BREAKING NEWS

Local elections, Lorenc Vangjeli gives a strong warning to PL: This is what Meta's party will fight for

Local elections, Lorenc Vangjeli gives a strong warning to PL: This is what
x
BREAKING NEWS

"Albanian televisions are paid by the Russians", Ngjela sounds the alarm and warns: the USA accepted it, they don't speak names, but...

"Albanian televisions are paid by the Russians", Ngjela sounds the
x
BREAKING NEWS

Rama withdrew the decision to increase the price of energy, ERE comes out with the unexpected announcement

Rama withdrew the decision to increase the price of energy, ERE comes out with
x
BREAKING NEWS

The Democratic Party gives the important announcement, here is what is expected to happen tomorrow

The Democratic Party gives the important announcement, here is what is expected
x
BREAKING NEWS

'1 million euros turnover per day', the journalist uncovers new details from Vis Martinaj's business: There were connections with elements of the underworld throughout Albania, profits increased due to...

'1 million euros turnover per day', the journalist uncovers new
x
BREAKING NEWS

"The Balkans more endangered than ever", Mediu makes the scary warning: We are at "war" with Iran while the government...

"The Balkans more endangered than ever", Mediu makes the scary
x
BREAKING NEWS

The disappearance of the gambling boss, the journalist discovers who is publishing the photos of Vis Martinaj

The disappearance of the gambling boss, the journalist discovers who is
x
BREAKING NEWS

Fantastic! Visa liberalization, Kosovo receives the big news from Greece

Fantastic! Visa liberalization, Kosovo receives the big news from Greece
x

Politike

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha took out the spy file from Meta, Begaj's decree, flirting with Rama and ambassador Kim made the head of "Foltore" mad

The behind-the-scenes "bombshell" is revealed, this is why Berisha

There is no doubt that the ex-president Ilir Meta's spy file of the former State Security was released to the market, the media and in the public square by ex-prime minister Sali Berisha. The "SOT" newspaper is the only media that has dared to reflect the truth of the "Meta" file, uncovering the scenes and showing in detail who is behind this scandal, which caught Ilir Meta by surprise, a day after he took off his suit Head of State. On July 25, "like a bolt from a clear sky", Ilir Meta learned from a letter that the Authority for Information on Former State Insurance Documents (AIDSSH) sent to the Parliament of Albania, which he informed that ex- President Meta is rumored to have been a spy and collaborator of the former State Security. This serious accusation shook Meta and his associates to the core, while the socialist majority and a part of the Democratic Party led by Enkelejd Alibeaj were immediately set in motion, as they promised changes in the file law, in order to finally remove the chairman of the Freedom Party and other spies from politics. According to the information, it is known that Ilir Meta is working very hard behind the scenes and is trying to manipulate his file, where in addition to numerous contacts with the person with the initials FT, who is said to have been spying when they were friends at the University sometime in the late 80s, he is trying to bargain even with the "devil", just to get out of this mess. But it seems that he has lost this battle, since the file is already very difficult to manipulate, also due to the fact that it came from the office of his associate Sali Berisha. It is learned that the latter decided to stage a coup against Meta, after he ignored his calls (his prayers), not to decree Bajram Begajn as President of the Republic, as well as after the growing flirtations that the former president had with the American ambassador in Tirana, Yuri Kim and Prime Minister Edi Rama. Meta himself openly challenged Berisha, because he was seen in several activities where Rama and Ambassador Kim were present, while he gave the biggest blow to the doctor from Istanbul, where he signed Begaj's decree, although Berisha asked him not to take it that decision, thus giving the president to the Socialist Party. Also, Meta stung Berisha two days ago, making him tickle. The Chairman of the Freedom Party, Ilir Meta, commemorated the birthday of the writer and politician Sabri Godo, while he openly targeted Berisha, as he writes, the wisdom and vision of Godo, according to him, are greatly lacking today, that Albania is in crisis. So, these movements of Ilir Meta could not be overcome by Sali Berisha, who, as a sign of revenge, took out Meta's spy file, this strong action seriously threatens to blow up the political career of the leader of the Freedom Party. To put it bluntly, Berisha got angry with Meta, after the latter got out of line, despite the fact that during these years he has held him hostage, because of the many files he has against him, he is using them as "handcuffs" for the former the president. this strong action that seriously threatens to blow up the political career of the leader of the Freedom Party. To put it bluntly, Berisha got angry with Meta, after the latter got out of line, despite the fact that during these years he has held him hostage, because of the many files he has against him, he is using them as "handcuffs" for the former the president. this strong action that seriously threatens to blow up the political career of the leader of the Freedom Party. To put it bluntly, Berisha got angry with Meta, after the latter got out of line, despite the fact that during these years he has held him hostage, because of the many files he has against him, he is using them as "handcuffs" for the former the president.

Dekretimi i Begajt, Berisha thirrje Metës

Por përpara se situatë të vinte në këtë pikë, u dhanë dosja sinjale fërkimesh me ish-presidentit Ilir Meta dhe ish-kryeministrit Sali Berisha. Ky i fundit kërkoi ndihmën e ish-presidentit Meta që të mos lejonte shkeljen e Kushtetutës për votimin e Kreut të ri të Shtetit. Sipas Berishës, me votimin e Begajt më 4 qershor në Kuvend u shkel neni 167, i cili e përcakton qartë se një ushtarak aktiv nuk emërohet dot në detyra të tjera shtetërore. Ndër të tjera lideri historik i Partisë Demokratike, u shpreh disa orë para votimit të Begajt në Parlamentin e Shqipërisë, se rrezikohet që të krijohet një precedent shumë i rrezikshëm për vendin, gjithmonë në ‘kurriz’ të Kushtetutës. “Dënoj këtë akt si dëshmi flagrante e kapjes së shtetit dhe Kushtetutës nga një organizatë kriminale me në krye Edi Ramën, që nuk ka interesa të tjera përveç vjedhjes dhe plaçkitjes të qytetarëve. I bëj thirrje Presidentit të Republikës të mbrojë Kushtetutën dhe të mos lejojë këtë dhunim flagrant e tejet të rrezikshëm të saj”, shkroi Berisha ndër të tjera në rrjetet sociale më 4 qershor të këtij viti.

Meta i përgjigjet Berishës: E drejtë e tij të thotë ç’të dojë, zbatova Kushtetutën

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur ish-kryeministrit Sali Berisha lidhur me akuzat e tij për procedurën e ndjekur për lirimin e Bajram Begajt nga posti i Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të FA. Berisha e ka cilësuar si anti-kushtetuese firmosjen nga Stambolli, teksa Meta ishte në një vizitë zyrtare. Ndërkaq, Meta shprehet se është e drejtë e Berishës të thotë ç’të dojë, ndërsa shton se ai është koherent me Kushtetutën dhe procedura ka qenë transparente. “Se çfarë thotë Berisha për dekretin për Begaj, është e drejtë e tij. Nëse ka njeri në këtë tokë me koherent në mbrojtje të Kushtetutës, me falni për modestinë, por ai është Ilir Meta. Procedura e ndjekur ka qenë e qartë dhe plotësisht transparente. Procedura e firmosjes së këtij Dekreti është vetëm në zbatim të Kushtetutës”, deklaroi ai gjatë një interviste për “Syri TV” më 6 qershor të këtij viti. Më tej Meta sqaroi edhe procedurën e ndjekur. “Dekreti ka ardhur në mënyrë elektronike nga Tirana në Stamboll. Pasi u shqyrtua nga unë dhe pasi e lexova, e firmosa publikisht dhe u dërgua elektronikisht ne Tiranë. Çdo veprim i imi ka qenë në përputhje me Kushtetutën dhe në përputhje me ligjin. Në planin kushtetues zero problem, ne planin ligjor zero problem, ne planin moral zero problem”, u shpreh ai. Ndërkohë Meta ka shtuar gjithashtu se vendndodhja fizike nuk është e rëndësishme. “Vendndodhja ime fizike nuk është e rëndësishme, e rëndësishme është që unë ka respektuar vetëm Kushtetutën e Shqipërisë”, nënvizoi Meta.