREAKING NEWS

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident

How the injury happened in Tirana, the police give details about the incident
x
BREAKING NEWS

Knife wounds in Tirana, the first details emerge

Knife wounds in Tirana, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you terrified me

Andi Bushati returns to Belind Kelliçi: With the last phrase you
x
BREAKING NEWS

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the "scenario" of the campaign: I find it a tempting measure, because in front of a powerful mediaticish candidate...

Andi Bushati has two words for Kelliçi and tells him the
x
BREAKING NEWS

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of the fight with two victims in Kavaja

"He killed him with a knife, he with a pistol", says the witness of
x
BREAKING NEWS

Shooting with two dead in Kavaja, the police release details about their identities: The victims had changed their names

Shooting with two dead in Kavaja, the police release details about their
x
BREAKING NEWS

They had physically clashed days ago, new details emerge from the shooting in Kavaja, where two people lost their lives

They had physically clashed days ago, new details emerge from the shooting in
x
BREAKING NEWS

Albania is shaken/ Two dead in Kavaja, one in Elbasan and one in Mat, what is happening in the country?

Albania is shaken/ Two dead in Kavaja, one in Elbasan and one in Mat, what is
x

Politike

Berisha is enraged, reveals the SMS that Yuri Kim sent to his colleague after the declaration "non grata", invites the militants to "surround" the Parliament and sends "kamikaze" to Rama's house in Surrel

Berisha is enraged, reveals the SMS that Yuri Kim sent to his colleague after

Former Prime Minister Sali Berisha in an interview for "Syri TV" stated that the FBI and other US institutions did a universal check on Sali Berisha and found nothing. Asked if Charles McGonigal has filed his case for the declaration 'non grata', Berisha said that he cannot accuse him. "I cannot accuse McGonigal of declaring myself non grata. But I have facts. Yuri Kim, just a few hours after declaring me non grata, told one of my colleagues that the file was prepared by the FBI. Another important employee of the embassy, ??in a message, tells another colleague that we did not work with the file, but the other office. It's about the FBI. But that's just Yuri Kim. The State Department has stated that the decision was based on media reports controlled by Soros. in the reports of NGOs sponsored by Soros and three of the anti-corruption reports of the government of Edi Rama. These three sources have been lined up by the spokesperson of the State Department, who had it quite simple to say that we have based it on the reports of our agencies. Under the circumstances, I can't blame McGonigal. What I am accusing now is Mark Rossini, who has made political statements against me without being paid," said the leader of the Democratic Party, Sali Berisha.

Berisha announces a protest in front of the Assembly

Ndërkohë ish-kryeministri Sali Berisha ka dhënë sinjale se do të bllokojë Parlamentin ditën e enjte, nëse kryeministri Edi Rama nuk jep sqarime për skandalin “McGonigal”. Ndonëse më 11 shkurt ai ka thirrur një protestë kombëtare, Berisha ka mobilizuar dje ndjekësit që të tubohen para Parlamentit gjatë seancës së kësaj jave, teksa ka dhënë sinjale se dhe brenda Kuvendit do ketë tensione. Gjatë një bashkëbisedimi me gratë demokrate, Berisha u shpreh se të gjithë duhet që të jenë para dyerve të Parlamentit. Berisha ka deklaruar se tubimi duhet të jetë pasnesër, por në fakt sipas informacioneve nga Kuvendi, seanca do të jetë ditën e enjte në 9 shkurt. “Data 11 është sipari i një revolucioni i cili ndalet vetëm me përmbysjen e Edi Ramës. Pasnesër në ora 10:00 se detyrat janë të shumta, opozita sakrificë është. Pasnesër ne e kemi thirrur atë në parlament. Ftoj qytetarët e Tiranës, s’ka nevojë nga rrethet që të vijnë aty rreth Parlamentit, të jenë aty. Të thonë edhe ata zërin e tyre jashtë Parlamentit. Nuk mund t’i lihet Parlamenti një krimineli si ai. A e vinit re ju, ai vinte në Parlament dhe shante në mënyrë më të shpërfytyruar. Asgjë sepse e dinte që ishte më kriminel se çdo kriminel tjetër në këtë vend. Një njeri që porosit për të vrarë opozitën, për të asgjësuar opozitën ai është krimineli më i madh i këtij vendi. Prandaj dhe i shpërfytyruar vinte dhe sillet ndaj opozitës në mënyrën më armiqësore. Ne na mohojnë çdo të drejtë aty, e bëjnë që të ikim nga Parlamenti, por jo jo nuk do të ikim nga Parlamenti. Ne do të flasim aty, ju do të flisni aty jashtë Parlamenti. Parlamenti është i juaji, është i qytetarëve, është tempulli i demokracisë dhe ne nuk ja lëshojmë një grushti kriminelësh parlamentin”, nënvizoi Berisha.

FRPD sulmon Ramën

Nga ana tjetër, të rinjtë e Forumit Rinor Demokrat me urdhër të Berishës, bashkë me disa përfaqësues të tjerë të “Foltores” i kanë nisur që dje protestat kundër kryeministrit Edi Rama. Të rinjtë janë mbledhur para banesës së Kryeministrit Rama në Surrel. Ata mbanin pankarta në duar ku shkruhej “faktet dolën, jep dorëheqjen” teksa në foto shfaqet Rama dhe ish-zyrtari i FBI-së Charles McGonigal. “Jemi këtu për t’i kthyer vizitën kryeministrit Edi Rama. Ai ka futur duart në xhepat e qytetarëve dhe ka hyrë brenda shtëpive tona. Ka tentuar të asgjësojë të gjithë zërat kundër tij për të mbajtur pushtetin e një autokrati. ne jemi këtu dhe këtu do qëndrojmë çdo ditë. Një pikënisje dhe një thirrje për qytetarët që të na bashkohen më 11 shkurt. Ne jemi këtu, qytetarët shqiptarë janë këtu. Do jemi në mbështetje të çdo kauze qytetare. Ne mendojmë se Rama nuk meriton më të jetë në postin e kryeministrit. Ai ka tentuar asgjësimin e opozitës shqiptare. Ne nuk e duam më kryeministër”, deklaroi një prej të rinjve të FRPD.

Most read