BREAKING NEWS

FANTASTIC NEWS! Today is a record of coronavirus cures in Albania! Infection figures are falling, here is what has happened in the last 24 hours

FANTASTIC NEWS! Today is a record of coronavirus cures in Albania! Infection
x

Sport

Quality players who came from Kosovo and Macedonia did not make a difference, the best Mazrekaj

Quality players who came from Kosovo and Macedonia did not make a difference,

Many players from neighboring countries, mainly Northern Macedonia and Kosovo, have approached the Albanian championship this season. This happened because at the time of the pandemic it was difficult to bring market players from Latin America and Africa. Lack of movement last year brought the focus of clubs on regional shows and many Macedonian, Montenegrin, Bosnian and especially Kosovo footballers landed in the ranks of our championship. Some of the players that are part of Tirana, Vllaznia, Kukes, Partizan, Teuta and others have been quality and have been able to make a difference, but there are some names from which more was expected but their performance has failed tani. From this category we are talking about very famous Albanian players who have previously been part of the teams in Macedonia and Kosovo, where they have left their conspicuous traces. One of them is Ferhan Hasani, who was the champion with Shkëndija e Tetovës and who plays with our Partizan this edition. "Buba", as we know Hasan, was expected to have a high yield, but he is not even a player in the lineup. A bad situation for him, plus the problems that accompanied him. Another footballer who did not reach his peak in the Albanian championship is Agim Ibraimi, part of Kukës, who has previously played in quality championships and is a striker with potential. He has scored some goals and made good games, but he is far from that Ibrahim that everyone expects. Beka, goalkeeper of Tirana, has also played well, but even more is expected from him, as he is a footballer who has claims to defend the goal of the Kosovo representative. But the big question mark is Partizan Hasan.

Daja: Hasan is not ready yet, he has to wait to play as a starter

It is accepted by our opinionists and football specialists that Ferhan Hasani was one of the most sensational approaches to the market of the capital in January, but until now "Buba" has not yet played headline and has not managed to leave a mark with the red shirt. Coach Daja admits that Hasani is growing physically and is working well, but emphasizes that he intends to trust the group that defeated Bylis a week ago, also in the match against Kastriot, within the first week of the fourth phase of Superiore. "Hasan is improving physically from week to week, but our focus is on the group and not on the individual, so I will give confidence to Kastriot, the group that won against Bylis. "Hasan's values ??are known, but the injuries left him somewhat behind and now we will try to gradually include him in our maneuver of the game", said the technician of the reds.

Mazrekaj, më i miri nga veteranët e rajonit

I vetmi lojtar që ka dhënë prova se mund të bëjë diferencën është Mentor Mazrekaj, i cili ka eksperiencë në kampionatin shqiptar. Këtë edicion ai është pjesë e Laçit dhe falë lojës së tij të mirë skuadra kurbinase ka marrë rezultate pozitive. Mazrekaj e njeh mirë kampionatin shqiptar pasi ka luajtur më herët me Partizanin, por ka luajtur edhe në Kosovë. Një koment u tërhoq fare nga futbolli i luajtur por u kthye sërish duke mos qëndruar dot larg sferës magjike të fushave. Në Kurbin ai është pjesë e formacionit dhe trajneri Shpëtim Duro e ka cilësuar lojtarin më të mirë të kampionatit shqiptar, madje një lojtar që meriton të ftohet në ekipin kombëtar. Ndryshe nga Hasani, Ibraimi e ndonjë tjetër që nuk është ngjitur në nivelin e kërkuar, Mazrekaj nuk ka pasur probleme përshtatjeje sepse ka cilësi dhe është sprovuar më herët në kampionatin tonë. Kjo e bën atë që të krijojë diferencë në fushën e lojës dhe nuk kanë qenë të pakta rastet kur ai është treguar vendimtar për skuadrën laçiane gjatë këtij edicioni. Mbetet të shihen statistikat përfundimtare në rang individual për lojtarët që erdhën me bijë në merkaton e shkuar, por deri tani vetëm Mentor Mazrekaj e ka justifikuar veten, të tjerët janë larg asaj që priste publiku dhe vetë klubet që i kanë blerë.