BREAKING NEWS

Anticovid measures change! The latest decision of the Committee of Experts is revealed: Starting tomorrow, it will ...

Anticovid measures change! The latest decision of the Committee of Experts is
x

Sport

Another red and black "warms" Reja in front of the eliminators, Ramadani one step ahead of the others for the midfield of the National Team

Another red and black "warms" Reja in front of the eliminators,

The Red and Blacks are thinking about the March matches within the eliminators of the World Cup that will take place in Qatar in 2022. On the eve of the big match with England, which is considered to be the main favorite to qualify from the group where it belongs Our team, coach Edi Rea, is monitoring even the smallest details of the players' progress, because in matches of this level, the difference is made by the details. The coach spoke and expressed optimism for the continuity, as he described the performance of the players of the red and black national team as valid and of course there was praise for the players, saying that they enjoy good form and can make the right contribution in official matches. eliminator. He mentioned some names, mainly from the headlines, but did not leave out the attention of the young people, including some elements of the Albanian championship where he has promised to follow them in the future. But in recent days other names of national team players are appearing on the scene who are becoming protagonists and one of them is the Kosovar midfielder of the team, Ylber Ramadani, former Partizan footballer when the team was led by Sormani, but now part of a club in Denmark. He is going through great moments, even recently scored a goal, receiving a high grade and at the same time giving signals of presentation as a necessary player for the objectives of coach Edi Reja and for the ambitions of the representative team in this elimination phase. for the World Cup "Qatar-2022". But in recent days other names of national team players are appearing on the scene who are becoming protagonists and one of them is the Kosovar midfielder of the team, Ylber Ramadani, former Partizan footballer when the team was led by Sormani, but now part of a club in Denmark. He is going through great moments, and even recently scored a goal, receiving a high grade and at the same time giving signals of presentation as a necessary player for the objectives of coach Edi Reja and for the ambitions of the representative team in this eliminatory phase. for the World Cup "Qatar-2022". But in recent days other names of national team players are appearing on the scene who are becoming protagonists and one of them is the Kosovar midfielder of the team, Ylber Ramadani, former Partizan footballer when the team was led by Sormani, but now part of a club in Denmark. He is going through great moments, and even recently scored a goal, receiving a high grade and at the same time giving signals of presentation as a necessary player for the objectives of coach Edi Reja and for the ambitions of the representative team in this eliminatory phase. for the World Cup "Qatar-2022".

Ramadan "warms" the New, the starting lineup closer

The midfielder of the Albanian National Team, Ylber Ramadani has made a very good appearance in Wednesday's match with his team Velje BK in Denmark. The Albanian footballer scored a goal in the 67th minute of the match after a shot from outside the area, giving a temporary draw to his team in the challenge played in the transfer against Copenhagen. Despite the fact that his team did not manage to get points, being defeated 2-1, Ramadani has received maximum ratings from football specialists, being one of the best on the field. Another good news for the National Team, as Ramadani looks fit before the official matches in March and can help Albania start the 2022 World Cup adventure with all its might. The national team will gather in a few days, but the good form of some players can stimulate the imagination of coach Edi re to make changes in the module, adapting to the qualities of some players, qualities that may be of a technical nature, but that affect the tactical module. The good form of the Kosovar midfielder of the national red and black team, Ramadani, is a signal for Reja that he can rely on the group and entrust in this case the midfielder a starting role in the representative team.

Gjimshiti vijon të marrë notë të lartë me Atalantën

Mbrojtësi i përfaqësueses tonë, Berat Gjimshiti, ishte dhe një herë tjetër në lartësinë e kërkuar në radhët e Atalantës, në kampionatin italian, duke ndihmuar ekipin e tij të fitonte thellë dhe të konfirmohej si një prej skuadrave më në formë e më të qëndrueshme në “Scudetto” italiane. Referuar medieve sportive italiane, Berat Gjimshiti ka vazhduar shkëlqimin në Serinë A. Të mërkurën mbrëma, Atalanta fitoi thellë në shtëpi ndaj Krotones në kuadër të xhiros së 25 të elitës së futbollit të Italisë, 5:1. Reprezentuesi i Shqipërisë asistoi në golin e dytë të Atalantës, që ishte edhe i avantazhit 2:1. Tre minuta pas pushimit, Gjimshiti bashkëveproi me Jose Palominon. Edhe pse qendërmbrojtës, për 28-vjeçarin ishte asistimi i tretë i kampionatit në 20 ndeshje. Atalanta është në vendin e katërt me 49 pikë. Duhet thënë se Gjimshiti llogaritet si një prej mbrojtësve më efikasë në kampionatin italian dhe këtë edicion është në superformë.