BREAKING NEWS

Asked about investments in the north, Rama openly admits: It is a debt that we will repay, but ... ('LIVE' Conference)

Asked about investments in the north, Rama openly admits: It is a debt that we
x

Sport

Adriatic BALLA

Adriatic BALLA

The championship has played its first 14 weeks, where Vllaznia of Shkodra is not only the beautiful surprise of this edition, but also the leader of the competition and the team that has more chances to win the champion title. Despite it, in the other city of Albanian emancipation, in Korça, Skënderbeu appears with problems, a team that this edition risks a lot, starting from the not at all good positions at the end of the ranking. Anyway, the race is long, there are many points in the game and anything can happen. This is the belief of one of the icons of Korça football, Dhimitraq Xhambazi, who, in his analysis for the championship this season, emphasized the consequences left by the boycott, but also the problems of team instability. With a logical reasoning, strong sports arguments, out of emotions, Xhambazi gives his thoughts on the positive and negative phenomena in the championship, but does not leave out the attention of the representative team, which achieved its goal in the League of Nations and is thinking about the Qatar-2022 World Cup qualifiers. For Xhambazi, the representative has grown and based on the success we had in Euro-2016, she believes that beautiful things do not happen only once, but can happen continuously, being optimistic about what the conditions have been created in the National for had more quality and results.

- I want to start this interview with Skënderbeu, his positions in this championship. What is your opinion about the team's performance in these first 14 weeks?

- We are not happy that Skanderbeg is in this situation, but this is a situation created as a result of the punishment that came from Europe. On the other hand, we have to admit that a team that does not have quality elements and that makes a difference, can not go to the top. However, this is a Skenderbe with new players and this condition is also for this reason. It is a fact that the team has a lot of young people and, although it is a positive phenomenon, they do not have the necessary experience and consolidation.

- Can Skanderbeg get out of this situation?

- Look! The championship is long and there is time to recover. There are many matches without being played and the possibilities of positive character movements are great. We must not forget that the difference in points between the teams is small. But to achieve the goal requires a greater effort, no points should be left on the road, as we have done in many matches. With Partizan we had a fatal loss here, a goal that was conceded by the goalkeeper I do not understand how, a goal conceded for lack of confidence. It is unacceptable that we have left points with opponents of the same level here in Korça. We got two victories, one with Kastriot and one with Bylis, and 4 draws. Well we should have had more points and we would have them if the team would strain a little more and if they would have confidence in themselves.

- How do you see this edition as a whole?

- Edicioni ka përfaqësues një emër, Vllazninë, e cila ka ecur shumë. Ka 32 pikë, në krye, por unë mendoj se me 27-28 pikë tani do të kishim një kampionat më të bukur, më shumë rivalizues. Shkëputja nuk i jep bukuri, përkundrazi, sa i takon nivelit të kampionatit mendoj se është i mirë. Nuk është ndonjë kushedi çfarë, por nivel i mirë. Ka rivalitet, ka ndeshje të bukura, ka përpjekje dhe padyshim dhe ambicie të shumë skuadrave për të pasur sukses. Disa ekipe po përpiqen të bëjnë maksimumin për të qenë në zonën që të çon në Europë dhe kjo i jep garës ngjyra pozitive. Por ka dhe gjëra negative, nëse mund të shprehemi kështu, dhe kjo rënie lidhet me mënyrën se si e konceptuam kampionatin. Nuk duhet të harrojmë faktin se kampionati nisi me dy muaj shkëputje, është periudhë shumë e gjatë dhe e dëmshme dhe efektet e saj po ndihen negativisht në disa drejtime. Kemi një ngjeshje kalendari dhe kjo ngjeshje korrespondon me këto ditë të ftohta janari. 3 ndeshje në një javë nuk janë normale, për më tepër në këtë periudhë. Ndeshja që u luajt këtu në Korçë besoj e dëshmoi këtë. Vetëm lojë që nuk ishte, nuk luhet mbi akull. Unë nuk jam kundër kërkesave që ngritën klubet, përkundrazi, i quaj të drejta. Por kampionati mund të zhvillohej pa hequr dorë nga kushtet. Bojkoti mund të bëhej tani në dimër, jo në atë periudhë. I qëndroj idesë që kërkesat ishin të drejta, por nuk duhej të kishim bërë bojkot. Këtu duhet ta shohim fenomenin të lidhur me anën sportive, për pasojat që ka tek klubet dhe tek lojtarët, gjë që është evidente. Ky kampionat po provon se me dy humbje rresht bie 7-8 vende në renditje. Prandaj dhe trysnia tek skuadrat është e madhe.

- Të flasim dy fjalë për Vllazninë, një surprizë e madhe e sezonit. Çfarë duhet veçuar tek kjo skuadër

- Ndjehem keq për dozën e kritikave që i kam bërë Vllaznisë sezonin e kaluar. E kam bërë se në atë periudhë skuadra e Vllaznisë kishte probleme të shumta. Vllaznia e një sezoni më parë mezi kalonte “klasën”. Por këtë herë Vllaznia është krejt ndryshe. Unë kam parë tek ata një motivim të madh, luajnë mirë e më mirë, po marrin pikë brenda e jashtë fushës së tyre dhe besoj se dalin kampionë. Ata i karakterizon qetësia dhe kanë vetëbesim në lojën e tyre. Kur shoh lojën e Vllaznisë më kujtohet Skënderbeu i disa viteve më parë, i cili e gjente golin me lehtësi dhe e arrinte suksesin me mjaft qetësi e harmoni në lojën e tij.

- Ky kampionat ka shumë të rinj, por dimë pak rreth cilësisë së tyre. Cili është mendimi juaj për të rinjtë e kampionatit?

- Do të doja të flisja shumë, por nuk kam njohuri të plota për ta. Duke bojkotuar, plus problemet që kanë në tërësi klubet tona, them që si ka kapur si duhet syri. Gjithsesi, edhe në këtë aspekt, ky kampionat i ka vlerat. Në aspektin e lojës nuk është shumë i plotë, e megjithatë gjithçka mund të ndodhë. Ajo që më shqetëson është se me përjashtim të Vllaznisë, e cila ka ecur shumë mirë, ekipet e tjera kanë probleme. Ja, p.sh., Kukësi, një skuadër që ka lojtarë cilësorë, por ka pasur probleme në ecurinë e tij. Tirana ka pasur problemet e veta, gjithashtu, plus skuadrat e tjera, prandaj mbetet një kampionat për tu parë deri në fund.

- Kombëtarja mbylli vitin 2020 me angazhimet e saj në Ligën e Kombeve, me një objektiv të realizuar, pasi siguroi vendin e parë në grup dhe ngjitjen në një divizion më lart. Në pikëpamjen e objektivit është “ok”, por loja pati probleme. Si do ta përshkruanit ecurinë e përfaqësueses në Ligën e Kombeve?

- Këtu duhet të bëjmë një dallim, pasi duhet të veçojmë lojtarët që janë prodhim i kampionatit shqiptar dhe që luajnë në kampionatin shqiptar nga lojtarët që vijnë nga jashtë. Gjendja e këtyre të fundit është e ndryshme, pasi vijnë nga kampionate cilësore, lojtarë që luajnë në ekipe të organizuara e me rregulla të forta. Në aspektin e rezultateve është fakt që lojtarët dhe stafi e realizuan objektivin madhor, duke qenë vend i parë në grup dhe u ngjitën në Ligën B, pra Kombëtarja, për mendimin tim, e ka justifikuar veten. Por kjo s’do të thotë se nuk kemi mundësi për më mirë. Në ekip ka lojtarë nga Shqipëria, Kosova e Maqedonia dhe rrjedhimisht ka kërkesa të ngritura, kërkesa për më shumë. Madje vetë ekipet e Kosovës dhe të Maqedonisë kanë shanse të arrijnë më shumë në objektivat e tyre. Pra, në këtë këndvështrim, unë shoh që edhe përfaqësuesja jonë mund të arrijë më tepër, sepse i ka mundësitë.

- Është hedhur shorti për eliminatoret e Botërorit dhe kuqezinjtë i kanë mësuar kundërshtarët. Kemi në grup Anglinë, rival shumë i vështirë, por edhe ekipe si Polonia e Hungaria që kanë bërë progres vitet e fundit. Më pas kemi në grup dhe skuadra si Andorra e San Marino, që gjithsesi nuk duhen nënvlerësuar. Si e shihni grupin dhe sa shanse kemi të kalojmë në një stad më lart?

- Gjithçka mund të ndodhë në futboll, asgjë nuk është e paarritshme. Pak ditë më parë u eliminua Bajerni nga një skuadër e ligës së katërt. Por në nivelin ku jemi, nuk mendoj se mund të matemi me përfaqësuesen angleze. Megjithatë, mund të përballemi me Poloninë dhe Hungarinë dhe nëse arrijmë të parakalojmë në renditje Hungarinë, besoj se kemi regjistruar sukses.

- Trajneri Edi Reja ka bërë shumë ndryshime gjatë muajve të fundit në përfaqësuese, ndonjëherë i diktuar nga nevoja për shkak se pandemia dhe dëmtimet e shumta e kufizuan atë. A ka ndonjë element nga të rinjtë që iu ka hyrë në sy, ndonjëri që ju ngjan juve në cilësi?

- Kombëtarja jonë ka lojtarë shumë të mirë, ka shumë me cilësi sikurse ne. Mos harrojmë se në rininë tonë ne kemi luajtur në kushte të vështira, nuk bënim kaq shumë ndeshje ndërkombëtare, madje luanim shumë rrallë. Sot është një situatë krejt tjetër, qoftë në cilësi, kushte infrastrukturore, organizim e sidomos në vlera monetare. Sot kemi lojtarë cilësorë që vijnë nga jashtë, nga kampionate dhe ekipe cilësore. Ekipi ynë ka cilësi dhe mund të përballet si i barabartë. Por ky rivalitet është brenda limiteve tona. Ajo që duhet të bëjë skuadra është të fokusohet tek ndeshjet dhe të bëjë më të mirën e saj, duke luajtur me dinjitet. Dhe nëse i bën mirë detyrat e saj natyrisht që ka edhe surpriza. A nuk e kemi ne një eksperiencë të bukur nga Euro-2016? Sigurisht që po, ishte një moment kënaqësie për të gjithë kombin dhe sporti i futbollit e siguron këtë. Prandaj them që skuadra, nëse punon dhe merr më të mirën e saj, e ka cilësinë për të bërë surpriza, për të bërë ndeshje më të mëdha e më rezultative.