BREAKING NEWS

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and be silent, he will be ashamed when ...

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and
x
BREAKING NEWS

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha announces the next move for the lawsuit against Blinken

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD headquarters if the court gives the stamp to Alibeaj

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD
x
BREAKING NEWS

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by the answer

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by
x
BREAKING NEWS

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani makes the epic reaction to the statement of Luciono Boçi: Uaaaa, o Ylli knows what it means ...

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani
x
BREAKING NEWS

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar
x
BREAKING NEWS

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's surprise on July 25: Even those who are on vacation will open the screen

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's
x
BREAKING NEWS

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July 7 protest, Rama will put on the blinds, but ..

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July
x

Shëndeti

Consume one pear a day and you will be amazed by the benefits that your body will have

Consume one pear a day and you will be amazed by the benefits that your body

Pears are sweet bell-shaped fruits, which have been enjoyed since ancient times. They can be eaten fresh or in the form of jam or as the first food to introduce to your baby.

They are not only delicious, but also offer many science-backed health benefits. These are the 9 impressive health benefits of pears.

1. Very nutritious

Pears come in many different varieties. There are about 100 different species worldwide. A medium pear provides the following nutrients:

Calories: 101

Protein: 1 gram

Carbohydrates: 27 grams

Fiber: 6 grams

Vitamin C: 12% of daily value

Vitamin K: 6%

Potassium: 4%

Copper:

Pears also provide small amounts of folate, provitamin A and niacin. Folate and niacin are important for cell function and energy production, while provitamin A supports skin health and wound healing. Pear is also a rich source of important minerals like copper and potassium. Copper plays a role in immunity, metabolism, cholesterol and nerve function, while potassium helps muscle contractions and heart function. Moreover, these fruits are an excellent source of polyphenol antioxidants, which protect against oxidative damage. Be sure to eat the whole pear, as the peel contains up to six times as much polyphenols as the husk.

2. It can help intestinal health

Dardha është një burim i shkëlqyer i fibrave të tretshme dhe të patretshme, të cilat janë thelbësore për shëndetin e tretjes. Këto fibra ndihmojnë në ruajtjen e rregullsisë së zorrëve duke e zbutur dhe lehtësuar jashtëqitjen. Një dardhë e mesme (178 gram) përmban 6 gram fibra – 22% të nevojave tuaja ditore për fibra. Përveç kësaj, fibrat e tretshme ushqejnë bakteret e shëndetshme në zorrën tuaj. Si të tilla, ato konsiderohen si prebiotikë, të cilët lidhen me plakjen e shëndetshme dhe përmirësimin e imunitetit. Veçanërisht, fibrat mund të ndihmojnë në lehtësimin e kapsllëkut.

3. Përmbajnë komponime të dobishme bimore

Dardha ofron shumë përbërje të dobishme bimore që u japin këtyre frutave nuancat e tyre të ndryshme. Për shembull, antocianinet u japin një nuancë të kuqe rubin disa dardhave. Këto komponime mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës dhe të forcojnë enët e gjakut. Dardha me lëkurë të gjelbër përmban luteinë dhe zeaxanthin, dy përbërës të nevojshëm për të mbajtur shikimin tuaj të mprehtë, veçanërisht kur plakeni.

4. Kanë veti anti-inflamatore

Megjithëse inflamacioni është një përgjigje normale imune, inflamacioni kronik ose afatgjatë mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Është e lidhur me disa sëmundje, duke përfshirë sëmundjet e zemrës dhe diabetin e tipit 2. Dardha është një burim i pasur i antioksidantëve flavonoid, të cilët ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe mund të ulin rrezikun e sëmundjes. Për më tepër, dardha përmban disa vitamina dhe minerale, të tilla si bakri dhe vitaminat C dhe K, të cilat gjithashtu luftojnë inflamacionin.

5. Mund të ofrojë efekte antikancerogjene

Dardha përmban përbërës të ndryshëm që mund të shfaqin veti antikancerogjene. Për shembull, përmbajtja e tyre e antocianinës dhe acidit cinamik është treguar se lufton kancerin . Disa studime tregojnë se dietat e pasura me fruta, duke përfshirë dardhat, mund të mbrojnë kundër disa llojeve të kancerit, duke përfshirë ato të mushkërive, stomakut dhe fshikëzës. Disa studime të popullsisë sugjerojnë se frutat e pasura me flavonoide si dardha mund të mbrojnë gjithashtu kundër kancerit të gjirit dhe vezoreve, duke e bërë këtë frut një zgjedhje veçanërisht të zgjuar për gratë.

6. Rrezik më i ulët i diabetit

Dardha – veçanërisht varietetet e kuqe – mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të diabetit . Ngrënia e 5 ose më shumë porcioneve javore të frutave të pasura me antocianë si dardha e kuqe lidhej me një rrezik 23% më të ulët të diabetit të tipit 2. Përveç kësaj, një studim i miut vuri në dukje se komponimet bimore, duke Për më tepër, fibra në dardha ngadalëson tretjen, duke i dhënë trupit tuaj më shumë kohë për t’u shpërbërë dhe thithur karbohidratet. Kjo gjithashtu mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak , duke ndihmuar potencialisht në parandalimin dhe kontrollin e diabetit

7. Mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Antioksidantët e tyre procyanidin mund të ulin ngurtësinë në indet e zemrës, të ulin kolesterolin LDL (të keq) dhe të rrisin kolesterolin HDL (të mirë). Lëvorja përmban një antioksidant të rëndësishëm të quajtur quercetin, i cili mendohet se përfiton shëndetin e zemrës duke ulur inflamacionin dhe duke reduktuar faktorët e rrezikut të sëmundjeve të zemrës si presioni i lartë i gjakut dhe nivelet e kolesterolit. Për më tepër, marrja e rregullt e dardhave dhe frutave të tjera me tul të bardhë mendohet se ul rrezikun e goditjes në tru.

8. Mund t’ju ndihmojë të humbni peshë

Dardha është e ulët në kalori, e pasur me ujë dhe e mbushur me fibra. Ky kombinim i bën ata një ushqim miqësor për humbjen e peshës, pasi fibrat dhe uji mund t’ju ndihmojnë të mbani të ngopur .

9. E lehtë për t’u shtuar në dietën tuaj

Pears are available year-round and are easy to find in most grocery stores. It is also easy to add them to your favorite dishes, such as oatmeal, salads and smoothies. Pears complement chicken or pork especially well. They also combine beautifully with spices like cinnamon and nutmeg, cheeses like Gouda and brie, and ingredients like lemon and chocolate.