BREAKING NEWS

Berisha and Meta in unison against PS-PD co-government, messages and warnings to Basha to reject Rama's offer

Berisha and Meta in unison against PS-PD co-government, messages and warnings to
x

Shëndeti

Strengthens immunity and fights dry cough, learn how to prepare your own natural syrup that gives immediate results

Strengthens immunity and fights dry cough, learn how to prepare your own natural

Cough and cold are usually health problems attributed to the winter season, but in many cases, dry cough persists even in spring or summer.

Dry cough is about a sore throat, the causes of which are different.

These include: pollen allergies, air conditioning, heartburn or spring viruses caused by enterovirus.

Unlike the rhinovirus that causes colds in winter, this virus lives longer in summer.

Moreover, throat irritations last longer in warm temperatures due to dry air and the use of air conditioning.

Natural syrups against dry cough are varied and mainly based on honey.

The latter can be combined very well with violet flowers, the most beautiful herald of spring.

Uses of Violet Flowers For Health

Experts referred to by AgroWeb.org say that the violet flower has been widely used against some diseases, disorders and health problems.

These include: acne, asthma, bronchitis, eczema, headaches, psoriasis, sore throats, ulcers, urinary tract infections and whooping cough.

Violet Flower Syrup And Honey

This syrup is very soft and delicate.

It is also recommended for children over 2 years old.

To prepare the syrup you need some fresh or dried flower petals, water and honey.

The formula is as follows: for each tablespoon of flower petals you need two tablespoons of honey.

Merrni një kavanoz qelqi dhe mbushni një të tretën e tij me petale të lules.

Më pas hidhni ujë të ftohtë sipër tyre dhe futeni kavanozin në frigorifer.

Mbajeni gjatë gjithë natës dhe më pas në mëngjes hidheni në një tenxhere të vogël dhe lëreni të ziejë për 15 minuta.

Më pas kullojeni lëngun.

Nëse do të përdorni 50 ml të lëngut të petaleve të manushaqes, do të përdorni 100 ml ose 150 ml mjaltë në varësi të preferencës.

Vendoseni tenxheren sërish në zjarr të ngadaltë dhe përziejeni mjaltin deri sa të shkrihet.

Mos lejoni që ai të ziejë dhe mbajeni temperaturën nue zjarr shumue avashtë që të mos shkatërrohen vlerat e mjaltit.

Lëngun e trashë hidheni në një kavanoz qelqi dhe mbajeni në frigorifer për një muaj.

Për fëmijët rekomandohen 1-2 lugë çaji në ditë ndërsa për të rriturit 1-5 lugë gjelle në ditë.

This syrup plays a dual role in clearing the airways and eliminating dry cough./ AgroWeb.org