BREAKING NEWS

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and be silent, he will be ashamed when ...

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and
x
BREAKING NEWS

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha announces the next move for the lawsuit against Blinken

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD headquarters if the court gives the stamp to Alibeaj

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD
x
BREAKING NEWS

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by the answer

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by
x
BREAKING NEWS

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani makes the epic reaction to the statement of Luciono Boçi: Uaaaa, o Ylli knows what it means ...

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani
x
BREAKING NEWS

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar
x
BREAKING NEWS

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's surprise on July 25: Even those who are on vacation will open the screen

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's
x
BREAKING NEWS

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July 7 protest, Rama will put on the blinds, but ..

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July
x

Sport

Enemies to death and shocking events between them, this is why the fans of Rome and Feynoord are so hated

Enemies to death and shocking events between them, this is why the fans of Rome

The teams of Rome and Feyenoord find themselves facing seven years after the first and only time they met each other. The only European precedent between the two teams, before the final of the League Conference in Tirana, scheduled for May 25, 2022, dates back to February 2015.

On 19 February 2015 the first of two challenging acts was staged, with the Rotterdam club expected in Rome as guests. Quite familiar, and not with a positive understanding of the behavior of their most ardent fans, the Dutch and Roman authorities devised a plan of control and escort to avoid clashes between the rebels.

Things went quite the opposite. Already in the evening before the meeting, some Feyenoord ultras created problems and clashes at the "Campo de Fiori", in the center of Rome. On the day of the match something happened that still today presents open wounds in the hearts of the Romans.

Located in the "Piazza di Spagna", the noisiest Dutch occupied the space that separates the stairs of the "Trinità dei Monti" from the "Via Condotti", clashing fiercely with the police. Dissatisfied with the fight with the police, the Dutch disfigured the 'Barcaccia', one of the most valuable monuments of the capital, since the Baroque period.

Sculpted by Pietro and Gian Lorenzo Bernini and completed in 1629, the 'Barcaccia' fountain was the first to be fully conceived as a sculptural work, moving away from classical geometric-shaped stereotypes.

An artistic detail that was not enough to avoid disfigurement by the group of Dutch hooligans, who in addition to physically damaging the statue, disfigured it by filling it with empty beer bottles, fireworks and balloons.

Këtë e pagoi imazhi i kryeqytetit italian, i munguar totalisht përsa i përket rendit publik dhe futbollistik, edhe pse sjellja e disa brutalëve nuk ka dhe nuk duhet të ketë asnjë lidhje me sportin më të dashur në botë.

Në total, “Barcaccia”-s i janë shkaktuar rreth 110 gërvishtje në të gjithë sipërfaqen e shatërvanit. Dëmtime që u riparuan nga një ekip i jashtëzakonshëm restauruesish, të cilët ndërhynë urgjentisht për t’u siguruar që monumentit t’i kthehej shkëlqimi i dikurshëm.

Një delegacion studentësh holandezë me banim në kryeqytetin italian mblodhën personalisht dhe iu dorëzuan një shumë të madhe parash autoriteteve lokale si kompensim. Ky gjest i relaksoi disi romakët e acaruar pa masë me holandezët. Me ndoshta disa vite pas, edhe gjykatat janë siguruar që drejtësia të vihet në vend të historisë së “Qytetit të Përjetshëm”.

Në janar të vitit 2021 mbërritën edhe dënimet për gjashtë tifozët e arrestuar të Feyenoord-it, që varionin nga tre deri në katër vite burgim. Krimet për të cilat akuzoheshin varionin nga rezistenca ndaj një zyrtari publik deri te lëndimi personal.

Pas betejës në qendër të qytetit, filloi ajo shumë më fisnike dhe më pak e vrazhdë në fushë, me Feyenoord që u rikthye i kënaqur në brigjet e Meuse me një gol (1-1), që në funksion të golave ??jashtë vendit (rregulli u shfuqizua duke filluar nga sezoni 2021-2022) siguruan kualifikimin.

Fatkeqësisht, episodet e pakëndshme nuk mbaruan brenda “Grande Raccordo Anulare”. Në rrugën e kthimit gjërat ishin edhe më keq. Jo në planin material, por në atë njerëzor dhe moral, që e bëjnë gjithçka edhe më poshtëruese.

Një javë më vonë ishte radha e tifozëve të Romës për të udhëtuar drejt Holandës. Atje, sjellja e mbështetësve verdhekuq nuk ishte aspak e krahasueshme me atë që bënë homologët e tyre holandezë në Itali.

Kjo nuk mjaftoi për të shmangur disa tensione dhe përleshje mes huliganëve, që kulmuan me disa dhjetëra arrestime nga policia holandeze. Brenda “De Kuip”, stadiumit që pret ndeshjet në shtëpi të Feyenoord-it, tifozët vendas dhanë më të keqen e tyre.

Rreth minutës së 38-të, një banane e fryrë hidhet nga tribuna e pushtuar nga tifozët holandezë drejt Gervinhos, sulmuesit nga Bregu i Fildishtë, në atë kohë pjesë e Romës së Rudi Garcias.

Ndërhyrja e gjyqtarit të katërt ishte e menjëhershme, teksa hoqi objektin nga fusha dhe raportoi tek arbitri kryesor, Turpin. Francezi e ndërpreu ndeshjen për disa momente, duke pasur frikë edhe hipotezën (më vonë u shmang) e pezullimit përfundimtar.

Ai e rifilloi lojën dhe Roma fitoi 2-1. Për ironi, golin vendimtar e realizoi Gervinhon, i cili tregoi gjithë epërsinë e tij morale në krahasim me disa tifozë armiqësorë, duke mos shfaqur asnjë ngazëllim provokues.

Ajo që e bëri situatën edhe më të pakëndshme ishin fjalët e drejtuesve të Feyenoord, të cilët në vend që të stigmatizonin atë që kishte ndodhur, e nënvlerësuan atë: “Përdorimi i objekteve që fryhen është pjesë e traditës së fansave tanë, nuk ka të bëjë fare me racizmin”.

The classic case in which the piece turns out to be much worse than the hole to be covered. But the "cherry on the cake" was still missing. In addition to damage, moral and real, also insult. At the end of that season, UEFA gave the Dutch Federation an extra place in the next Europa League.

This is thanks to the "Respect Fair Play" ranking, which evaluates by UEFA delegates the respect of opponents and referees, warnings and exclusions received, as well as the behavior of officials and fans.