BREAKING NEWS

Unpleasant surprises with COVID balance sheet, Ministry of Health gives details how many new cases are in the last 24 hours

Unpleasant surprises with COVID balance sheet, Ministry of Health gives details
x

Sport

Laçi returns to the bench the "old steak", Stavri Nica will lead the Kurbinas

Laçi returns to the bench the "old steak", Stavri Nica will

The benches of some teams of the Superior Category have started to shake, as a result of the missing results. On the other hand, the first two changes have occurred, as Tirana and Laçi, where in the first four weeks of the race do not have the proper progress, have fired coaches and brought in new technicians. Tirana appointed Nevil Deden, former player and former coach of the current champions of Superiore, at the head of the group, while Laçi removed Armando Cungu after the loss to Kukës and is considering returning to the top of the "old club" group, the former coach previous of this team, Stavri Nice. The latter has long experience with our championship teams, proven and quite efficient against teams that are considered problematic. Nica is believed to have taken command of the Kurbins starting from his old acquaintance with the president of Laç, Pash Laska. Not only that, but he knows some of the players and knows the championship mentality well. It remains to be seen under what contractual circumstances he will continue his relationship with the Kurbin club.

Nica, "old love" in the ranks of Laç

Laçi is one of the best teams in Superiore, always if we take into account the quality of the group. The Kurbins have been playing at high levels for several years, even enabling them to participate in the Europa League. have been able to have a well-coordinated group and often sell quality players in Croatia. Therefore, in Laç, a result is definitely required. For this reason, changes were made to the bench. Thus, with the departure of Armando Cungu, Laçi has been left without a coach, but in this weekend's match against Apollonia, the Kurbin team will be led by an old acquaintance, namely Stavri Nica, currently the coach of Laçi's U-21 team. President Pashk Laska, who enjoys maximum respect for Nice, has temporarily placed the 66-year-old from Korça at the helm of the team, waiting to find a new coach to replace Armando Cungu. A temporary appointment of the coach who about a decade ago took Laçi as a team coming from the First Division and turned it into a team with ambitions that secured Europe and achieved very important results with the Kurbins. It would not be a surprise if the team convinces in the match against Apollonia Nica of the solution as the permanent coach of Laç by signing a long-term contract. But that remains to be seen in the coming days.

Nuabueze in the footsteps of Kobinah, want it in Egypt

Ndërkohë që kampionati ka një rregullore të re që njihet këtë edicion, atë të shtimit të numrit të lojtarëve të huaj në formacion, nga 4 deri në 5 të tillë, duket se për kurbinasit kjo nuk vlen, pasi sulmuesi kryesor, Kirnian Nuabueze po mendon largimin dhe një kalim në kontinentin afrikan. Kështu, sipas raportimeve të medieve sportive online, pas Uinful Kobinah, klubi i Superligës egjiptiane, Kleopatra kërkon të firmosë me një tjetër yll të Kategorisë Superiore. “Panorama Sport” zbulon se në radarët e drejtuesve të Kleopatra ka përfunduar kryegolashënuesi i edicionit të kaluar në kampionatin shqiptar sulmuesi i Laçit Kirian Nuabueze, i cili nuk e ka nisur mirë këtë sezon të ri me kurbinasit dhe një faktor kryesor për këtë është se bomberi nigerian me pasaportë amerikane kërkon largimin nga Laçi pasi është joshur nga një kontratë në terma më të mirë financiarë. Mbetet për t’u parë se çfarë do të ndodhë gjatë ditëve në vazhdim por duhet theksuar se momentalisht merkato në Egjipt është e hapur dhe largimi i Nuabuezes është mëse i mundshëm.