BREAKING NEWS

Berisha and Meta in unison against PS-PD co-government, messages and warnings to Basha to reject Rama's offer

Berisha and Meta in unison against PS-PD co-government, messages and warnings to
x

Sport

Finally congratulations to Rei Manaj, Cikalleshi on the 11th of the week in Turkey

Finally congratulations to Rei Manaj, Cikalleshi on the 11th of the week in

The players of the red and black national team had a very good weekend being at the required height in the game and with goals and assists that received considerable attention in the sports media. In Turkey, Sokol Cikalleshi returned with a goal and arrogance on the field, confirming his growing form, a proof that he will immediately win the role of head coach in the National Team if he maintains this performance until the moment of the eliminatory matches of the World Cup. In the month of March. Not only him, as Armando Broja also shone in the Netherlands with Vitesha, after scoring a goal and confirming that he is growing. Rei Manaj in Spain is getting rid of the previous stalemate and is scoring, while Myrto Uzuni is being confirmed more and more as a footballer with great progress and who will now definitely want a leading role in the red and black formation. Coach Edi Reja seems enthusiastic about the players' performance over the last few weeks and has not spared praise for most of them, saying that even the strikers, who were in the shadows until now, are resolving the situation well and can serve properly. in the ranks of the national team. But the biggest attention at this stage was taken by two players, Sokol Cikalleshi, who was evaluated with the highest grade for the weekend he left behind in the Turkish league, and Rei Manaj, for whom he now has a different approach from the leaders of Barcelona club B. A performance that has been positively evaluated for both "bombers" red and black. are resolving the situation well and can serve properly in the ranks of the national team. But the biggest attention at this stage was taken by two players, Sokol Cikalleshi, who was evaluated with the highest grade for the weekend he left behind in the Turkish league, and Rei Manaj, for whom he now has a different approach from the leaders of Barcelona club B. A performance that has been positively evaluated for both "bombers" red and black. are resolving the situation well and can serve properly in the ranks of the national team. But the biggest attention at this stage was taken by two players, Sokol Cikalleshi, who was evaluated with the highest grade for the weekend he left behind in the Turkish league, and Rei Manaj, for whom there is now another approach from the leaders of Barcelona club B. A performance that has been positively assessed for both "bombers" red and black.

Manaj, deserved praise from Barcelona B

Not long ago he was targeted by the Spanish sports press as a "loser" player, given the endless cases he lost in front of goal and the fact that he was seeing himself outside the tactical schemes of the coach, but in recent days he is being overtaken. in the media as one of the best footballers of Barcelona B team and is doing good things. It is about the striker of our national team, Rei Manaj, who has scored four goals in the last two matches with Barcelona B, while recently, the striker of the national team has won the compliments of coach Garcia Pimienta. The latter has emphasized that Manaj is at a high level and that it is not easy to adapt to the Catalan club. "When a player comes here, it costs a bit to adapt to a club like ours. It's certain he had good manners last season, but was not accustomed to the game and especially to goals. I spoke to him because he had to give so much more, also because of his experience. He knows he has a great opportunity here and I think he is taking advantage of it. "I am very happy because it is at a very high level", said coach Pimienta.

Cikalleshi me notën më të lartë në 11-shen e javës në Turqi

Mosha e tij nuk është shumë premtuese, por shtatlarti i sulmit kuqezi po kalon një formë fantastike që mund të ketë ndikim për mirë edhe në ndeshjet e ardhshme të Kombëtares tonë në kuadër të eliminatoreve të Kampionatit Botëror Katar-2022. “Ishte fundjava e Sokol Cikalleshit kjo që lamë pas në Turqi”, shkruajnë thuajse njëzëri mediat kryesore sportive. Sulmuesi i kombëtares, realizoi dy gola për Koniasporin në përmbysjen e madhe ndaj Jeni Malatiaspor, 2-3. Kavajasi shënoi në minutat 80 dhe 84 duke bërë që të shpërthente festa tek të tijtë. Sigurisht, këto realizime morën vëmendje të madhe dhe Cikalleshi është përfshirë në formacionin më të mirë të javës në elitën turke. Por, kjo nuk është arritja e vetme, pasi në këtë formacion, shqiptari është edhe futbollisti i vlerësuar me notën më të lartë, 8.6. Ndërkohë, ky ishte goli i tretë në këtë sezon për Cikalleshin, teksa pas kësaj fitoreje Koniaspor renditet në vendin e 12 me 30 pikë. Sakaq, duke qenë se ndeshjet e kombëtares janë përpara, shpresohet që 30-vjeçari ta ruajë këtë formë edhe për trajnerin Edi Reja. Mbetet të shihet se kë ka planifikuar Reja për në listën e të grumbulluarve në muajin mars, por ecuria e fundit e Manajt dhe Cikalleshit, por edhe e Uzunit dhe Brojës, vështirë se do t’i lerë jashtë bomberat e Kombëtares.