BREAKING NEWS

The Covid-19 pandemic, the latest announcement from the Ministry of Health: Here's what's happening in Albania

The Covid-19 pandemic, the latest announcement from the Ministry of Health:
x
BREAKING NEWS

Britain is "opening its doors"! Liz Truss also makes the Albanians happy, the new immigration plan is revealed

Britain is "opening its doors"! Liz Truss also makes the Albanians
x
BREAKING NEWS

After Deizi Arapi's accusations, the deputy of the Democratic Party reacts

After Deizi Arapi's accusations, the deputy of the Democratic Party reacts
x
BREAKING NEWS

Meta reveals the conversation with Yuri Kim about Berisha 'non grata': Here's what I told the ambassador

Meta reveals the conversation with Yuri Kim about Berisha 'non grata':
x
BREAKING NEWS

The meeting with Ambassador Kim, Meta revealed the details: We had a very open conversation about...

The meeting with Ambassador Kim, Meta revealed the details: We had a very open
x
BREAKING NEWS

They burned his car for the second time/ The shocking testimony of the 'gangster' from Bilishti, Deizi Arapi, is revealed: The state should protect me, they will find me in some channel, this is who I had conflicts with

They burned his car for the second time/ The shocking testimony of the
x
BREAKING NEWS

NAME/ A fight broke out in Dhërmi, the 46-year-old injured the young man with a knife, the first suspicions

NAME/ A fight broke out in Dhërmi, the 46-year-old injured the young man
x
BREAKING NEWS

What is happening? The Tirana police land in the premises of the capital, 3 people are arrested, it is suspected that...

What is happening? The Tirana police land in the premises of the capital, 3
x

Sport

The great master Mehdin Zhega, technique and interpretation

 The great master Mehdin Zhega, technique and interpretation

-From the small alleys of Shkodra, to the art of football-              

Portrait/ In memoriam, on the occasion of the tenth anniversary of his death

The great master Mehdin Zhega, technique and interpretation

In the national stadium "Qemal Stafa" of the capital, our football representative played against the representative of Northern Ireland. It was November 24, 1965. The opposing team had taken a one-goal lead. Thousands of sports fans on the steps of the stadium, or through the radio, followed our team's game and anxiously waited for the much-desired goal to come to light, which would lead the opponent to disqualification. So, for our team, the match had prestige value. . . And here, after a rush from the left of our attack, a cross in front of the opposing goal. Between the dense ranks of the defense, one of our players breaks through and delivers a header. It was a sniper shot, which sends the ball into the net, raising the enthusiasm of the spectators.

Me atë goditje të paharruar, hyri në kujtesën dhe admirimin e spektatorëve, futbollisti i ri, që sapo kishte mbushur të 19-tat, Mehdin Zhega. Ai gol ishte preludi që lajmëronte nisjen e rrugës së një mjeshtri të vërtetë, të mbushur me spektakle të bukura, të cilat do ta shoqëronin për dekada me radhë në stadiumet tonë dhe të Evropës.

Futbolli shkodran, ndër vite ka nxjerrë lojtarë të mëdhenj, të cilët kanë lënë gjurmë në historinë e futbollit shqiptar. Ndër më të spikaturit ishte edhe sulmuesi i mirënjohur, Mehdin Zhega, i cili, përveçse futbollist i madh, u shfaq edhe si trajner, e më pas edhe si drejtues.

Si për çdo profesion, edhe për futbollistin, rruga e ka një fillim. Për Zhegën, zanafilla nis nga rrugicat e ngushta të qytetit futbolldashës, ku ai me shokët e fëmijërisë, luante me topa prej lecke. Midis moshatarëve, Zhega shquhej për mprehtësi në lojë e përdorim të mirë të topit; për nuhatje të momenteve të shënimit, e në veçanti për goditjet me kokë. Mbi të gjitha, shquhet për zemërgjerësi me shokët, qofshin këta dhe kundërshtarë. Ishin këto veti të larta, të ravijëzuara  në rini, të cilat do të përbënin në të ardhmen tiparet më të mira të sportistit me cilësi të larta.

Mehdin Zhega lindi në Shkodër, më 13 janar 1946. Shkollën fillore, 7 vjeçare dhe të mesme i kreu në qytetin ku lindi futbolli shqiptar. Pas mbarimit të maturës, shkon në Tiranë, ku studion në Fakultetin e Shkencave të Natyrës, dega kimi-merceologji, dhe më pas në Institutin e Kulturës Fizike dhe Sporteve “Vojo Kushi”(sot Akademia e Sporteve).

Në vitin 1959, kur Dini 13 vjeçar, tre vite më i vogël se shokët, konkurroi me sukses në Spartakiadën e Pionierëve. Këtu u cilësua si futbollisti më i mirë i aktivitetit dhe gazeta “Sporti Popullor” i kushtoi fjalët e para inkurajuese këtij futbollisti të talentuar, për të cilin sa e sa herë do të shkruante në vitet e mëvonshme.

Në moshën 16 vjeçare, Mehdin Zhega nisi zyrtarisht rrugën e tij sportive midis sportistëve më të njohur të vendit. Mbrojtjet e skuadrave kundërshtare shikonin tek ai lojtarin e rrezikshëm, që dinte të “nuhaste” golin dhe të shënonte. Veçanërisht ata i ruheshin kokës së tij preçise me goditjet e pagabueshme, që i befasonin portierët me tundjen e rrjetës. Dini, që në nisje të rrugës së tij sportive, nisi të bëjë për vete mijëra sportdashës, që shikonin tek ai elegancën, temperamentin dinamik, përdorimin e bukur të topit, dhe veçanërisht gjuajtjet me kokë. Krosimet me Iliaz Çeçon tek Dinamo dhe Halil Pukën tek Vllaznia, ishin spektakle të rralla. Çdo krosim drejt kokës së Dinit, tifozët e quanin gjysëm goli. Në çdo ndeshje, sportdashësit e kërkonin me sy në formacionin e skuadrës së tyre, dhe e ndiqnin me shpresë e besim nga ndeshja në ndeshje, sepse ai të dhuronte gjëra aq të bukura në lojën me kokën e tij.

Për 17 vjet me radhë, ndeshje pas ndeshje, ai nxirrte diçka nga arsenali i tij i larmishëm dhe ua dhuronte sportdashësve, duke merituar duartrokitjet e tyre të zjarrta, e ngritur peshë entuziazmin në shkallët e stadiumeve.

 Secili prej afro 300 golave të shënuar në kupa e kampionate, ka diçka të veçantë. Për vite me radhë ai mbajti “timonin” e drejtimit të skuadrës së “Vllaznisë”. Kombinimet me  Bizin, janë ndër realizimet më të bukura të futbollit shkodran dhe së bashku me kombinimet Çeço e Zhega, futen ndër thesaret e vyera të futbollit shqiptar. Në një nga këto kombinime, doli në dritë edhe goli i bukur me “Ajax”-in, në vitin 1970 në Tiranë; apo loja me “Austrinë e Vjenës, kur mjeshtri 33 vjeçar, Din Zhega, demonstroi një nga ndeshjet më të bukura të djalërisë së tij .

Sportdashësit e kujtojnë Mehdin Zhegën, jo vetëm për lojën e bukur, por edhe për gjestet e bukura sportive. Shpesh herë, i ndodhur përballë portierit kundërshtar, nuk gjuante vetë, por e pasonte tek shokët e rinj, për t’i inkurajuar që edhe ata të shënonin. Ai qëndronte larg egoizmit, duke mos kërkuar lavdi personale. Kur u ndodh një herë përballë portierit korçar, Jani Kaçi, dhe ky i fundit iu hodh me guxim tek këmbët për t’i rrëmbyer topin, Dini e la topin për të mos e dëmtuar portierin. Madje e përgëzoi atë për ndërhyrjen e guximshme. Të tilla veprime të bukura, e pasuronin më tepër figurën e tij si sportist shembullor, e mbi të gjitha si njeri me cilësi të larta.

The great master Mehdin Zhega, technique and interpretation

Mjeshtërinë e lartë në lojë, “Mjeshtri i Merituar i Sportit”, Mehdin Zhega, ia dedikonte stërvitjes intensive. Fakti që ishte një nga lojtarët më të mirë të vendit, nuk ia rriti për asnjë çast mendjen atij, për ulur dëshirën për stërvitje. Ai e dinte se nuk mund të mbetej sportist i klasit të parë, nëse nuk do t’i nënshtrohej me vullnet, pasion e vendosmëri stërvitjes.

Figura e tij si sportist, nuk u nda asnjëherë nga figura e tij si njeri. Kurdoherë shembullorë, si në shkollë, dhe në punë; i shquar si aktivist dhe kontribuues. Njeri me horizont të gjerë, ai luftonte vazhdimisht për ngritjen e tij profesionale e kulturore. Në ndeshjen me “Austrinë” e Vjenës, ai ishte  kapiten i skuadrës, njëherësh edhe përkthyes i ekipit. Ishte i vetmi nga brezi i tij në Shkodër që zotëronte gjuhën gjermane.

Pas ndeshjes për Kupën e Kampioneve: Vllazni -Austri (2 : 0), mjeshtri Zhega merr një letër të veçantë urimi nga Doktor Giovanni Armillota, personalitet botëror i sportit; botues në revistat prestigjioze të Universitetit të Kolumbias në Neë Jork, të cilat studiojnë Gjeopolitikën dhe Marrëdhëniet ndërkombëtare; ish-sekretar i Presidencës së Komisionit të Çështjeve Kushtetuese italiane; President i Federatës së Gazetarëve sportivë të Evropës; botues i Almanakut Sportiv të Futbollit Shqiptar në vitet 1930 – 2009.  Në mes të tjerave, Doktor Giovanni Armillota shkruan:

“Urime mjeshtri Zhega, ju jeni përzgjedhur i 18-ti nga 36 futbollistët më të mirë të kontinentit në “Kupën e kampioneve”, prandaj pranoni urimet e mia të përzemërta, botuar në gazetën “Corriere Della Sera””!

The great master Mehdin Zhega, technique and interpretation

Karriera sportive e Mehdin Zhegës:

- Nga viti 1962 - 1964, futbollist me ekipet e Vllaznisë. 1964 – 1970 kalon me ekipin e Dinamos. Në vitet 1970 – 1975 kalon me Vllazninë. 1975 – 1976 i bashkohet përsëri Dinamos. Ndërsa në vitet 1976 deri në vitin 1979 rikthehet përsëri tek ekipi që e rriti, “Vllaznia”.

-Shquhet si golashënues në ndeshjet kombëtare e ndërkombëtare, duke u cilësuar nga anketimet e publikut si një nga lojtarët më të mirë në Shqipëri.

-Në vitin 1984 – 1986 ka qenë në rolin e ndihmës trajnerit për ekipin kombëtar dhe atij Olimpik.

- Në vitin 1991 mbaron shkollën e trajnerëve në Austri, të cilën e pasuroj më vonë  edhe me kualifikime të tjera për këtë pozicion.

-Nga viti 1999 – 2001 drejton ekipin kombëtar. Më pas emërohet anëtar i Komitetit Ekzekutiv në Fedratën Shqiptare të Futbollit, pozicion që e mbajti gjer në vitin 2010.

-Në vitin 2009, në prag të 90 vjetorit të klubit shumësportesh “Vllaznia”, Zhega nderohet me titullin “Qytetar Nderi i Shkodrës”.

-Në vitin 1992 – 1996, Mehdin Zhega ishte deputet i Kuvendit të Shqipërisë.

-Në vitin 2010 nderohet me titullin e lartë “Mjeshtër i Merituar i Sportit”.

Në kampionatin kombëtar të vitit 1978 – 1979, në ndeshjen e fundit, ekipit të “Vllaznisë”, që luajti në Lushnje, iu dorëzua Kupa e Kampiones. Qindra sportdashës lushnjarë, pas ndeshjes, shkuan të urojnë Din Zhegën për lojën dhe fitoren e bukur. Ishte urimi i një populli sportdashës me ndjenja të holla njerëzore, i cili uronte sportistin shkodran si birin e vet, pavarësisht se ai i përkiste një ekipi të një qyteti tjetër. Momente të tilla e emociononin shumë mjeshtrin Zhega. Ato e shoqëruan gjer në ditën e fundit të karrierës së tij sportive. Ishte një ditë e bukur shtatori. Shkallët e stadiumit “Vojo Kushi” (sot “Loro Boriçi”) të Shkodrës, ishin mbushur si rrallë herë.  Në një moment, loja e nisur u ndërpre për minuta të tëra. Futbollisti i mirënjohur Mehdin Zhega, vrapon përgjatë pistës së stadiumit, duke përshëndetur spektatorët, shoqëruar nga brohorimat e këtyre të fundit, që kurrë nuk ia kursyen duartrokitjet e brohoritjet futbollistit të tyre të zemrës.  Dhe në këtë ditë të veçantë, kur mjeshtri “shkruante” epilogun e paharruar të rrugës së tij futbollistike, publiku u tregua më i pakursyer se kurrë. Ishin çaste tepër emocionuese dhe drithëruese. Ai kalonte para tribunave e publiku i emocionuar e i ngritur në këmbë, përshëndeste me ovacione të zjarrta. Midis atyre thirrjeve entuziaste, si e dalë nga zemra e publikut, nga shkallët e stadiumit “zbret” një shportë e stërmadhe, mbushur me lule shumëngjyrëshe. Ishin një grup të rinjsh që befasuan me këtë dhuratë domethënëse. Këto lule, mjeshtri do t’i ndante me publikun e tij të dashur.

They were the flowers of gratitude for what Mehdin Zhega had given them in those hundreds of beautiful matches played in the "Cup" and "National Championship"!

After an active and very successful sports life from the most prominent, the unexpected happens, hurting us all. In 2011, Mehdi Zhega suffered a serious accident in Canada. The doctors did everything that could be done to save his life, but unfortunately, after a few months, Zhega, on June 12, 2012, leaves us all, leaving behind the most beautiful memories of a very prominent sportsman.

With this article, we want to tell the new generation that Shkodra once had a great master, who would be 76 years old today.

A full decade, Master Zhega, as far, as close to indelible memories for all sports fans.

The great master Mehdin Zhega, technique and interpretation