BREAKING NEWS

"For the first time we have a communication..."/ The journalist divulges details from the meeting in Brussels between the deputies of Albania and those of the EP

"For the first time we have a communication..."/ The journalist
x
BREAKING NEWS

"Two bullets in the chest, one in the head", according to the autopsy of the pregnant woman who was killed by her husband before giving birth

"Two bullets in the chest, one in the head", according to the autopsy
x
BREAKING NEWS

EU summit and the Western Balkans, President Vu?i? takes the drastic decision, the reason and details are clarified

EU summit and the Western Balkans, President Vu?i? takes the drastic decision,
x
BREAKING NEWS

December 6 summit/ Berisha makes serious accusations against Rama: He is the blackest representative of the Albanian mafia, we will show the European leaders that...

December 6 summit/ Berisha makes serious accusations against Rama: He is the
x
BREAKING NEWS

The Serbian writer surprises with the statement: Serbia has nowhere to go, it will recognize Kosovo, here are the goals of the government

The Serbian writer surprises with the statement: Serbia has nowhere to go, it
x
BREAKING NEWS

Police 'flash' action in Librazhd, a significant amount of drugs ready for sale is seized, the last details of the operation are disclosed

Police 'flash' action in Librazhd, a significant amount of drugs ready
x
BREAKING NEWS

Could the baby of the 35-year-old woman who was killed before maternity be saved? The gynecologist reveals the truth

Could the baby of the 35-year-old woman who was killed before maternity be
x
BREAKING NEWS

PD continues to be divided, Alibeaj 'slaps' Berisha, here's what he says about the December 6 protest

PD continues to be divided, Alibeaj 'slaps' Berisha, here's what
x

Sport

Dhimitraq Xambazi: The national team did not make the leap we expected, something must be changed

Dhimitraq Xambazi: The national team did not make the leap we expected,

The loss to Israel in the decisive duel for the fate of the second group in Division B of the League of Nations meant that Albania did not overcome the obstacle that would make the difference in the group and give it hope for the title and promotion to League A. which would mark a great step forward. But Albania lost and remains in last place, with 1 point, completely outside the objectives and already in danger of remaining in last place if it does not win the duel with Iceland today. These days the team has been targeted not only by the sports media and football specialists, but also by the public, which is completely dissatisfied with the performance and the result of the group. Coach Edi Reja has also been criticized for the roles he gave to the players on the field, while there have been no shortage of arrows towards the leaders of the AFL. Beyond that, "SOT" newspaper interviewed the icon of Korça and Albanian football, Dhimitraq Xhambazi, who analyzes the progress of the Reds, the problems that the group has shown, the difficulties and the necessity of a victory with Iceland to save the honor of the National Team in these qualifiers. According to him, at this moment it is necessary to have a change in order to make the breakthrough that the public expects from the representative team.

- Albania lost the most important duel in its group in the League of Nations. That desired leap to claim the title did not happen. You are a football specialist, how do you evaluate the performance of our team in Israel?

- I see that we are not crossing the threshold, the threshold that makes the difference, that takes the team to a higher level. As a result, we remain where we were, and if we don't win the next match, we can say that we took a step back. Personally, I would have been satisfied if the match had ended 1-1, because the logic of the match justified the result, especially for that beautiful goal by Uzun. In this match, elementary mistakes were made, which cost a loss. And defeat does not bring progress, that's why I say that we are not crossing that threshold that takes us to a higher level.

- Of course, in such an analysis, the finger goes to the organization, without forgetting the level of the players. What is missing from the team?

- Looking at all the matches, because this is how the analysis is done better, it is concluded that the team still needs more work to get where it needs to be. Above all, I see that the team needs stability and a better organization. We often hear: this is missing, that is missing, we have shortages, etc. Sorry, but that's no excuse. The lack of some starters should not be used as an excuse, because 24 players are invited to the National Team and the players who are invited are claimed to have a high level. In comparison, Israel was also lacking, even missing its main striker, but still won the match. To return to my position, I can say that the National Team has really improved over the past years, but it is not making the big leap that we all expect. You asked me what the team is missing. Exactly these: harmony, stability, etc.

- Në një takim s’mund të thuhet se janë të gjitha gjërat zi, ka dhe momente apo individë që meritojnë ndryshe, apo jo? A pati gjëra që të pëlqyen?

- 20-minutëshi i fundit i ndeshjes ishte i mirë për ne, loja e kuqezinjve u pasurua, kishte gjallëri, pastaj erdhi goli mjaft i bukur i Uzunit dhe u duk se ishte momenti ynë. Por jo, pësimi i golit na la aty ku ishim dhe kjo është dëshpëruese për të gjithë ne.

- Izraeli nuk shfaqi ndonjë cilësi kushedi, por ama organizimi dhe përqendrimi bënë diferencën në favor të tij…

- Izraeli kishte 7 lojtarë në ekip që vinin nga kampionati vendas, ky është tregues shumë i rëndësishëm, që tregon se performanca e një skuadre kombëtare nis nga cilësia e kampionatit të atij vendi. Vërtet që nuk është një skuadër kushedi, sa i përket kualitetit të elementëve, por ama grupi u shfaq i motivuar në fushë, organizimi shumë i mirë dhe stadium plot a thua se po luanin me Spanjën apo me Gjermaninë. Sepse ata e kishin vlerësuar këtë ndeshje si finale dhe prandaj se e kishin konceptuar të tillë u shpërblyen me fitore.

- Ndeshja e fundit në grup luhet kundër Islandës, në fushën tonë. Por morali i skuadrës pas humbjes në Izrael është përtokë. Sa mendoni se janë shanset për fitore?

- Këtë ndeshje duhet ta fitojmë patjetër, është kusht. Duhet ta shohim e shijojmë një fitore në grup, se ndryshe ç’kuptim ka kjo skuadër. Ishim e jemi po aty, në të njëjtin nivel (edhe sikur të fitojmë me Islandën), ama humbja na rëndon më tej, na kthen prapa. E theksova dhe më lart që ne nuk po e bëjmë dot diferencën për ta kapërcyer atë prag që na çon në nivel më të lartë. Me De Biazin e kishim bërë një hap para, ishim ngjitur një shkallë, por tani jo. Duke parë këtë ecuri dhe situatën në tërësi, vëmendja duhet të shkojë tek kampionati vendas, tek lojtarët që janë nga Shqipëria. Duhet të ndryshojë mentaliteti. Siç e dini unë kam folur edhe në të shkuarën për këtë çështje e ndoshta prej disave jam keqkuptuar. Por jo, sot shqiptarët kanë dy përfaqësuese, e jona dhe e Kosovës. Kosova vijon  rrugën e saj dhe ka pasur goxha arritje, edhe ne duhet të shohim perspektivën tek elementët tanë, mundësisht nga kampionati shqiptar. Në këtë intervistë unë nuk dua që të shihem si përçarës, se po të jetë për punë patriotike jam ku e ku më përpara se shumë të tjerë që pretendojnë se janë të vijës së parë, por unë po analizoj anën sportive të problemit. Dhe kjo anë sportive duhet lidhur me progresin që duhet të ketë futbolli në të dy anët e kufirit tonë.

- Të flasim nja dy fjalë për futbollin tonë, pra për kampionatin shqiptar, Superioren. Janë zhvilluar pesë javë dhe ka një fenomen të çuditshëm. Dominimin e bëjnë skuadrat që kanë ardhur nga Kategoria e Parë, ndërsa ekipet që kanë dominuar Superioren deri tani si Laçi, Teuta, e sidomos Kukësi kanë rënë në fund. Cila është përshtypja juaj për këto ndeshje të para të garës?

- Është ende shpejt të flasim për objektiva sezonalë. Ajo që konstatohet saktë është se klubet që vijnë nga Kategoria e Parë janë të mobilizuara dhe kanë në përbërje dy-tre elementë që i kanë shfrytëzuar mirë shanset e tyre. Skuadra të tilla, kur janë të mobilizuara, marrin maksimumin e vet. Të kuptohemi drejt, kampionati shqiptar nuk është se ka më një Panajot Pano, që bënte diferencë me gola, por elementë të mirë ka në të gjitha skuadrat. Me rëndësi është që të ketë konkurrencë në të dy kategoritë, si në Superiore dhe në Kategorinë e Parë. Në të ardhmen edhe mund të ndryshojë formula e garës e të kemi një kampionat me tri faza. Por ajo që më shqetëson mua është se ka vështirësi për të prodhuar lojtarë vendas. Marrin prioritet të huajt por ka pak vendas cilësorë që dalin nga klubet.

- Ky është një shqetësim i hershëm tek ne, sepse presidentët e klubeve, të dhënë pas suksesit të shpejtë, kanë harruar rëndësinë e investimeve tek moshat…

- Pikërisht, prandaj unë nuk jam për afrimin e shumë të huajve. Duhen investime në akademi, që klubi të prodhojë vazhdimisht lojtarë të vetët. Pra, probleme ka dhe duket shumë mirë që ka probleme, por shpresojmë të bëhet më e mira në vazhdim. Kur klubet prodhojnë vetë lojtarë cilësorë, e ardhmja bëhet e garantuar, rritet niveli vetvetiu, por furnizohet edhe ekipi kombëtar.

- Pati një rënie të nivelit të kampionatit tonë në ranglistën e UEFA-s, krejt e kundërta me Kosovën, e cila njohu rritje prej 6 pozicionesh. Kur mendon se asnjë skuadër jona nuk kaloi më tej se turi i dytë, kjo duket fort e pakëndshme. Çfarë mendoni ju?

- The facts remain, we cannot deny them or hide them. This year there was no progress in Europe, quite the opposite with the Balkans of Kosovo, which is in the groups of the Conference League, and the analysis and classification made by UEFA is related to these indicators. What we need to understand is that sometimes there is a need to intervene with concrete projects to make clubs competitive and this competition must first start from the championship. A quality championship that brings out clubs that compete in Europe, can help to increase the quality of the National Team and these are related things and of course already known.

Interviewed by: Adriatik BALLA