BREAKING NEWS

Another warning! European Commission urgent call to Albania: Risk the suspension of visas if you do not give up...

Another warning! European Commission urgent call to Albania: Risk the suspension
x
BREAKING NEWS

MEPJ starts the procedures for the replacement of Yuri Kim, the American embassy in Tirana comes out with a strong message: the US State Department...

MEPJ starts the procedures for the replacement of Yuri Kim, the American embassy
x
BREAKING NEWS

"Personal grudge against Berisha"/ Gert Shehu, testimony before the investigators, shows no sign of remorse. Here's what's expected to happen at 12:00 p.m

"Personal grudge against Berisha"/ Gert Shehu, testimony before the
x
BREAKING NEWS

"A rare person, he was bleeding but...", Floriana Garo recounts the moments of Sali Berisha's hit: It was unbelievable

"A rare person, he was bleeding but...", Floriana Garo recounts the
x
BREAKING NEWS

'Enemies of Yuri Kim in Albania'/ The well-known journalist reveals the names and the behind-the-scenes, shows the clashes between the government and the American embassy: This is unusual, which had never happened before

'Enemies of Yuri Kim in Albania'/ The well-known journalist reveals
x
BREAKING NEWS

He withdrew from the runoff, a strong 'slap' from Alimehmeti: I would be stronger than Kelliçi on May 14

He withdrew from the runoff, a strong 'slap' from Alimehmeti: I would
x
BREAKING NEWS

What did not work in Berisha's defense? Karamuç "breaks down" the moment of the attack by the 31-year-old

What did not work in Berisha's defense? Karamuç "breaks
x
BREAKING NEWS

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the details and shows the hard evidence

"The attack on Berisha was premeditated", the journalist reveals the
x

Sport

"I'm afraid, it looks like it's going to break"/ New details from the crash of Emiliano Sala's plane come to light, here are the last moments of his life (Video)

"I'm afraid, it looks like it's going to break"/ New details

Pilot David Ibbotson has told his friends that the plane had something "suspicious" before the flight that took the life of the Argentinian footballer, Emiliano Sala.

David Ibbotson is heard in audio obtained by the BBC saying "I'm going to put on my life jacket" on the flight from France to Wales.

He told a friend that he had heard a "noise" during a previous flight.

The plane crashed in the English Channel in 2019. Footage shows the last moment the pilot and Emiliano Sala were seen alive.

Sala, who played for French club Nantes, had just completed a £15m contract with Premier League club Cardiff City when the plane crashed killing him.

Technical defects

The plane was flown by Ibbotson, a part-time pilot who was not licensed to carry passengers and whose body was never found.

The footballer was returning to western France to collect some personal belongings and say goodbye to his friends. He flew to Nantes on Saturday, January 19, and planned to return on Monday, the day of the tragic air crash.

Audio of a call Ibbotson made to a pilot has been obtained by the BBC, revealing for the first time the technical difficulties he faced on the trip to France.

Ai thotë se dëgjoi “një zhurmë” gjatë fluturimit dhe se mund të ndjente një “mjegull shumë të ulët” brenda aeroplanit  Piper Malibu.

“Unë jam në mes të kanalit dhe ‘bang’,” i tha Ibbotson mikut të tij, Kevin Jones, në lidhje me fluturimin e tij për në Nantes.

“Po fluturonim së bashku dhe pastaj “boom”. Mendova, “çfarë nuk shkon?” Kështu që unë vendosa gjithçka përpara dhe kontrollova parametrat e mi, gjithçka ishte mirë dhe ende po fluturonte”, tha ai.

Më pas vazhdoi: “Herë pas here ju ndjeni si mjegull. Mund ta ndjeni atë, shumë, shumë të ulët në të gjithë kornizën e avionit.”

59-vjeçari u shpreh se gjatë udhëtimit e kuptoi gjithashtu se marshi i majtë i frenimit nuk po funksiononte pas uljes në aeroportin Nantes Atlantique.

“Ky avion duhet të kthehet në hangar”, i tha ai mikut të tij.

Biseda u regjistrua aksidentalisht dhe është marrë nga podkasti i BBC, Transfer: The Emiliano Sala Story.

Sa i përket fluturimit për në Cardiff, Ibbotson shtoi: “Nesër do të vesh jelekun tim të shpëtimit”.

Dy personat e vetëm në aeroplan ishin Emiliano Sala dhe Ibbotson, nga Crowle, trupi i cilit nuk u gjet kurrë.

“Kam frikë”

Futbollisti kishte shprehur frikën e tij rreth sigurisë së aeroplanit në një mesazh zanor dërguar miqve më të ngushtë teksa avioni po lëvizte në pistën e Aeroportit Nantes Atlantique.

Lojtari u tha atyre: “Unë kam frikë” dhe se avioni “duket sikur po prishet”.

“Nuk e di, nëse dikush do të më kërkojë, nuk do të më gjejë”, u tha Sala miqve të tij, duke parashikuar një aksident të mundshëm.

Cardiff City FC i kishte ofruar një udhëtim komercial nëpërmjet Parisit, por ai donte më shumë kohë për t’u thënë mirupafshim miqve dhe bashkëlojtarëve në Nantes përpara se të kthehej në Uells për seancën e tij të parë stërvitore me klubin e ri.

Kështu që Willie McKay, njeriu që ndihmoi në ndërmjetësimin e transferimit, caktoi një fluturim privat, direkt nga Nante në Cardiff, përmes një piloti tjetër, David Henderson.

Për shkak se Henderson nuk mund ta përmbushte kërkesat, u zëvendësua nga Ibbotson.

Argjentinasi nuk e dinte që Ibbotson nuk ishte i kualifikuar për të fluturuar.

Ai ishte vetëm një pilot amator dhe nuk kishte licencë për të transportuar pasagjerë ose për të fluturuar gjatë natës.

Rreth një orë pas ngritjes nga pista tre, në Nante, Piper Malibu N264DB humbi kontaktin me radarin mbi Kanalin Anglez dhe grupet e shpëtimit ajror dhe detar u nisën drejt vendngjarjes.

Piloti humbi kontrollin ndërsa zbriste për të shmangur retë dhe ra në Kanalin Anglez, me një shpejtësi të vlerësuar 434 km/h.

Hetuesit e aksidentit ajror zbuluan se futbollisti ishte “i pavetëdijshëm” për shkak të helmimit me monoksid karboni dhe se ndoshta edhe piloti ishte në të njëjtën gjendje.

Trupi i lojtarit u gjet në rrënojat e avionit që u gjet në thellësinë 68 metra nën Kanalin Anglez, dy javë pas përplasjes.

Henderson, i cili organizoi fluturimin, u dënua me 18 muaj burg për mënyrën se si organizoi udhëtimin dhe duke përdorur një aeroplan komercial pa leje.