BREAKING NEWS

Coercive measures to prevent the spread of COVID-19, the Technical Committee of Experts announces the final decision

Coercive measures to prevent the spread of COVID-19, the Technical Committee of
x

Sport

Cikalleshi receives praise from UEFA, Bare becomes the leader at Espanyol

Cikalleshi receives praise from UEFA, Bare becomes the leader at Espanyol

The representative players are trying to catch the maximum form in this winter transitional phase, to catch their goals in the second half of the season and the main goal remains the time and success in the trophy. Especially the time on the field is important because this way they keep alive the dream to continuously wear the jersey of the representative team. Everyone knows that without minutes on foot and without good sports form does not receive an invitation from coach Edi Reja. There are also players who receive the attention of the major sports media and UEFA, for their contribution to the national team but also to the teams where they are active, therefore Sokol Cikalleshi and Keidi Bare have been selected by our representative in this regard.

Cikallesh's goal is decided by UEFA

Unlike last time, this time Albania managed to make a positive campaign in the League of Nations and now from the next edition will be in League B. The Red and Blacks managed to close their group in first place, while leaving behind teams like Lithuania or Bulgaria. Exactly, the latter, the trustees of coach Edi Reja defeated them in the transfer with the result 0-2. One of the goals was scored by Sokol Cikalleshi, who with a powerful shot from outside the area defeated the opposing goalkeeper. This realization was chosen by UEFA, which today raises the question of what was the most beautiful goal outside the area, comparing the shot of Cikallesh with that of Joao Felix and Vyacheslav Karavaev.

Bare becomes the protagonist with the Spaniard

Starting the adventure with the Espanyol was not the best possible for Keidi Baren, who initially suffered some bureaucratic problems and then an injury that kept him out for a few games. But in a very short time the red and black midfielder has not only been activated regularly, but has also become one of the most important players of the Catalan team which currently leads the Segunda Division with 45 points after 21 games and has great chances to 'returned to La Liga. With his good performances, Bare has attracted the attention of various clubs, from La Liga and Serie A, while "La Grada" in Spain reports that every club that loves Bare will have to pay a lot for his card. Although he is one of the lowest paid players at Espanyol, where he earns 500 thousand euros per season, he has a departure clause that goes to around 10 million euros. Thus, Spanish and Italian clubs, including the curved Parma, must think carefully before knocking on Espanyol, a club that paid Malaga around 2 million euros to transfer him. This season Keidi Bare has been active in 12 meetings with the Spaniard between the championship and the King's Cup.

Talenti shqiptar Zefi spikat në Irlandë, shans për kombëtaret e moshave

Kevin Zefi është një emër shumë i njohur në Irlandë, pasi aktivizohet më gjigantët e futbollit irlandez, Shamrok Rovers. Madje, është golashënuesi më i ri në historinë e tyre duke qenë se ia ka dalë të gjejë rrugën e rrjetës në moshën 16-vjeçare. Talenti i tij ka tërhequr shumë vëmendje nga klubet më të rëndësishme europiane, e mes tyre ishte edhe Inter apo Juventus. Por, duket se së fundmi janë zikaltrit ata që e kanë fituar garën, edhe pse menaxheri i futbollistit me origjinë shqiptare thekson se për momentin nuk ka asgjë zyrtare. Zefi është me origjinë nga Malësia e Madhe, por që aktivizohet për Irlandën U15. Megjithatë, ka shpresa që djaloshi të veshë fanellën kuqezi në të ardhmen. Për të ka shumë pritshmëri teksa kapiteni i Shamrok Rovers, Ronan Fin flet me superlativa. “Që nga dita e parë mund ta dalloja talentin e tij, ka kapacitet teknik të jashtëzakonshëm. Por, futbolli nuk është vetëm ky. Duhet të ketë uri, të punojë dhe të ketë sjelljen e duhur. Ka shumë për të bërë, por Kevin ka shumë potencial. Inter është një klub i jashtëzakonshëm dhe Kevin ka shumë talent. I uroj fat sepse është një djalosh i mirë dhe futbollist i shkëlqyer”, ishin fjalët e kapitenit të Shamrok për djaloshin e datëlindjes 2005 me origjinë nga Malësia e Madhe.