BREAKING NEWS

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the details and shows the hard evidence

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the
x
BREAKING NEWS

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how Alimehmeti answers

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how
x
BREAKING NEWS

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong details: the perpetrator was an infiltrator, this is what the purpose was

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong
x
BREAKING NEWS

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the statement of the Ministry of Foreign Affairs and discloses the behind-the-scenes: This is why the American ambassador is leaving

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the
x
BREAKING NEWS

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's phone: The event is not accidental

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's
x
BREAKING NEWS

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of Berisha's attack: It is strange that Gerti Shehu...

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of
x
BREAKING NEWS

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji reveals what Edi Rama is trying to do

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji
x
BREAKING NEWS

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the important announcement for the citizens

"From tomorrow in these cities will..."/ OSHEE comes out with the
x

Rajoni

10 hot days for Vu?i?, he must choose to recognize Kosovo and boycott Putin, or he will suffer the same fate as Russia, here are the difficult meetings that await the Serbian president

10 hot days for Vu?i?, he must choose to recognize Kosovo and boycott Putin, or

Very difficult days await Serbia. The internationals are exerting stronger pressure than ever. October 8 is expected to be the final day to learn Serbia's position on foreign policy, on the issue of Russian sanctions and on the agreement with Kosovo. Although despite all the strong pressure from the West, Vucic has given signals that he will not back down. Serbian media reports that he was expected to address the public by the end of this week, but the speech was postponed until October 8. Vucic said: "Since Friday we have important meetings, the German envoy for the Balkans is coming, on Saturday I will go to Bulgaria, on Monday I will be in Budapest." We are waiting to see what will happen in Strasbourg for Kosovo's membership in the Council of Europe on October 4 and 5, and on the 6th is the great summit of the European political community.

Vucic does not take a step back

The Serbian leader said that he will then inform the citizens when it comes to salaries and pensions for citizens and, as he said, about other actions that the state will undertake. "And what are our measures to save energy and how to "winterize" autumn and winter and what should we do and what policy will we follow in the next period, given what is happening", said Vucic. He said that he is not fighting for Putin or Biden. The pressures, as he says, are numerous and he estimated that they will multiply. "Vucic does not impose sanctions because of Putin? I am not fighting for Putin or Biden, I am fighting for these wonderful people, for our children and parents, for all the people in Serbia. I don't really care about foreign leaders. I am looking at how in these difficult moments Serbia will not be under their attack and I am looking at how to think about tomorrow. Someone should think about what we will do tomorrow when we have peace, whether we have successfully defended our interests or not", he replied to the question of who is putting pressure on Serbia.

The pressures from the West are increasing

The Serbian president added that there is a lot of pressure, but also that he expects that after all those talks he will be able to talk more about this with the citizens of Serbia. "I understood that these media are only a political instrument, so the next time they will talk about the independence of the media, I will only remember those from Brussels, this shows that they have less and less patience, with all the pressure on us. groups will commit to one side and to the other, like who pays whom. But for those of us who don't get paid, we look at what our interests are, and I'll talk about that later. I know how far I can go so as not to harm our country, I also know how far I will not go", said Vucic.

Vucic's policy with two chairs

Vuçiç, luan sa me Rusinë sa me Perëndimin. Edhe pse nuk ka vendosur sanksione ndaj Vladimir Putinit, lëvizja e tij e fundit i jep një “shuplakë” Rusisë. Duke iu përgjigjur pyetjes se cili do të jetë qëndrimi i Serbisë ndaj vendimit të pritur të Dumës ruse për aneksimin e pjesëve të Ukrainës, Vuçiç theksoi se Serbia “nuk mund dhe nuk do ta njohë këtë”. "Serbia nuk do të njohë rezultatet e referendumeve të mbajtura në katër rajone të Ukrainës të pushtuara pjesërisht nga forcat ruse, tha të mërkurën presidenti Aleksandar Vuçiç, pavarësisht lidhjeve miqësore mes Beogradit dhe Moskës. Por nga ana tjetër ministri serb Selakoviç, teksa foli për përpjekjet e mundshme për të përjashtuar Rusinë nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së, tha se fakti që një numër i konsiderueshëm i përfaqësuesve të shtetit po flasin për këtë do të thotë se dikush e ka atë ide në kokë. “Për ne është thelbësore që Rusia të mbetet në Këshillin e Sigurimit të OKB-së”, tha Selakoviç dhe deklaroi se përjashtimi i mundshëm i Rusisë do të ishte një fatkeqësi për ne dhe se shpreson, beson dhe dëshiron që kjo të mos ndodhë. Këto qëndrime të Serbisë po humbin durimin e Brukselit dhe ditët në vijim do të vendosin fatin e Serbisë.