BREAKING NEWS

As never before, the latest Covid-19 figures are published

As never before, the latest Covid-19 figures are published
x
BREAKING NEWS

The good news is coming! You can only go with a passport, another European country removes all restrictions with Albania starting tomorrow

The good news is coming! You can only go with a passport, another European
x
BREAKING NEWS

The CEC gives the bad news about Lulzim Basha and Monika Kryemadhi

The CEC gives the bad news about Lulzim Basha and Monika Kryemadhi
x
BREAKING NEWS

The Constitutional Court dealt a severe blow to the Government

The Constitutional Court dealt a severe blow to the Government
x
BREAKING NEWS

"Enough with pretending" / Ambassador Yuri Kim speaks in harsh tones and gives the final ultimatum: Advance Justice Reform! If you do not show courage ...

"Enough with pretending" / Ambassador Yuri Kim speaks in harsh tones
x
BREAKING NEWS

Debate on hot topics that are taking place behind closed doors / The decision for the local elections of 2019 is expected, the government representative requests the suspension of the issue. What is the verdict of the Constitutional Court?

Debate on hot topics that are taking place behind closed doors / The decision
x
BREAKING NEWS

What is expected to be urgently reviewed / convened by the Constitutional Court, will the local elections of June 30, 2019 be canceled and will there be early elections?

What is expected to be urgently reviewed / convened by the Constitutional
x
BREAKING NEWS

When will the 'big fish' be arrested? US warns of BIG change in Albania

When will the 'big fish' be arrested? US warns of BIG change in
x

Sport

Dhimitraq Xhambazi: This championship is full of surprises, I see Partizan closer to the title

Dhimitraq Xhambazi: This championship is full of surprises, I see Partizan

The National Football Championship, the Superior Category, is approaching the end for this season and until the verdicts are given, 4 more laps remain to be played. There are 5 teams aiming for the title, but the real big fight is for the ranking in the first three positions that ensure participation in Europe and this is one of the important objectives of our clubs. The special feature of this season is that there is a strong rivalry not only in the title race, but also in the bottom of the table, where besides Apollonia which is practically down, there is a strong fight to escape the last between the three teams : Skënderbeu, Bylis and Kastriot. The last draw in Korça with Skënderbeu of Partizan has brought the complication of the ranking both at the top and at the bottom, so the remaining weeks can give big surprises. Contacted by the newspaper "SOT", the former great football player from Korça, of Skënderbeu and the National Team, Dhimitraq Xhambazi, praised the created rivalry, the increase of quality during the last weeks, but also the emotions regarding the surprises that surprise every week. For Xhambazi, the race is open until the end, but he singled out the rivals of the leader Partizani, as a more consolidated team, consequently a main contender for the title.

- The championship is coming to an end, but with great emotions due to the rivalry for the title. There are many teams that covet this goal, but at the same time there is rivalry at the end of the classification, or the survival zone as we often say. What is your opinion about this championship, about the situation that currently reigns in the race?

The championship is coming to an end and the teams are trying to catch something, and when I say something I mean their maximum target, especially for the top teams. With the exception of Kukes, which is a team that neither wins the title nor risks losing, all other teams are in the dance of their objectives, so a strong sports fight is expected until last week.

- There are some teams that compete for the champion title, of course the formula of the race where there are direct clashes makes this rivalry more interesting. In your view, who do you see as the favorite to lift the championship trophy?

All the teams are there. You can not say for sure that this is better and closer, as surprises happen and this has given beautiful colors to the championship. Teuta, Partizani, Vllaznia, Laçi, but also Tirana are in the dance of their objective for the title, but it remains to be seen how it will go until the end. A loss affects because it goes down three or four degrees at once, and a victory goes up three or four degrees. If it is to choose a team, I personally see Partizan more stable, a consolidated team, with quality and expressive play in its objectives. I saw this from the last performance that this team did in Korça against Skënderbeu.

- How do you like the level of the race as a whole throughout the championship?

Niveli u rrit shumë javët e fundit, natyrisht që ka gjëra të mira dhe ku kryesorja është rivaliteti për titull. Këtë vit ka dhe diçka pozitive në këtë rivalitet, pasi mungojnë favoret që vinin nga pozicionet e ndryshme të skuadrave dhe dalja e disa prej tyre nga objektivi. I parë në këtë formë, ky kampionat është nga më të mirët ndër vite. Pra niveli është i kënaqshëm, në përgjithësi, dhe këtë bukuri ia japin skuadrat e “nivelit të dytë”, pra ekipet që luftojnë për mbijetesë. Edhe Apolonia është sjellë mirë në garë, duke luajtur me dinjitet.

- Të flasim dy fjalë për Skënderbeun. Me ardhjen e Memellit shumë gjëra janë përmirësuar dhe skuadra duket se po bën përpjekje të mëdha për të mbijetuar në elitë. Cili është mendimi juaj, a jeni shpresëplotë që ky Skënderbe mbetet në Superiore?

Duke nisur nga ndeshja me Partizanin që u luajt në Tiranë fazën e kaluar, skuadra e Skënderbeut ka treguar nivel në rritje, një lojë të besueshme e cilësore, me një formacion të stabilizuar dhe trajneri Memelli i ka dhënë një karakter të fortë grupit. Ky karakter shprehet në konsolidimin e skuadrës, rritjen e nivelit të lojës dhe besimin e do të mbetet pjesë e më të mirave edhe në sezonin në vijim. Për këtë arsye kam shpresë se Skënderbeu qëndron. Mbeten dhe katër ndeshje shumë të forta përpara, ajo me Laçin, më pas ndaj Apolonisë, Kukësit e më tej Tirana. Duke parë kalendarin, që është i vështirë sigurisht, sërish besoj se Skënderbeu ka shanse të mira të qëndrojë në elitë.

- Kombëtarja luajti në fund të marsit tri ndeshje në eliminatoret e Kupës së Botës. Sa i takon rezultateve ajo është brenda objektivave, por në të tria ndeshjet loja e përfaqësueses tonë la për të dëshiruar. Të paktën ky është përfundimi i shumicës së specialistëve dhe opinionistëve. Cili është mendimi juaj për ekipin ndërtuar nga trajneri Reja?

Bashkë kemi folur shpesh për Kombëtaren, prej kur e mori drejtimin Reja, por edhe më parë. duke përjashtuar Anglinë, e cila ka kualitet të lartë dhe besoj është favorite absolute e grupit, skuadrës tonë i bie të rivalizojë me dy skuadra të tjera të grupit, që janë Polonia dhe Hungaria. Nuk e mat forcën tonë San Marino dhe Andorra dhe fitoret me këto skuadra nuk tregojnë asgjë, pasi ato nuk e kanë nivelin e përfaqësueses tonë. Jo gjithmonë kemi arritur nivele të larta performance në gara të tilla të rëndësishme. Patëm një kulminacion me De Biazin vite më parë, por ai nivel edhe mund të arrihet nëse gërshetohen elementët dhe menaxhohen si duhet prurje e reja. Lojtarë cilësorë kemi, por të shohim deri ku mund të shkojnë ata. Unë i mëshoj faktit që duhet të investojmë tek lojtarët tanë, pasi ata të Kosovës kanë tani përfaqësuesen e tyre dhe kanë investuar tek ekipi i tyre. Kjo nuk është ndasi, por menaxhim në kushtet e reja të krijuara. Duke investuar tek lojtarët vendas i japim më shumë frymëmarrje dhe kampionatit.

- Vitet e fundit ka pasur një platformë të federatës për ngritjen e qendrave rajonale tek moshat. Nuk e dimë sa funksionale kanë qenë ato dhe a ka elementë cilësorë të dalë prej tyre, çfarë mendimi keni?

Natyrisht që ka elementë dhe atje ku punohet do të ketë patjetër lojtarë që do të dalin. Kjo ka qenë një platformë e suksesshme e federatës, pasi ka synuar të rrisë pjesëmarrjen, pra të shtojë sasinë, e nëpërmjet saj do të vijë edhe cilësia. Unë vetë kam qenë pjesë e tyre, pra e njoh në një farë mase rëndësinë e tyre. Ka fëmijë e të rinj që vijnë nga moshat më të vogla deri në 17-18 vjeç. Sa më shumë pjesëmarrje aq më mirë. Sa më shumë sasi, aq më tepër rivalitet e cilësi do të ketë, kjo është e sigurt. Ka qenë një projekt që konsistonte në gara me dy faza, aty kanë ardhur edhe fëmijë të moshës 9 dhe 10 vjeç. Kjo është pozitive dhe me të ardhme. Unë mendoj se kjo ka qenë një nga gjërat pozitive të FSHF-së, sepse, përpos që i ka dhënë futbolli një dritare prezantimi për fëmijët e të rinjtë, ka rritur pjesëmarrjen dhe cilësinë, por njëherësh i ka larguar fëmijët nga veset dhe kjo është arritje e madhe mendoj unë.

- And yet, our football and sport need much more ....

Of course yes, but we must not forget the good things that have been done. However, the desire is to have a developed sport not only in football, but also in other disciplines. And when we say sport we also mean age competitions in every discipline, as this engages children and young people and, as mentioned above, removes them from bad habits and makes them healthier. If calendars talk about 1 thousand activities then let us make 2 thousand such, as this way we increase the quantity in each discipline and where there is quantity rivalry and quality will be produced.

Interviewer: Adriatic BALLA