BREAKING NEWS

With whom will the SP form the government after April 25? Rama gives the decisive answer to the journalist

With whom will the SP form the government after April 25? Rama gives the
x

Sport

Problems with Muçi start, 68 minutes since January, the future of Legia in doubt

Problems with Muçi start, 68 minutes since January, the future of Legia

Some of the national team players have problems and one of them is the striker Ernest Muçi. Leaving for the Polish championship two months ago, Muçi was expected to explode in this championship with the Legia of Warsaw. But like Armando Sadiku years ago, Muçi is not adapting to the Polish championship, even according to media analysts, he has not adapted physically and tactically to the new championship, a process that will still take time. He has not played a full match for two months, so the future at Legia Warsaw is doubtful. Another national team player has problems. He is goalkeeper Thomas Strakosha. His future at Lazio is in question and the Italian media say that the club has started contacts with other goalkeepers, thus implying that Albania's Strakosha could move to another team next season. As for the other players, there are a lot of problems and players like Gjasula, Abrashi and some others have injury problems and can hardly recover quickly. Even the defender Marash Kumbulla of Rome, lost this season's matches after he was injured in the meeting that our representative had on March 25 against Andorra. Armando Broja also had worries but he overcame them and is ready for Vitesha in the Netherlands. Anyway, it seems that the attention was taken yesterday by the former striker of Tirana, who is still not getting the right minutes at Legia Warsaw, a well-known Polish team and at the same time a team with claims in the championship of this country. Strakosha also got attention, who seems to be making "deliveries" to Lazio. As for the other players, there are a lot of problems and players like Gjasula, Abrashi and some others have injury problems and can hardly recover quickly. Even the defender Marash Kumbulla of Rome, lost this season's matches after he was injured in the meeting that our representative had on March 25 against Andorra. Armando Broja also had worries but he overcame them and is ready for Vitesha in the Netherlands. Anyway, it seems that the attention was taken yesterday by the former striker of Tirana, who is still not getting the right minutes at Legia Warsaw, a well-known Polish team and at the same time a team with claims in the championship of this country. Strakosha also got attention, who seems to be making "deliveries" to Lazio. As for the other players, there are a lot of problems and players like Gjasula, Abrashi and some others have injury problems and can hardly recover quickly. Even the defender Marash Kumbulla of Rome, lost this season's matches after he was injured in the meeting that our representative had on March 25 against Andorra. Armando Broja also had worries but he overcame them and is ready for Vitesha in the Netherlands. Anyway, it seems that the attention was taken yesterday by the former striker of Tirana, who is still not getting the right minutes at Legia Warsaw, a well-known Polish team and at the same time a team with claims in the championship of this country. Strakosha also received attention, as he seems to be making "deliveries" to Lazio. Even the defender Marash Kumbulla of Rome, lost this season's matches after he was injured in the meeting that our representative had on March 25 against Andorra. Armando Broja also had worries but he overcame them and is ready for Vitesha in the Netherlands. Anyway, it seems that the attention was taken yesterday by the former striker of Tirana, who is still not getting the right minutes at Legia Warsaw, a well-known Polish team and at the same time a team with claims in the championship of this country. Strakosha also received attention, as he seems to be making "deliveries" to Lazio. Even the defender Marash Kumbulla of Rome, lost this season's matches after he was injured in the meeting that our representative had on March 25 against Andorra. Armando Broja also had worries but he overcame them and is ready for Vitesha in the Netherlands. Anyway, it seems that the attention was taken yesterday by the former striker of Tirana, who is still not getting the right minutes at Legia Warsaw, a well-known Polish team and at the same time a team with claims in the championship of this country. Strakosha also received attention, as he seems to be making "deliveries" to Lazio. It seems that the attention was taken yesterday by the former striker of Tirana, who is still not getting the right minutes at Legia Warsaw, a well-known Polish team and at the same time a team with claims in the championship of this country. Strakosha also got attention, who seems to be making "deliveries" to Lazio. It seems that the attention was taken yesterday by the former striker of Tirana, who is still not getting the right minutes at Legia Warsaw, a well-known Polish team and at the same time a team with claims in the championship of this country. Strakosha also got attention, who seems to be making "deliveries" to Lazio.

Muçi, the future to the dubious legion

In the Albanian championship he was one of the most prominent and had an important role in the success of Tirana a year ago when the white and blues won the 25th title in their history. Thanks to his good performances with Tirana both in the championship and in Ernest Muçi in the last matches of Legia Warsaw, he has seen himself with zero minutes available. Although there is maximum appreciation from the coach, the striker has been absent from the field due to problems in adaptation to the Polish championship. This is what is emphasized in the Polish media "Sport.tvp", as the physical difference is noted, but also the speed. "The greatest hopes can be relied on Ernest Muçi. The Albanian signed the contract playing regularly in KF Tirana. So far he has collected 68 minutes in three games. For now, he is not able to play a big role in Legia,

Strakosha gjithnjë e më larg Lacios, Tare nis kërkimin për portier të ri

Etrit Berisha ishte titullar në dy takimet kualifikuese të grupit I për në Botërorin e Katarit, por në të njëjtin nivel me Berishën qëndron dhe portieri tjetër kuqezi, Thomas Strakosha, që ka pasur kulmin e vet vitet e fundit me Lacion në Serie A italiane. Por ka problemet e veta së fundmi që mund të ndikojnë për të ardhmen. Në fakt, ka qenë padyshim një sezon i pafat ky aktuali për Tomas Strakoshën. Mes COVID, dëmtimit dhe ndonjë gabimi në fushë, gardiani i kombëtares humbi postin e titullarit te Lacio teksa tashmë i preferuari i trajnerit Simone Inzagi është Pepe Reina. Kjo situatë e ka lënë të pakënaqur portierin i cili duket se do të provojë një aventurë larg bardhekaltërve dhe Italisë. Ofertat për të nuk mungojnë, sidomos nga Anglia ku e preferojnë shumë. Ndaj, mediat përtej Adriatikut duke e parë thuajse të sigurt largimin e Strakoshës, kanë nisur të parashikojnë edhe goditjen e radhës të drejtorit Tare, pikërisht një portier për të zëvendësuar shqiptarin. I preferuari i Tares duket se është Lorenco Montipi, pjesë e Beneventos dhe deri tani ka qenë një nga më të spikaturit në ekipin e tij.