BREAKING NEWS

He announced the move of Prime Minister Rama, Artan Hoxha releases the strong 'thumb' for the Duka-Veliaj clash and raises doubts: He may have done it ...

He announced the move of Prime Minister Rama, Artan Hoxha releases the strong
x
BREAKING NEWS

Action "flash", Fieri in "siege", FNSH controls luxury cars and those with foreign license plates / What happened?

Action "flash", Fieri in "siege", FNSH controls luxury cars
x
BREAKING NEWS

"Berisha's SHIK wanted to eliminate me" / Shocking testimony comes from the US, the well-known Albanian businessman tells how he saved Arben Kraja

"Berisha's SHIK wanted to eliminate me" / Shocking testimony
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Meta has been intercepted in drug and human trafficking where US interests are damaged, he and Berisha have their eyes on Ukraine, aim for asylum in Russia

Frrok Çupi: Meta has been intercepted in drug and human trafficking where
x
BREAKING NEWS

After "non grata", Berisha risks economic sanctions, FBI-CIA-DASH cooperation with the Treasury for the affairs of the blacklisted names, here is the report

After "non grata", Berisha risks economic sanctions, FBI-CIA-DASH
x
BREAKING NEWS

DP uncovers Ilir Meta's bargains with the majority for the local elections, did not appeal to the Constitutional Court the illegality of June 30

DP uncovers Ilir Meta's bargains with the majority for the local elections,
x
BREAKING NEWS

The list is clarified, here are the qualified families to benefit soft loans in Tirana, the procedures how it is done

The list is clarified, here are the qualified families to benefit soft loans in
x
BREAKING NEWS

"He has videos of criminal events" / Klodiana Lala brings out the 'bomb' information and reveals who met him: He came to me with 3 armored cars! Here's where you save the footage!

"He has videos of criminal events" / Klodiana Lala brings out the
x

Shëndeti

Prepared quite easily, these are natural cures that fight seasonal viruses and coughs

Prepared quite easily, these are natural cures that fight seasonal viruses and

With low temperatures, cough reappears as one of the most typical symptoms.

Especially in cases where the cough is still not deep and has not become severe, you can try some quite ideal natural solutions.

There are plenty of medicinal products or herbs that come to your aid.

These products are quite simple to find and you can even have them in your home.

With them you can prepare syrups and teas with very beneficial effects.

AgroWeb.org advises you to use these natural solutions in the moments when the cough becomes more annoying and persistent.

You can also use them as sedatives in the evening, to be able to rest well despite coughing.

The solutions described below by AgroWeb.org also apply to children over the age of 4, but in any case the advice of a doctor is necessary for them.

Honey Syrup

To prepare the syrup, heat for 2-3 minutes in a metal container the squeezed juice of a medium lemon.

Remove from the heat and transfer the liquid to a bowl by adding a tablespoon of extra virgin olive oil and half a glass of water with honey.

Mix all ingredients well together. Then transfer the obtained mass to a sterilized glass jar and store in the refrigerator.

Take one or two teaspoons to cure cough whenever it bothers you and another tablespoon before bed.

Garlic syrup and apple cider vinegar

Merrni tri kokë të plota hudhra mesatare dhe pastroni thelpinjtë. Më pas pritini në copa për së gjati dhe kalojini në një enë metalike bashkë me gjysëm litri ujë.

Vendoseni në zjarr dhe lërini të vlojnë derisa gjysma e ujit të avullojë. Filtroni hudhrat nga uji i tyre.

Pasi të jetë ftohur pak uji, shtoni në të një filxhan çaji me uthull molle dhe 50 ml mjaltë. Përzijeni të gjithë masën dhe vendoseni në një enë qelqi të mbyllur në frigorifer.

Merrni një lugë çaji në ditë pas ngrënies së mëngjesit dhe një në darkë para gjumit.

Shurupi me Qepë dhe Limon

Ju duhen dy qepë të madhësisë mesatare. Pastojini nga cipat dhe pritini në rrathë. Më pas vendosini në një enë metalike dhe shtoni një litër ujë.

Qepët duhet të jenë të mbuluara tërësisht nga uji. Lëreni ujin të vlojë për 15-20 minuta. Më pas, kullojeni masën dhe lëreni të ftohet.

Shtoni lëngun e një limoni dhe kalojeni të gjithë përbërjen në një shishe qelqi. Ruajeni të mbyllur në frigorifer. Pini nga një lugë çaji sa herë që kolla bëhet e bezdisshme.

Çaji me Trëndafil të Egër

Për përgatitjen e një gote të tillë ju duhen dy lugë çaji me trëndafil të egër të tharë dhe të thërrmuar. Mbi to duhet të shtoni 250 ml ujë të vluar.

Lëreni tretësirën të lëshojë ekstraktet mirëbërëse për rreth 15 minuta. Më pas filtrojeni dhe pijeni të ngrohtë një deri në dy herë në ditë.

Apple Cider Vinegar and Honey Syrup

This is a simple syrup to prepare the moment you try to calm the cough naturally.

Simply mix the honey together with the apple cider vinegar in equal amounts. A teaspoon is the right measure to drink as soon as you have a cough./AgroWeb.org