BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu makes the surprise statement: I tell you why Ilir Meta will not resign after April 26! Here is who wins the election

Kreshnik Spahiu makes the surprise statement: I tell you why Ilir Meta will not
x

Sport

Agim Canaj: Boycott fulfilled the mission, the return of Vllaznia a great victory for Albanian football

Agim Canaj: Boycott fulfilled the mission, the return of Vllaznia a great

The Albanian football championship for this edition has developed the first 14 rounds and there have been surprises. Above all the surprises stands Vllaznia of Shkodra, which holds the top of the ranking and has broken all predictions. Even the people of Shkodra are considered to be the main contenders for the title this edition, based on what they have presented so far, the harmonious group, quality and fun game, self-confidence and most importantly, a very good organization and supported by a sponsor , like Alban Xhaferri, with clear ambitions for the trophy. Speaking about this beautiful surprise of the championship, the well-known specialist, "Albanian Football Legend", Agim Canaj, stressed that the return of the Shkodra team is not only something positive, but a great event for the championship, because it makes her more beautiful and a contending Vllazni creates her charm in the Superleague. On the other hand, the boycott at the beginning of the edition for Canaj was positive and fulfilled his mission. While the problems of organizing the clubs, the oscillations of the teams that had title ambitions and the problems with the academies, remain worrying. But for Canaj, the positive is the fact that the championship has a relatively young age. In the end, with selected arguments, within the sports treatment, Canaj comments on the expectations of the national team of coach Edi Reja. But for Canaj, the positive is the fact that the championship has a relatively young age. In the end, with selected arguments, within the sports treatment, Canaj comments on the expectations of the national team of coach Edi Reja. But for Canaj, the positive is the fact that the championship has a relatively young age. In the end, with selected arguments, within the sports treatment, Canaj comments on the expectations of the national team of coach Edi Reja.

 

- One of the big events of this championship was the postponement as a result of the boycott of the Professional League, which raised a cause, based on some requests addressed to the government. There were different positions from the parties but an agreement was reached for the competition to start and the government to take concrete steps to resolve the situation. In your view, can this cause of football clubs be called won?

- Leagues and clubs have taken a position that is known, now the ball is in the government's court, which has promised to provide solutions. There have been lengthy talks and negotiations on this issue. The Prime Minister said "ok" and promised to act, but the problem remains how long this situation will last until he gets the right solution. I think that the meetings of the president of FSHF Duka with Prime Minister Rama have played an essential role in this movement and this meeting gave a positive and meaningful color to the movement of clubs, but it was also a meeting that enabled the return of football to the field, ie the start of the championship. . Did the situation that arose have consequences? Of course there was, as there are match calendar crashes and of course multiple player injuries. But the raised cause, seen at its core, was right. This cause would one day rise, this is for sure, as our football can no longer continue crawling in a "jungle" situation. There are elements that should bring about the favoring of football. Some elements that were raised in this cause, such as the forgiveness of fines, etc., should not be seen as redundant, so I say that the movement of clubs in the boycott was positive. An initiative was taken, which was the first of its kind and in this form should be commended.

- Kampionati ka luajtur 14 javët e para të tij. Cila është përshtypja juaj për garën e luajtur deri tani? Çfarë note do t’i vinit kampionatit?

- Me rëndësi për mua dhe besoj për të gjithë sportdashësit shqiptarë është rikthimi i Vllaznisë. Kjo skuadër jo vetëm luan mirë, por edhe argëton. Rikthimi i saj në krye dhe me pretendime lidhet nga ana tjetër me hallakatjen që kanë skuadrat e tjera pretendente. Ishte procesi që karakterizoi pjesën e parë të këtij edicioni që solli një situatë disi të ndryshme nga zakonisht, por pikërisht kjo e ka bërë interesante garën. Ndërsa Vllaznia ndodhet në krye, Tirana, Kukësi, Laçi e ndonjë tjetër nuk janë aspak në pozita komode.

- Jo po e quani kthimin e Vllaznisë një fitore...?

- Po, rikthimi i Vllaznisë në këto nivele është një fitore për futbollin shqiptar. Meritë ne veçanti ka sidomos edhe sponsori i skuadrës, Alban Xhaferri, i cili ka ditur të ndërtojë një skuadër efikase në një kohë të shkurtër. Në vetëm pak muaj, ai ka mundur të ndërtojë një skuadër triumfuese, si në lojë dhe në rezultate. Vllaznia ka ditur të shfrytëzojë anomalinë që ka karakterizuar në këtë fazë skuadrat e tjera pretendente. Sepse futbolli i sezonit nuk është ende konsoliduar dhe kjo shprehet më mirë me situatën që po kalojnë skuadra si Tirana, Laçi e sidomos Kukësi. Këto skuadra janë ribërë. Në këtë grup mund të futej dhe Teuta, por Teuta ka një veçanti, sepse është skuadër me stabilitet dhe e ka grupin e konsoliduar dhe një ecuri disi më të mirë se skuadrat e tjera.

- Të themi dy fjalë për të rinjtë. Sepse në këtë kampionat, ndoshta ngaqë ndikoi pandemia, ka shumë elementë të rinj në radhët e skuadrave, edhe pse të paktë janë ata që të hyjnë në sy për nga cilësia. Si qëndron ky element në këtë kampionat?

- Është bërë praktikë që një element i talentuar të luajë disa kohë në kampionatin shqiptar. Ndoshta pak kohë, por është një praktikë që meriton vëmendje. Dihet tashmë që vitet e fundit është bërë traditë që këta elementë që spikasin në kampionat të kërkojnë të luajnë jashtë dhe një pjesë ia kanë dalë të shkojnë në kampionate më cilësore. Rastet i kemi të shumta. Kampionati i këtij edicioni ka një moshë relativisht më të re dhe për mendimin tim kjo është pozitive, pasi u jep të rinjve një shans, u jep një mundësi dhe klubeve që të fokusohen tek të rinjtë vendas.

- Sidoqoftë, gjërat rrotullohen në një pikë, tek niveli i garës. Si qëndron ky nivel në raport me edicionet e fundit?

- I rikthehem sërish asaj që thashë për Vllazninë pak më lart. Kjo skuadër, qoftë me grupin që ka, qoftë si staf drejtues, është triumfatore. Nëse në skuadrat e tjera ka munguar organizimi, tek Vllaznia ky element është ndryshe, është përcaktues do të thosha unë. Unë e citova dhe më lart që Vllaznia e shfrytëzoi më së miri dobësinë e skuadrave që shiheshin pretendente. Mos harrojmë se pandemia pati impaktin e saj negativ në këto zhvillime, por në Shkodër skuadra ka sjellë optimizëm dhe krenari dhe kjo është shumë domethënëse për garën e këtij sezoni në tërësi.

- Kombëtarja mbylli angazhimet e saj në Ligën e Kombeve e madje ka mësuar dhe emrat e kundërshtarëve për eliminatoret e Botërorit Katar-2022. Në Ligën e Kombeve skuadra e realizoi objektivin, por loja pati mjaft probleme. Si do ta përkufizoje ecurinë e skuadrës përfaqësuese?

- Në Kombëtare gjatë muajve të fundit kanë ndodhur zhvillime interesante. Ka shumë prurje, por këto lëvizje, diktuar dhe nga pandemia dhe problemet që u shfaqën, ndikuan që të mos ketë një formacion stabël. Kemi pasur prurje por nuk kanë munguar problematikat. Gjithsesi, këto zhvillime, qoftë dhe për situatën që po kalojmë, kanë qenë normale. Sa i takon objektivit, mendoj se përfaqësuesja jonë e meritoi vendin e parë në grup, pasi ishte realisht ekipi më i mirë i grupit. Për mendimin tim, objektivi më i madh i realizuar ishte që skuadra ia doli të luajë mirë edhe kur kishte mungesa dhe dha prova të qarta se grupi është i aftë të përballojë ndeshje të vështira edhe kur ka 4-5 mungesa. Nga ana tjetër, shpresoj që edhe në eliminatoret e ardhshme të Botërorit, skuadra të sigurojë rezultate pozitive, pse jo një rezultat të madh.

- Po, por jemi në short të vështirë. Cili është mendimi juaj për grupin?

- Që të arrihet objektivi në këtë grup duhet jo vetëm cilësi, por edhe pak fat. Kontigjentin e kemi të mirë, por edhe rivalët janë të vështirë. Potencialin e kemi por unë gjykoj se skuadra jonë nuk e ka ende konsolidimin e duhur. Është pikërisht kjo mungesë konsolidimi që më bën të them se na duhet pak fat. Kur shkon në ndeshje të tilla duhet të kesh jo vetëm lojtarë elitarë, por që të jenë në formë maksimale sportive e të japin maksimumin e tyre. Megjithatë, forca dhe pozitat tona do të shihen brenda 2-3 ndeshjeve të para. Do të vërtetohet shpejt se ku qëndrojmë përballë rivalëve dhe sa do të mund të rivalizojmë për objektivin tonë. Ajo që unë dëshiroj është të konsolidohet grupi e të kemi një skuadër funksionale.

- Kam një pyetje të fundit, të lidhur me trajnerin e Kombëtares. Përtej moshës, a mendoni se ai i ka përmbushur pritshmëritë deri tani?

- Edi Reja is a coach with great experience. In my view he has managed the group well. The way he operated in the League of Nations, with so much difficulty for the situation created, I think he could not have done more. We could not have had a better coach. An Italian coach fits our football and it is a fact that the Italian school, with the well-known Koverciano, suits us. Being under the Italian "protectorate" in this regard, suits us and in another direction, that we follow Italian football as a whole and apparently benefit from this school. So, to close, I think Reja has done a lot and I wish her success with the representative even in the World Cup qualifiers. We have a good team, with quality elements and nothing is impossible.

Interviewer: Adriatic BALLA