BREAKING NEWS

What did not work in Berisha's defense? Karamuç "breaks down" the moment of the attack by the 31-year-old

What did not work in Berisha's defense? Karamuç "breaks
x
BREAKING NEWS

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the details and shows the hard evidence

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the
x
BREAKING NEWS

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how Alimehmeti answers

Will he take the post of deputy mayor of the Municipality of Tirana? This is how
x
BREAKING NEWS

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong details: the perpetrator was an infiltrator, this is what the purpose was

"Attack on Berisha was organized", Kelliçi divulges strong
x
BREAKING NEWS

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the statement of the Ministry of Foreign Affairs and discloses the behind-the-scenes: This is why the American ambassador is leaving

They announced the departure of Yuri Kim, Jozefina Topalli breaks down the
x
BREAKING NEWS

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's phone: The event is not accidental

Unsaid details, Klodiana Lala reveals what was found on Gerti Shehu's
x
BREAKING NEWS

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of Berisha's attack: It is strange that Gerti Shehu...

"Planned", Artan Hoxha sheds light on the behind-the-scenes of
x
BREAKING NEWS

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji reveals what Edi Rama is trying to do

"Shameful!"/ The departure of American ambassador Yuri Kim, Salianji
x

Sport

The tragic accident took the life of Emiliano Sala, it is revealed what the pilot told the footballer's friend about the plane

The tragic accident took the life of Emiliano Sala, it is revealed what the

The pilot of Emiliano Sala's plane told friends the plane was "suspicious" before the flight that killed the Argentine footballer. David Ibbotson is heard in audio provided by the BBC saying "I'm going to put on my life jacket", on the journey from France to Wales.

He told a friend he heard a "bang" on the previous flight. The plane crashed into the English Channel in 2019. Sala had just signed for then Premier League side Cardiff City from French club Nantes when the plane crashed into the English Channel, killing them both.

Technical difficulties

The plane was piloted by Ibbotson - a part-time pilot who was not licensed to carry paying passengers and whose body was never found.

He flew to Nantes on Saturday, January 19, and planned to return on Monday - the day of the crash. Audio of a phone call with a fellow pilot has been obtained exclusively by the BBC, revealing the technical difficulties Ibbotson had on the journey to France.

In it, he says he heard "a noise" during the flight and complained he could feel a "very low fog" inside the 35-year-old Piper Malibu plane.

"I'm in the middle of the channel and 'bang'," Ibbotson told friend Kevin Jones about his flight to Nantes.

"I'm flying along and then 'boom'. I thought, 'what's wrong?' So I decided I checked the parameters, everything was fine and it was still flying."

Ai shtoi: "Atë Malibu, herë pas here ju keni si mjegull herë pas here. Mund ta ndjeni atë, shumë, shumë të ulët në të gjithë kornizën e avionit."
Ibbotson, 59 vjeç, tha se e kuptoi gjithashtu se pedali i frenave të majta të Piper Malibu nuk po funksiononte pasi u ul në aeroportin Nantes Atlantique. "Ky avion duhet të kthehet në hangar," i tha ai mikut të tij.

Biseda u regjistrua aksidentalisht. Përpara fluturimit për në Cardiff, Ibbotson shtoi: "Normalisht duhet të kisha jelekun tim të shpëtimit, nesër do të vesh jelekun tim të shpëtimit".

Dy personat e vetëm në aeroplan ishin Emiliano Sala dhe Z. Ibbotson, nga Crowle, në North Lincolnshire, trupi i të cilëve nuk u gjet kurrë.

"O burrë, kam frikë"

Futbollisti kishte shprehur frikën për aeroplanin, me një mesazh zanor dërguar miqve të tij më të ngushtë, teksa avioni po lëvizte në pistën e Aeroportit Nantes Atlantique.

 "O burrë, unë jam i frikësuar. Avioni duket sikur po prishet. Nuk e di nëse dikush do të më kërkojë sepse nuk do të më gjejë”, u tha Sala miqve të tij, duke paralajmëruar një aksident të mundshëm.

Cardiff City FC i kishte ofruar futbollistit të ri një fluturim komercial, nëpërmjet Parisit, por ai donte më shumë kohë për t'u thënë lamtumirë miqve dhe bashkëlojtarëve në Nantes, përpara se të kthehej në Uells për seancën e tij të parë stërvitore me klubin e tij të ri.

Kështu që Willie McKay, njeriu që ndihmoi në ndërmjetësimin e transferimit, caktoi një fluturim privat - direkt midis Nantes dhe Cardiff-it - përmes një piloti tjetër, David Henderson. Për shkak se Henderson nuk mund ta përmbushte kërkesën, ai thirri z. Ibbotson.

Argjentinasi nuk e dinte që Ibbotson nuk ishte i kualifikuar për ta fluturuar atë në atë natë fatale. Ai ishte vetëm një pilot amator, dhe nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë me pagesë ose për të fluturuar në errësirë.

Rreth një orë pas ngritjes nga pista tre, në Nante, Piper Malibu N264DB humbi kontaktin me radarin mbi Kanalin Anglez dhe nisën operacionet e shpëtimit ajror dhe detar.

The plane had been flying at an altitude of 1.5 kilometers, but the pilot lost control while descending to avoid clouds and crashed into the English Channel, north of the Channel Islands, at an estimated speed of 270 mph (434 km/h).

Air crash investigators found the footballer may have been "deeply unconscious" from carbon monoxide poisoning and that the pilot may have also been affected. The player's body was found in the wreckage of the plane when it was discovered 68 meters below the English Channel two weeks after the crash.

Ibbotson's body has never been found. Henderson, who arranged the flight, was jailed for 18 months for recklessly endangering the safety of an aircraft in the way he arranged the trip and using an unlicensed aircraft.