BREAKING NEWS

The event that brought the state to its feet/ According to Blendi Fevzi, this is why the gun attack on the offices of Top Channel happened

The event that brought the state to its feet/ According to Blendi Fevzi, this is
x
BREAKING NEWS

Artan Hoxha publishes for the first time the video surveillance that arrested the RENEA policeman

Artan Hoxha publishes for the first time the video surveillance that arrested
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ The journalist finds out if there will be other departures from Alibeaj's lists

May 14 elections/ The journalist finds out if there will be other departures
x
BREAKING NEWS

April fool behind the door! / "It has uprooted olive trees, forests and roofs", The powerful storm causes 'colossal' damage in Mallakastër, residents recount their experiences of horror (PHOTO)

April fool behind the door! / "It has uprooted olive trees, forests and
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha sells "Foltoren" to Ilir Meta, municipal councils are filled with members of the former Socialist Movement for Integration, here are the names

Sali Berisha sells "Foltoren" to Ilir Meta, municipal councils are
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ Dashamir Shehi reveals for the first time why the negotiations with Berisha failed

May 14 elections/ Dashamir Shehi reveals for the first time why the negotiations
x
BREAKING NEWS

Berisha mobilizes the people of the criminal world and threatens the democratic candidates competing in the May 14 elections, this is how he is holding them hostage and blackmailing them

Berisha mobilizes the people of the criminal world and threatens the democratic
x
BREAKING NEWS

Dash Shehi does not hold back, fiercely attacks Meta and Berisha, reveals the reason why he did not join the "Together We Win" coalition

Dash Shehi does not hold back, fiercely attacks Meta and Berisha, reveals the
x

Sport

The weakness of the attack, Silvinjo puts in the "sieves" the bombers of the National team

The weakness of the attack, Silvinjo puts in the "sieves" the bombers

The national team will start the qualifying matches for the 2024 European Championship in March, where of course everyone's eyes are on the new red and black coach, the Brazilian Silvinho. It is understood, the technician started the work, first contacting the coaches of the ages, then he gave tasks to his assistants to follow the progress of the players in the various European championships and to create a data base of the players who will it is necessary for the selections he will make and the tactical scheme he will design. Of course, Silvinho has focused his main attention on the Italian championship, since most of the football players of the starting line-up play there, so he is using this fact to come to clear conclusions about the condition of the players and their capacities in his scheme. in this context,

Weak attack, look at the red and black "bombers".

In the conditions when Armando Broja is injured and will not be ready until the middle of the summer, it seems that for coach Silvinjo, the attention is focused on other young people. Veterans do not seem to be in focus, despite the fact that a player like Cikalleshi, with the experience he has, can be an inevitable solution even as a starter, based on the work he does in the offensive. Cikalleshi plays in Arabia and this diminishes his chances of being a starter, but in the conditions where there is no better one, the choice seems justified. Even Endri Çekiçi can be an option for continuity, as he has done positive things in the Turkish championship. But in attack, the most efficient player so far is Myrto Uzuni, who plays with Granada in the Spanish second division, where he is also the league's top scorer. But Uzuni plays on the right side of the attack, and in the conditions when Broja is absent, we need a "wedge" player who has the characteristics of Cikalles. So Silvinjo is looking for the "wedge" that will reward the team's work in the offensive phase. Players like Vrioni and other youngsters are being analyzed carefully.

Skuka, serious alternative

Në ndeshjet e fundit të Edi Rejës, iu dha shansi edhe lojtarëve të rinj si Skuka, Cara apo Hadroj, më parë gjatë miqësoreve me Katarin dhe Arabinë, kishte edhe elementë të tjerë si Xhixha, Gurishta, Bitri dhe shumë emra të tjerë. Ndërkaq, edhe pse nuk ka kaluar shumë kohë, kanë ndodhur zhvillime të reja te Shqipëria. Reja nuk është më trajner dhe tashmë këta lojtarë i kanë llogaritë me Silvinjon. Tre lojtarë janë transferuar në dy ditët e fundit jashtë Shqipërisë dhe mes tyre edhe Xhuliano Skuka, i cili shkëlqeu edhe në ndeshjen e fundit të përfaqësueses ndaj Armenisë ku shënoi edhe gol. Sulmuesi që u transferua te Metzi në Francë, tashmë i ka rritur kuotat në ekipin kombëtar, pasi bëhet një kandidat për sulmin e Shqipërisë në kualifikueset e radhës. Duke parë që mungesa e Brojës tashmë dihet, dëmtimet e shpeshta të Rei Manajt apo largësia e Xhakomo Vrionit, i jep Skukës një avantazh në këtë pjesë, pa dyshim që kjo do të mbështetet edhe me performancën që do të ketë Xhuliano në Francë.