BREAKING NEWS

Coercive measures to prevent the spread of COVID-19, the Technical Committee of Experts announces the final decision

Coercive measures to prevent the spread of COVID-19, the Technical Committee of
x

Sport

Partizani wins the derby with Tirana and re-enters the race for the title, white and blue are "out"

Partizani wins the derby with Tirana and re-enters the race for the title, white

The capital derby between Partizan and Tirana, played last night in "Elbasan Arena" within the 15th week of the Superior Category, did not disappoint at all, as there was strong rivalry on the field, but was accompanied by violent events from outside the plant as consequence of clashes between ultras fan groups. Partizani won 1-0 and returns as a contender for the title, while Tirana will need a miracle to re-enter the game as a contender, contrary to yesterday's loss can be called now out of the main objective. Red victory in the big derby, a victory that restores the "bulls" in the race and confirms as strategist coach Ilir Daja but also the club's fair fight to win the arbitration with Çinar, who yesterday was decisive with his winning goal.

The first part

Tirana gave the signs of a greater persistence to win the match from the first minute, when the sensational purchase of the winter market, the player of the National Team, Taulant Seferi, tested the goalkeeper Alban Hoxha. A strong shot from the left forces the goalkeeper to punch in the corner. Until the 10th minute, Tirana exercised high pressure, trying to score the goal as soon as possible, but goalkeeper Hoxha was attentive in all his appearances, giving security to the team. The Reds started thinking about the attack after the 11th minute, where Solomon made the first attempt between the defenders but without success. In the 15th minute it was Ernest Muçi, who, after receiving an assist, dribbles a defender, positions himself and shoots, but the ball ends up on the crossbar, wasting a good chance. The striker Jasir Asani had the same chance on the other side, in the 18th minute, but his shot was completely wrong. From the 20th to the 30th minute, Partizani targeted in two good cases the gate of Tirana, through Broja and Asani, but the goalkeeper Bekaj does his job properly, avoiding the danger. After the 30th minute the game becomes balanced and both teams take care of the defenses, leaving not much space. Anyway, Seferi would appear dangerous in the area in the 35th minute, avoiding even the goalkeeper Hoxha, but surprisingly his shot does not end in the net. A minute later Partizani claims the penalty, after Kordeiro collided with goalkeeper Bekaj, but for referee Jorgji everything was fine. The first half ends with Tirana in attack, where Halili tries to assist Sefer, but the latter's shot does not have the right accuracy. but his shot was completely wrong. From the 20th to the 30th minute, Partizani targeted in two good cases the gate of Tirana, through Broja and Asani, but the goalkeeper Bekaj does his job properly, avoiding the danger. After the 30th minute the game becomes balanced and both teams take care of the defenses, leaving not much space. Anyway, Seferi would appear dangerous in the area in the 35th minute, avoiding even the goalkeeper Hoxha, but surprisingly his shot does not end in the net. A minute later Partizani claims the penalty, after Kordeiro collided with goalkeeper Bekaj, but for referee Jorgji everything was fine. The first half ends with Tirana in attack, where Halili tries to assist Sefer, but the latter's shot does not have the right accuracy. but his shot was completely wrong. From the 20th to the 30th minute, Partizani targeted in two good cases the gate of Tirana, through Broja and Asani, but the goalkeeper Bekaj does his job properly, avoiding the danger. After the 30th minute the game becomes balanced and both teams take care of the defenses, leaving not much space. Anyway, Seferi would appear dangerous in the area in the 35th minute, avoiding even the goalkeeper Hoxha, but surprisingly his shot does not end in the net. A minute later Partizani claims the penalty, after Kordeiro collided with goalkeeper Bekaj, but for referee Jorgji everything was fine. The first half ends with Tirana in attack, where Halili tries to assist Sefer, but the latter's shot does not have the right accuracy.

Second part

Fraksioni i dytë i lojës nis më vrullshëm për të kuqtë, të cilët rrezikojnë dy herë portën e bardhebluve, por as Solomon e as Asani nuk arrijnë ta shtyjnë topin në rrjetë. Në minutën e 52-të, pas një faulli të Bardhit, bëri të pasohej me kartonin e dytë të verdhë për futbollistin e skuadrës së kuqe, gjë që detyroi gjyqtarin Enea Jorgji ta nxjerrë me karton të kuq. 3 minuta më pas e njëjta gjë erdhi për Idriz Bathën, që mori kartonin e dytë të verdhë dhe la fushën me të kuqe. Pra sërish ekuilibër në fushë edhe në aspektin numerik. Ritmi i ndeshjes bie ndjeshëm dhe nga minuta e 60-të deri në të 79-ën nuk ka episode të vrullshme në fazën ofensive nga asnjë ekip. Rrjedha e ndeshjes do të ndryshonte me largimin e Asanit dhe futjen në fushë të Erald Çinarit, lojtari për të cilin Partizani u penalizua nga FIFA, por gjeti drejtësi në Arbitrazhin Sportiv të Lozanës. I sapofuturi në fushë realizoi golin e fitores për “demat” në minutën e 83-të, një gol që i dha emocionin e duhur ndeshjes. Trajneri Dede kishte hedhur pak më parë në fushë Vrapin në vend të Torasës dhe futbollisti bardheblu pati një rast ideal për të barazuar në minutën e 84-0t, por nuk ia doli dot. Tirana tentoi deri në fund të barazonte shifrat, por mbrojtja e Partizanit u tregua hermetike dhe mjaft e zonja për të mbajtur të paprekur portën e në fund të dalë prej stadiumit “Elbasan Arena” me 3 pikë të vlefshme që e ngjisin Partizanin në vend të dytë dhe si pretendent për titull, si rivali më i fortë i Vllaznisë në këtë rrugëtim.