BREAKING NEWS

Spartak Braho slightly measures Meta: What the president is doing has not happened in any country in the world

Spartak Braho slightly measures Meta: What the president is doing has not
x

Rajoni

Miroslav Lajçak arrives in Kosovo, one-on-one conversation with Kurti on dialogue with Serbia

Miroslav Lajçak arrives in Kosovo, one-on-one conversation with Kurti on

I dërguari Special i Bashkimit Europian në lidhje me dialogun Kosovë –Serbi, Miroslav Lajçak ka zhvilluar ditën e djeshme takimin e parë të turit të tij në rajon. I pari të cilin ai ka takuar ka qenë kreu i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, ndërkohë që gjatë ditës së sotme pritet që të takojë ushtruesen e detyrës s presidentes, zonjën Vjosa Osmani dhe kryeministrin në detyrë, Avdullah Hoti. Takimi me zonjën Osmani do të mbahet në kabinetin e Presidentes në orën 08:00. Pas takimit është lajmëruar se do të mbahet një konferencë për media në hollin e Kuvendit të Kosovës. Pas përfundimit të takimit mes Kurtit dhe Lajçak, asnjë nga palët nuk ka bërë deklaratë për media, duke e lënë në hije atë se për çfarë është folur. Takimi është zhvilluar në selinë qendrorë të Vetëvendosjes në Prishtinë. Ndërkohë, zoti Lajçak në një intervistë të dhënë më parë për Tanjug, agjencia kombëtare serbe e lajmeve me seli në Beograd, është shprehur se në vizitën të cilën do ta ketë në Serbi pas përfundimit të asaj në Kosovë, nuk do të shkojë me ultimatume në lidhje me procesin e dialogut dhe se vizita e tij nuk duhet të shihet si intimiduese. Emisari i BE u shpreh se në përfundim të vizitave në Kosovë dhe Serbi është shpresëplotë se mund të ketë një ide të qartë se kur do të mundet të rifillojë dialogu. “Nuk është sekret se BE-ja pret një vazhdim të dialogut dhe se dialogu është i pashmangshëm për Beogradin dhe Prishtinën në rrugën drejt anëtarësimit të BE-së. BE-ja është këtu, ne jemi gati t’i marrim dy udhëheqësit në Bruksel dhe tani është çështja se kur do të ndodhë kjo. Unë dua të dëgjoj një përgjigje lidhur me këtë çështje gjatë kësaj vizite”, tha Lajçak.

dIALOGUE

Commenting on media reports that he would push for an agreement on Serbia, he said the European Union does not issue ultimatums. "The work of the European Union is not based on ultimatums. We are here to help you. "The purpose of the dialogue is to help Belgrade and Pristina and a European future for the whole region," he said. Asked about the US insistence on mutual recognition between the two countries, Lajcak replied that the aim of the dialogue is to normalize relations and that Belgrade and Pristina are the parties that should reach an agreement on what normalization is. The EU envoy on dialogue also spoke about the leader of Vetëvendosje Albin Kurti and the fact that he has listed dialogue as the fourth in the list of priorities of his government, which is expected to be established immediately after the release of the Central Election Commission with a concrete and official result. Lajçak said that Albin Kurti knows very well what is expected of him. "He was elected to resolve some of Kosovo's internal issues, such as corruption, justice and social issues, and he knows very well that the international community, the EU and the United States expect the dialogue to continue, and he is ready. for this ", Lajçak is quoted as saying. The EU Special Envoy for Dialogue has kicked off a visit to the Western Balkans from Kosovo, where he will stay from March 1st to March 3rd, and then travel to Serbia from March 3rd to 4th. The Slovak diplomat will also visit Montenegro, as part of his regional mandate, from March 4th to 5th.

Most read