BREAKING NEWS

Will there be consequences for Rama? Habit expert: There may be investigations if...

Will there be consequences for Rama? Habit expert: There may be investigations
x
BREAKING NEWS

Rama bribed McGonigal? The American journalist finds out what the FBI is doing with this case

Rama bribed McGonigal? The American journalist finds out what the FBI is doing
x
BREAKING NEWS

The McGonigal scandal, the journalist Hoxha reveals what is happening with the prime minister: Rama has canceled the activities, since Wednesday...

The McGonigal scandal, the journalist Hoxha reveals what is happening with the
x
BREAKING NEWS

Is Agron Neza an FBI agent? The American journalist uncovers the behind-the-scenes

Is Agron Neza an FBI agent? The American journalist uncovers the
x
BREAKING NEWS

The arrest of the former agent / The American journalist reveals new details: McGonigal's girlfriend sent an e-mail to the FBI, requested his investigation

The arrest of the former agent / The American journalist reveals new details:
x
BREAKING NEWS

What is happening in Albania? The Ministry of Health issues an important announcement for citizens

What is happening in Albania? The Ministry of Health issues an important
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka discloses another part of McGonigal's file and breaks the strong statement: the FBI has intercepted Rama, it has conversations...

Flamur Noka discloses another part of McGonigal's file and breaks the
x
BREAKING NEWS

The "Gërdeci" case, lawyer Beqiri breaks down the movements of Shkëlzen Berisha: Here are the offices he entered for...

The "Gërdeci" case, lawyer Beqiri breaks down the movements of
x

Sport

The sports teacher in Vienna, Dritan Baholli, speaks: This World Cup is extraordinary in physical terms

The sports teacher in Vienna, Dritan Baholli, speaks: This World Cup is

The World Cup in Qatar has ended the matches in groups and in the 1/8 finals and the 8 quarter-finalist teams have been determined, but there have been no shortage of big surprises, such as the elimination of Germany in the group stage and undoubtedly the exit of Spain from Morocco. At the moment, the contending teams seem to be France, England, Portugal and Argentina. But until the end, "Qatar-2022" may have many other surprises. Analyzing this World Cup, the professor of the University of Sports in Vienna, Dritan Baholli, emphasized that from the matches so far, extraordinary progressive elements have been found in physical preparation but also in tactical discipline, making the sporting elements of this World Cup incomparable with others. in front of him. For Baholli, this element of physical preparation has not only appeared in traditional teams, but to all participating teams, including the most modest participating team, Qatar. In this interview for "SOT" newspaper, Baholli analyzes the key moments of the World Cup up to this stage and the expectations surrounding the winner. He sees Portugal as a well-prepared team capable of winning the World Cup.

- Two stages of the World Cup have been played and to reach the final there are two more stages, of course decisive. In your view, how has the race played out so far?

made an analysis of the matches, I would say a scientific analysis of the game of this World Cup, moreover, up to this moment 85% of the matches have been played. I can say that an unprecedented speed of the players was found in this activity, something quite special for this World Cup. All the teams had this indicator, including Qatar, which appeared as the weakest team. The weakest team had the speed elements up to 32 km/h, which is extremely good and progressive. Not only the big and traditional teams had this element on the upper level, but also, as we said, relatively weaker teams such as Qatar, Ecuador, Saudi Arabia. The speed of the elements in these teams went 32, 33 and up to 35 km/h. We know that Mbappe is a very fast player and that this indicator is high,

-Football is a very dynamic and unexpected sport, where physical preparation is intertwined with technique and tactics. Coaches often apply strategies with both central and wing play. How were these elements presented?

- Yes, you are very right, but even these elements of game organization were at the highest level. The wing players were in the center of attention this time, for their quality and role. I have never seen players so fast on the wing in any previous World Cup. They were fast and strong bandages. But the centers were also very high this time, which was evident with the attack with 4-5 players in the box (inside the area). In other words, this World Cup in many physical and technical-tactical elements was much more advanced than the previous championships.

- Is there any team that has impressed you?

 From your analysis, who would you identify? - Portugal has amazed me, it is crossing the limits. I can say that with this physical power he has, will he be able to cope with Brazil and other teams. A furious team, with very high level elements in both physical and technical preparation.

 - You start from her last victory with Switzerland...

- No, not at all, I see it as a whole. We at the university have analyzed her, her game, and it turns out that Portugal is very high in sports parameters. Both phases of her game work brilliantly. As for Switzerland, I can say that a "black out" happened. This happened when the score went to 3-0, where she was practically "turned off" on the field. Perhaps Switzerland did not deserve this, for its level, but coach Jakin took the blame for the loss, who played with 3 defenders, something wrong when you are facing Portugal. In other words, the strategy chosen by Switzerland was wrong and the coach himself accepted this, who also took responsibility for the loss and the elimination.

 - Isn't Spain the biggest disappointment of this World Cup? To imagine this team that plays a very technical and fast football to lose at this stage of the championship?

- Spanja është një skuadër e madhe, por unë zhgënjimin e saj e shoh tek trajneri Luis Enrike. Pse e them këtë? Nisem nga prepotenca e tij, mendjemadhësia. Një trajner nuk mund të tregohet kaq arrogant, duke e besuar lojën e Spanjës vetëm tek të rinjtë. Në fakt, të rinjtë kanë vlerë, por duhen dhe lojtarët me përvojë. Po ju jap një shembull, Pepe i Portugalisë, eksperienca dhe qartësia e tij po e ndihmon ekipin portugez në repartin e mbrojtjes. Edhe tek Brazili Dani Alvesh, Silva e të tjerë. Gërshetimi i të rinjve me veteranët ka shumë rëndësi. Trajneri i Spanjës me arrogancë e neglizhoi këtë element.

 -Edhe Gjermania ishte zhgënjim në këtë Botëror, çfarë po ndodh me gjermanët?

- Eliminimi i saj nuk ishte kaq i papritur, pasi skuadra gjermane u shfaq pa strukturë në këtë Botëror. Nuk them se Gjermania s’ka talente, përkundrazi, ata kanë talente, por Gjermania u shfaq në këtë Botëror me një mbrojtje të shthurur. Kanë talente por ata nuk janë vendosur në një strukturë funksionale dhe Gjermania po kalon një rrezik të madh. Ajo synon të tregohet një skuadër që di të japë spektakël, falë talenteve që ka, por është shumë larg për ta bërë këtë spektakël. E njëjta gjë ndoshta vlen dhe për Belgjikën, e cila u shfaq mendjemadhe dhe u eliminua prej kësaj mendjemadhësie.

 - Cila skuadër do ta fitojë këtë Botëror? Cilën shihni favorite absolute?

- Unë jam me Portugalinë, në sensin e asaj çfarë kam parë dhe analizuar deri tani. Në pikëpamjen time është ekipi më kompakt në të gjitha repartet. Natyrisht nuk është pretendentja e vetme, pasi në lojë është dhe Franca e të tjerat, por portugezët kanë shpejtësi dhe kualitet që i sigurojnë harmoni dhe pretendime. E shoh si një skuadër që mund të marrë realisht titullin botëror.

- Duhet thënë se ky Botëror ka pasur mjaft të veçanta, një ndër to edhe mungesa e individëve që spikasin, sepse Botërorët e mëparshëm kishin një Maradona, një Ronaldo (fenomeni), një Zidan etj, në këtë Botëror ka rënë miti i individëve, apo jo? Ndoshta Mesi është përjashtim tek Argjentina...

- Po, e drejtë, nuk është Botëror individësh, edhe pse në shumë skuadra ata kanë peshën e tyre. Ky është Botërori i skuadrave që kanë forcë grupi. Shihni Marokun, i fortë dhe i disiplinuar. Luajti me një 4-4-2 fantastik që e ruajti me fanatizëm gjatë gjithë ndeshjes dhe ia doli të kualifikohet. I bëri ballë Spanjës, kur dihet që Spanja, me atë lojë që bën, të nxjerr nga rreshtimi taktik pasi bën lojë me pasime të shpejta e të sakta. Por Maroku i rezistoi dhe këtu merr vlerë që grupi është mbi individët e mbi kualitetet. Sa i takon Argjentinës, edhe ajo mirë është paraqitur, kuptohet Mesi ka shumë ndikim në grupin e saj, por vetë Argjentina ka luajtur si grup.

 - Në këtë Botëror po shohim shumë minuta shtesë, diçka e panjohur më parë…

- Është një tjetër element i veçantë i këtij Botërori. Për mua surprizë janë elementët e shpejtësisë, por në këtë Botëror nuk janë 90 minuta lojë, por 100 minuta. Sa i takon VAR-it ka shfaqur shumë defekte, nxori jashtë Uruguajin, por edhe në këtë drejtim ka vend për të diskutuar.

- A ka ndonjë element të ri që të ka mbetur në mendje në këtë Botëror?

-Musiala është një prej talenteve më të mëdha nga grupi i të rinjve, me siguri që në të ardhmen do të jetë një lojtar si Mesi, Ronaldo e Mbape, në këto nivele qëndron. Ai lojtar nuk i përmbahet skemës dhe jam i sigurt se do të sjellë ndryshimin në vitet në vijim. Atë që kanë bërë të mëdhenjtë do t’i bëjë edhe ai.

 - You have a name now in the academic sports field in Austria, where you have given your thoughts and schemes as far as physical preparation is concerned. In Austria, you also know the Albanian players who are active there from time to time. Do we have any Albanian elements at the moment in the academies of Austrian clubs?

- I can name one name for now. He is the son of Igli Tares, who trains with Rapid Vienna. He is a U-19 striker, but with very high expectations, because he has quite prominent elements. Soon we will see him with the first team of Rapid. I don't know the future projects of this guy, but a striker who gets the right preparatory form and maintains stability should go 22 or 23 years old. I think he will become a very good player and there is growing interest in him.