BREAKING NEWS

Ministry of Health informs on the epidemiological situation in the country: One victim in the last 24 hours, here are how many infections have been registered

Ministry of Health informs on the epidemiological situation in the country: One
x
BREAKING NEWS

"Rama's private plane", Basha publishes the photo and reveals the dizzying price it costs

"Rama's private plane", Basha publishes the photo and reveals
x
BREAKING NEWS

He punches the policemen of "Shqiponjave" without mercy / The son of the well-known Albanian humorist is arrested. The event unfolds

He punches the policemen of "Shqiponjave" without mercy / The son of
x
BREAKING NEWS

New KED members elected for 2022, Ambassador Yuri Kim reacts and gives a strong message

New KED members elected for 2022, Ambassador Yuri Kim reacts and gives a strong
x
BREAKING NEWS

Expected cyclone? It is coming from the north! Map, all the cities that will face massive rainfall and lightning over the weekend. Here is when the worst is expected

Expected cyclone? It is coming from the north! Map, all the cities that will
x
BREAKING NEWS

Sad news! He fought for a month with the dangerous virus, the director of this gymnasium in Albania dies (NAME)

Sad news! He fought for a month with the dangerous virus, the director of this
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha prepares for riots, mobilizes his people to start protests after December 11, rallies in front of the Prime Minister and the PD headquarters

Sali Berisha prepares for riots, mobilizes his people to start protests after
x
BREAKING NEWS

Berisha receives bad signals, the prosecution under pressure from the Americans for his arrest, the embassy duo pays a flash visit to the PD headquarters

Berisha receives bad signals, the prosecution under pressure from the Americans
x

Sport

"Curse", from Nini to Kabashi, the "traitors" of the National Team failed to become great players

"Curse", from Nini to Kabashi, the "traitors" of the

It seems surprising but all those players who have refused to play for the Albanian national team or have completely failed with the teams they have chosen, or have withdrawn with shame. In fact, the history of Albanian players who have "betrayed" the road for personal interest, choosing to play with the shirt of other countries is long and full of opportunities to study. In the beginning it was the Albanians from Kosovo who play in Switzerland, such as Milaim Rama, Valon Behrami and others, who did not choose the path followed by Besnik Hasi, Lorik Cana and Berat Gjimshiti, and even the Xhaka brothers split, Graniti with Switzerland and Taulanti with Albania.

Sotir Nini and Florin Durmishaj chose Greece

Born in Himara, Sotir Nini chose to play in the Greek championship, where he had good performances and managed to get an invitation from Albania but also Greece. But Nini chose to play for Greece, driven by the fact that in those years the Greek representative was qualitatively higher and moreover the boy played in a quality championship like the Greek one. Many people have said that Nini wanted to play for Albania but encountered difficulties and deaf ears of the AFF, but this is little believed. He played many matches with Greece, but left no trace, while he got the hatred of the red and black fans who expected something else from him. Another Albanian talent who stood out in the Greek championship was Fiorin Durmishaj. Located between the two federations, the Albanian and the Greek, Durmishaj chose the Hellenic representative, which introduced a couple of meetings as a replacement and now the guy is completely lost. The "curse" of the red and black national team caught him too.

Januzaj started as a star, now even Belgium does not depend on him

Adnan Januzaj exploded at Andrlecht in Belgium and then moved to United, where he received the praise of Alex Ferguson. He played several starter matches gaining fame and authority thanks to his technical qualities. There were even those who compared him to Messi. At his peak, instead of choosing Albania, the boy preferred Belgium. The Belgians entered a couple of matches to burn him and now Adnan Januzaj is not even on the list of invited players, even though he plays in La Liga with Real Sociedad. He was also caught by the "curse" of the red and black national team.

Kabashi rejected the National Team, "disappeared" from circulation

Një tjetër talent shqiptar që refuzoi Kombëtaren kuqezi është Elvis Kabashi. Djaloshi i lindur në vitin 1994 kishte pritshmëri të mëdha dhe spikati si një prej elementëve të rinj më cilësorë në Itali, duke qenë pranë ekipit të parë të Juventusit. Por fama e tepërt duket se e dëmtoi atë. Djaloshit i erdhi një ftesë nga FSHF të luante për Shqipërinë dhe të gjithë prisnin të vishte bluzën kuqezi, por Kabashi pranoi ofertën e Italisë, e cila vetëm sa e dogji atë, pa ia dhënë kurrë mundësinë. Kabashi humbi shumë nga shkëlqimi i tij dhe për disa vite u “zhduk” nga qarkullimi, ndërsa së fundmi është bërë pjesë e Komos. E zuri “mallkimi” i Kombëtares kuqezi. Nga kjo analizë kuptojmë që për ironi të fatit, të gjithë ata që kanë refuzuar të luajnë me përfaqësuesen e Shqipërisë kanë dështuar të bëhen lojtarë të mëdhenj dhe koha ka treguar se vendet që i ftojnë vetëm sa i djegin në stol. Askush nuk të trajton si vendi yt dhe këtë duhet ta kenë parasysh edhe këta të rinjtë që refuzojnë ftesat e federatës dhe trajnerit Reja.