BREAKING NEWS

Anticovid measures change! The latest decision of the Committee of Experts is revealed: Starting tomorrow, it will ...

Anticovid measures change! The latest decision of the Committee of Experts is
x

Rajoni

He broke his jaw and 3 teeth, the Serbian politician brings out the serious details: The attack on my son was a warning! They said 'what are you doing now, you Albanian'

He broke his jaw and 3 teeth, the Serbian politician brings out the serious

"The group of people who waited for my son after school, a day earlier published on" Facebook "and Instagram, posts saying 'tomorrow the Albanian rests' and 'who will survive on Monday will tell about him'", says for Radio Free Europe, Nenad Rashic, the leader of the Progressive Democratic Party in Kosovo. He later made these posts public at a press conference at the "Media Center" in Caglavica.

Rashic's son, Nikola, was attacked on Monday, February 22, in Llapnasella, Gracanica, a Serb-majority municipality.

Kosovo Police in a written response to REL, has confirmed that in this "mass beating participated high school students, but also several other people" and that one person received serious bodily injuries and then was sent hospital.

In this case, the Police have detained eight people, including a minor. Eight people have been remanded in custody for 48 hours because they are suspected of taking part in the beatings.

The Basic Prosecution in Prishtina told REL that the State Prosecutor will request a detention measure against the detainees.

How did the attack happen?

Nenad Rasic's son, Nikola, 18, is a final year high school student in Llapnasella and the attack took place while he was leaving school.

The director of the gymnasium, Dejan Denic, told Radio Free Europe that Nikola was not a "problematic teenager".

"According to the information we have, the beating happened due to some private reasons, which have nothing to do with the school," he said.

Nenad Rashic tells REL that the group of young people waited for his son in front of the school and first started insulting him and then physically attacked him, beating him with an "iron box" on the head.

"They approached my son and told him 'what are you doing now, you Albanian'", Rashic said. "Shiptar" is a pejorative term used in the Serbian language towards Albanians.
Nikolla has a broken jaw and three teeth.

“Djali im ishte objektivi. Sipas mendimit tim, kjo ishte tentativë-vrasje”, thotë Rashic. Ai mendon se e gjithë kjo është “pasojë e kundërshtimit të tij shumëvjeçar ndaj presioneve politike”.

Gjatë konferencës për media, Rashic tha se politikanët me deklarata “të papërgjegjshme” kanë ndikuar në acarimin e situatës. Ai po ashtu tha se ka kërkuar nga Prokuroria që të hetojë të gjitha postimet e politikanëve, që përmbajnë etiketime të ndryshme, duke mos specifikuar se për cilët politikanë bëhet fjalë.

Rashic po ashtu u shpreh se pas sulmit ndaj djalit të tij, Policia i ka ofruar mbrojtje, por ai nuk e ka pranuar.

Rashic është kundërshtar politik dhe kritik i zëshëm i Listës Serbe, subjekt politik në Kosovë, që prej formimit më 2013, është i vetmi përfaqësues i komunitetit serb në institucionet e Kosovës. Ky subjekt gëzon mbështetje të plotë të Beogradit zyrtar, por edhe të shumicës së trupit elektoral të komunitetit serb në Kosovë.

Rashiqi disa herë është kritikuar nga Lista Serbe dhe zyrtarët në Serbi për qëndrimet e tij. Ditëve të fundit ai ka folur hapur se si Lista Serbe po u bën presion votuesve serbë për të votuar për Adrijana Hoxhicin dhe subjektin e saj “Komuniteti i Bashkuar”, duke ua privuar rivalëve politikë boshnjakë përfaqësimin në Kuvendin e Kosovës.

Çfarë thotë Lista Serbe për sulmin në Llapnasellë?

Fillimisht, Lista Serbe e dënoi sulmin ndaj djalit të Nenad Rashicit, për të deklaruar disa orë më vonë, përmes një njoftimi për media, se “Rashici është i gatshëm ta keqpërdorë fëmijën e tij për të përfituar poenë të ulët politikë”.

“Kjo rrahje si dhe lëndimet që i ka marrë Nikolla, nuk kanë lidhje me politikën dhe Listën Serbe, pa marrë parasysh sa Albin Kurti dhe Rashici tentojnë ta paraqesin si të tillë dhe të marrin ndonjë poenë politikë”, thuhet në komunikatën e Listës Serbe.

Të hënën, para se të ndodhte sulmi, nënkryetari i Listës Serbe, Dalibor Jevtic, ka shkruar në Twitter, se Rashici gjatë fushatës zgjedhore “ia premtoi veten shqiptarëve dhe kërkoi që të votojnë për ta shkatërruar Listën Serbe”.

Dënim i sulmit
Ushtruesja e detyrës së presidentit në Kosovë, Vjosa Osmani ka thënë se sulmi ndaj djalit të Rashicit është akt kundër demokracisë dhe lirisë së individit.

“Ftoj organet e rendit që sa më shpejt t’i sjellin para drejtësisë autorët e krimit. Është tashmë e qartë që sulmi ndaj tij është në vazhdën e kërcënimeve të shumta e ndërhyrjeve ilegale të Serbisë në Kosovë, që kanë për qëllim frikësimin e qytetarëve serbë”, është cituar të ketë thënë Osmani sipas një komunikate për media të presidencës.

Ndërkaq, kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti tha se kryesit e këtij sulmi, duhet “të përballen me forcën e ligjit”.

“Dhuna është e papranueshme dhe e dënueshme”, tha Hoti.
Lidhur me këtë incident ka reaguar edhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, partia e të cilit ka fituar zgjedhjet parlamentare të 14 shkurtit në Kosovë.

Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, Kurti ka thënë se sulmi ndaj djalit të Rashicit mund të jetë i organizuar dhe ka të bëjë me veprimtarinë e babait të tij.

“Në qeverinë tonë të re do të punojmë që të gjithë qytetarët e Kosovës pa dallim përkatësie kombëtare të jetojnë të sigurt”, është thënë në reagimin e Kurtit.

Ambasadori britanik në Kosovë, Nocolas Abbott, i cili ka kërkuar hetimin e sulmit, ka thënë po ashtu se gjuha e urrejtjes, e promovuar nga disa politikanë, duhet të ndalet.

"Some politicians have promoted a culture of hatred and fear, mistrust and betrayal within and between communities. We call on them again to stop this. "The whole political class and the media must reflect and understand that allowing the development of this culture puts people at risk," he wrote on Twitter. / REL /

Most read