BREAKING NEWS

Which DP is registered in the local elections? The head of the CEC is surprised by the answer

Which DP is registered in the local elections? The head of the CEC is surprised
x
BREAKING NEWS

The McGonigal scandal, Rudina Hajdari's strong call: Rama will be investigated by the FBI, SPAK to cooperate with the Americans

The McGonigal scandal, Rudina Hajdari's strong call: Rama will be
x
BREAKING NEWS

US Assistant Secretary of State visit to Tirana, here is what is expected to be discussed

US Assistant Secretary of State visit to Tirana, here is what is expected to be
x
BREAKING NEWS

Registration at the CEC/Celibashi reveals what is expected to happen with the DP: Here's when we will consider the request

Registration at the CEC/Celibashi reveals what is expected to happen with the
x
BREAKING NEWS

"Berisha sees dreams with his eyes open", Bejko openly mocks the former prime minister: Americans' flour is no joke

"Berisha sees dreams with his eyes open", Bejko openly mocks the
x
BREAKING NEWS

"Rama meets the members of the FBI that we are strategic partners", the socialist deputy on the "McGonigla" case: Disinformation, there is no investigation for the prime minister

"Rama meets the members of the FBI that we are strategic partners",
x
BREAKING NEWS

Ylli Manjani revolts, explodes badly on the show, punches the table: The state didn't have money for election equipment?!

Ylli Manjani revolts, explodes badly on the show, punches the table: The state
x
BREAKING NEWS

The case of McGonigal, Blushi comes out with the reaction: Rama bribed the official of the FBI

The case of McGonigal, Blushi comes out with the reaction: Rama bribed the
x

Sport

Faruk Kalleshi is 77 years old, the career of the Albanian weightlifting legend is at its peak

Faruk Kalleshi is 77 years old, the career of the Albanian weightlifting legend

Few athletes have recorded a career as brilliant as that of Faruk Kallesi, the "Honour of the Nation", the man who wrote history in the sport of weightlifting, dominating it for more than two decades from the mid-1960s to the mid-1980s. 80s of the last century and achieving incredible results for the time. 21 consecutive years national champion, as he broke 116 national records in his weight, to enter the golden books of the history of Albanian barbell. In fact, Kalleshi would inspire whole generations of weightlifters, who would follow his path and take this sport further, to bring the country international medals. Faruk Kalleshi was born in Shkodër on December 6, 1945. From an early age he was connected to the circus and he has repeatedly expressed that the circus has been a strong base for discovering weightlifting talents, because of the elements of strength it possesses as a discipline. Then Kalleshi started with wrestling, but his talent would quickly stand out in the barbell and the agile little body of the circus would join the ranks of famous weightlifters with pomposity, even in terms of the level of realization of the competitions, Kalleshi would prove art more yourself. We remember that Kalleshi has left a big mark, especially in Shkodër and the "Vllaznia" club, which he has represented for 18 years. And he spent 3 years with "Partizan", while for many, many years he held the national records of body weight 52 kg. even in terms of the level of realization of the competitions, Kalleshi would prove an art in itself. We remember that Kalleshi has left a big mark, especially in Shkodër and the "Vllaznia" club, which he has represented for 18 years. And he spent 3 years with "Partizan", while for many, many years he held the national records of body weight 52 kg. even in terms of the level of realization of the competitions, Kalleshi would prove an art in itself. We remember that Kalleshi has left a big mark, especially in Shkodër and the "Vllaznia" club, which he has represented for 18 years. And he spent 3 years with "Partizan", while for many, many years he held the national records of body weight 52 kg.

Career peaks

Unforgettable are the moments of his competitions, followed by hundreds of fans, but Kalleshi would also honor the national team's jersey in important international events, proving high quality competition, high results and of course conveying the best sports values ??to the new generations. Today we have good weightlifters, who have broken records and brought important medals from abroad, but we do not have sportsmen of the profile of Faruk Kalleshi, who had consistency in performance, which is proven by his dominance for 21 consecutive years in this sports. The time when he competed there was a lot of rivalry, but also high results, and the barbell legend has expressed this himself in various interviews he has given. "The fact that in that period there was an attempt to break the world record, precisely in 1970, so a competition for a world record, shows that the level was very high. In 1970 in China I broke the Asian Games record. It happened precisely in that period that the Chinese specialists contributed to the improvement of techniques and the modernization of our barbell", underlines Kalleshi.

77-vjetori i një legjende

Sot ikona e peshëngritjes ka ditëlindjen, feston 77 vjetorin. Me miq, shokë, por edhe i rrethuar nga familja e njerëz të dashur, Kalleshi është personifikim i arritjeve në karrierë, por edhe gjallërisë e progresit. Faruk Kalleshi është një legjendë në sport dhe në jetë, një kampion që nuk shterron, e për këtë ai edhe është vlerësuar me shumë medalje e certifikata, e ku padyshim vlerësimi më i lartë është “Nderi i Kombit”, dhënë nga presidenti Bamir Topi në vitin 2012. Me këtë rast, gazeta e uron në këtë 77-vjetor të ketë jetë të gjatë e të jetë i lumtur pranë familjes, miqve e sportdashësve!

Faruk Kalleshi – Fitues i madh

Për lexuesit është me interes të mësojnë se Faruk Kalleshi është i vetmi sportist shqiptar që ka marrë pjesë në katër spartakiada dhe ka marrë medalje ari në të katërta, duke e bërë karrierën e tij mbresëlënëse. Kujtojmë se spartakiadat e mëparshme ishin aktivitete elitë për kohën dhe kishin shumë rivalitet. Faruk Kalleshi është sportisti më jetëgjatë në anketën 10-sportistët më të mirë ndër vite. Për plot 16 vjet ai është nominuar në këtë anketë dhe ka fituar, duke qenë pjesë e saj në mënyrë të padiskutueshme. Duket e pabesueshme sot, por Faruk Kalleshi është shpallur kampion kombëtar në moshën 39-vjeçare, madje vitin e fundit të karrierës së tij fitoi tri medalje ari në Spartakiadën Kombëtare të vitit 1984. Një tjetër e veçantë e shkëlqyer nga karriera e tij lidhet me faktin se ai është sportisti i vetëm shqiptar i peshëngritjes që tentoi në një garë zyrtare të thyejë rekordin botëror. Siç shprehet dhe vetë Kalleshi “mbeta 5 kg më poshtë, pasi emocionet bënë të vetën. Dështova, edhe pse unë isha përgatitur për ta thyer këtë rezultat, madje ishin bërë gati të gjithë për të festuar. Por emocionet bënë të vetën. Nuk janë vetëm rezultatet, emocionet që kam kaluar dhe kam dhënë, lidhjet me njerëzit etj, por më shumë më gëzon fakti se njerëzit më respektojnë shumë. Kush e njeh Faruk Kalleshin e përshëndet. Më njohin kudo dhe kjo të jep një ndjesi të mire”.

 

Kush është Faruk Kalleshi?

Datëlindja: 06.12.1945

Vendlindja: Shkodër

Vendbanimi: Tiranë

Veprimtaria sportive

Gara e parë: 06.12.1964, në Berat

Mbylli karrierën me 3 medalje ari në Spartakiadën e vitit 1984.

Me Partizanin garon nga viti 1966-1968, thyen 38 rekorde kombëtare.

Më 1966 fiton anketën “5 sportistët më të mirë të vitit”, si pjesë e Partizanit.

21 vite kampion radhazi, nga viti 1964 deri në fund të vitit 1984.

Karrierën si trajner e nisi në vitin 1972 në Shkodër. I bënte të dyja njëherësh, edhe sportist edhe trajner.

Po në Shkodër, ka punuar inspektor i sporteve të rënda.

Ka punuar për shumë kohë mësues i edukimit fizik në Shkollën e Mesme Pyjore, Shkodër.

Trajner i Kombëtares së shtangës në vitet 2004-2007, kohë edhe kur e mbylli përfundimisht angazhimin e tij me peshëngritjen.

Disa nga titujt që mban Faruk Kalleshi

"Albanian Sports Honor", received in 1999.

"Grand Master of Work" (awarded by the President of the Republic Rexhep Mejdani in 2000).

Several times winner of the "10 best athletes" survey.

The "Honour of the Nation" order, awarded by President Bamir Topi in 2012.

The "Honor of Humanity" order, awarded in 2019.