BREAKING NEWS

Coronavirus on the verge of extinction in Albania, here are how many people have been infected with Covid-19 in the last 24 hours, no loss of life

Coronavirus on the verge of extinction in Albania, here are how many people have
x
BREAKING NEWS

Medicine in mourning / The well-known Albanian doctor dies, his colleagues give the sad news: Great loss! (NAME + PHOTO)

Medicine in mourning / The well-known Albanian doctor dies, his colleagues give
x

Shëndeti

Drink a glass of this mixture every morning and you will be surprised by the health benefits you will have

Drink a glass of this mixture every morning and you will be surprised by the

Food impurities, poor personal hygiene, infections, recent warm climate lead to the emergence of parasitic diseases, mainly in the intestine.

Especially in this period, the country's health centers report multiple increases in this diagnosis.

While children remain the most affected by kindergartens and schools, adults are also affected by these problems.

Parasitic infections of this nature are by no means rare in our country. Especially autumn is one of the periods with the highest incidence of parasitic diseases.

Children affected by parasites may have problems with growth and development. Adults affected by intestinal parasites, tapeworms or Ascarid species and lambies experience significant health problems.

Lambia is one of the main parasites that reach the human body. This parasite causes disease that mainly affects the intestines and digestive tract.

The parasite accumulates in the small intestine, bile ducts and colon.

The source of infection is the sick person or carrier, and the spread is through various routes such as contaminated food, contaminated water or through contamination between people in the case of unwashed hands.

Lambia cysts manage to live in water for several weeks and are resistant to chlorine used for water disinfection.

After the passage of a new organism, cysts cross the stomach, multiply and accumulate in the small intestinal system, in the bile ducts and up to the liver.

Concerns caused by parasites

Digestive system problems, bloating and abdominal pain, similar to ulcer pain, nausea, vomiting, diarrhea several times a day, especially in the morning.

The alarm signal is that this diarrhea does not improve with the usual medicines.

Parasites weaken the body causing problems in the absorption of nutrients and especially vitamin B12.

This causes severe and general rupture, and there are even many cases of anemia.

The parasites manage to cause an unusual temperature of 37.5 degrees C that extends for a long period of time.

Parasites cause disturbances of allergic nature, even nervous.

Nëse jeni të shqetësuar nga shenja të tilla, gjëja e parë që duhet të bëni është analiza e feçes dhe këshillimi me mjekun.

Infeksionet mund të shërohen përmes Flagylit ose mjekimeve të tjera të këshilluara nga mjeku, të cilat merren nga të gjithë pjesëtarët e familjes.

Duhet të tregoni shumë kujdes me peshqirët, mbulesat e shtratit, çarçafët dhe veshjet me të cilat bien në kontakt të prekurit nga parazitët.

Përveç mjekimit specifik mjaft i rëndësishëm është edhe mjekimi i shenjave të prekjes si për shembull kundër të vjellave, dhimbjes së barkut, mjekimi me hekur dhe acid folik për korrigjimin e anemisë etj.

Zgjidhjet natyrale kundër parazitëve të zorrëve

Kombinimi i qumështit me hudhra është një nga zgjidhjet më të forta tradicionale sidomos kur bëhet fjalë për mjekimin e personave të rritur.

Kombinimi nxit fuqishëm shërimin dhe lufton parazitët, falë enzimave, antioksidantëve, fosforit dhe vetive antibiotike natyralë të hudhrës. Ja çfarë ju duhet:

Gjysëm litër qumësht

10 thelpinj hudhër

Një grimë piper i zi

Mjaltë

Në një tenxhere hidhni qumështin dhe shtoni në të çerek litri ujë. Shtoni hudhrat e shtypura dhe lërini të ziejnë.

Përzijeni kombinimin dhe lërini të vlojë deri sa të avullojë uji. Hiqeni nga zjarri, filtrojeni dhe lëreni të ftohet. Shtoni mjaltin dhe piperin.

Çdo ditë duhet të pini nga 250 ml të këtij kombinimi esëll në mëngjes, një orë para ushqimit. Trajtimin vazhdojeni për një muaj derisa të shikoni përmirësim të plotë.

Ju mund të zgjidhni ta përdorni këtë zgjidhje edhe si parandalues duke ulur dozën në 100 ml në ditë.

Zgjidhje të tjera natyrale

Use as much lemon, garlic, olive oil and apple cider vinegar as possible which have very powerful properties against parasites./ AgroWeb.org