BREAKING NEWS

"We are facing the big event", Spartak Ngjela makes the sensational prediction for Albania: It depends on Rama and ...

"We are facing the big event", Spartak Ngjela makes the sensational
x
BREAKING NEWS

Well-known Italian journalist warns of China's scary plan that is alarming NATO: After Putin, here is the "earthquake" that will cause Xi Jinping 

Well-known Italian journalist warns of China's scary plan that is alarming
x
BREAKING NEWS

What is expected to happen? Spartak Ngjela issues 'bomb' warning

What is expected to happen? Spartak Ngjela issues 'bomb' warning
x
BREAKING NEWS

Albanian sport in mourning, the former volleyball player of the National Team (NAME) dies

Albanian sport in mourning, the former volleyball player of the National Team
x
BREAKING NEWS

Explosive with explosion in a hotel in Saranda, the first information is revealed

Explosive with explosion in a hotel in Saranda, the first information is
x
BREAKING NEWS

"It is a horror, only villas and palaces are built here", Brace bites Rama again for the cows

"It is a horror, only villas and palaces are built here", Brace bites
x
BREAKING NEWS

They manipulated the result of the April 25 elections in Elbasan, who are the CEAZ members who ended up in police custody

They manipulated the result of the April 25 elections in Elbasan, who are the
x
BREAKING NEWS

"The most horrific murder that could exist", the lawyer reveals new details from the barbaric execution of the 18-year-old by his partner and friend: I was horrified when I saw the autopsy report, Marigona was forced to use…

"The most horrific murder that could exist", the lawyer reveals new
x

Sport

Roma-Feyenoord / 20 minutes from the end! The Dutch with another "march" in the second half, Mourinho throws in the game…

Roma-Feyenoord / 20 minutes from the end! The Dutch with another

Roma and Feyenoord play the grand final of the Conference League, with both teams looking to lift the newest trophy in Europe in the skies of Tirana.

The Yellows are looking to lift the second European trophy in their history, after a full 61 years, when in 1961 they beat Inter in the UEFA Cup final, as the Europa League is known today. Under the guidance of Portuguese coach Jose Mourinho, Roma will seek glory and become the first team to lift this trophy.

It seems that in the 11 players selected to start this final, the defender of the Albanian National Team, Marash Kumbulla, will start from the bench.

On the other hand, the Dutch will demand the same. The last time Feyenoord lifted a European trophy was in 2002, when they beat Borussia Dortmund in the UEFA Cup final, being the last Dutch team to triumph in Europe.

67 ′ Abraham tries to put Feyenoord's defense in difficulty, but the attacker's coordination is not correct!

66 ′ Roma make two substitutions, Zalevski and Zaniolo leave, in the game Spinacola and Veretu.

62 i Terrible dominance of Feyenoord in these minutes, the Dutch team exerts constant pressure in the area of ??Rome.

59 ′ Another dangerous case at the gate of Rui Patricio, Desers wins the duel with Smolling, but then leaves Mancini. The referee awards a foul on the attacker. Dangerous Dutch in this second half.

59 ′ Substitution to Feyenoord, leaves the field Til, his place is taken by Tornstra.

52 ′ Senesei upsets the balance of Abraham, not allowing him to come out alone in front of the goalkeeper, in Rome they ask for a red card, but the referee and the VAR do not think so.

50 ′ Fate is with Roma in these minutes, another pillar of the Dutch. It was Aursnes who tried a shot from distance, the ball was deflected by Rui Patrisio and ended up in the post.

47 ′ Trembling at the gate of Rui Patricio, the pillar and the goalkeeper of the Italian team deny the equalizer to the Dutch. Defender Trauner's attempt stopped at the left post, as it was then the Portuguese goalkeeper who showed reflexes. Feyenoord demands a penalty for touching the ball with their hand from Kristante, but after consulting with the VAR, the referee continues the game.

45 4 4 extra minutes are allocated!

45′ Kërcënon Roma me Neison, por topi largohet nga Rui Patrisio. Minuta emocionuese në Air Albania.

43′ Goditjen e parë nga këndi e fiton Roma, por holandezët largojnë rrezikun.

41′ Kokçu provon të surprizojë, tentativa e mesfushorit ndalet në vështirësi nga Rui Patrisio, i cili kontrollon në 2 kohë.

39′ Minuta mjaft të mira për Romën, edhe pse në avantazhin e një goli, italianët nuk heqin dorë nga aksionet e rrezikshme, duke kërkuar golin e sigurisë.

37′ Kapiteni Pelegrini është i radhës me karton të verdhë pas një zënke të ndodhur në fushë.

36′ Momente tensioni në Air Albania, goli “nxeh gjakrat” në fushë. Por gjithçka shuhet shpejt dhe loja rifillon normalisht.

32′ GOOOOOL ROMA 1-0/ Shpërthen festa tek italianët e Zhoze Murinjos, Nikolo Zaniolo gjen golin e avantazhit! Pas asistit të mbrojtësit Mançini, talenti italian i merr kohën mbrojtësit të Fejnordit Trauner, teksa stopon me shumë klas topin, duke e çuar pas shpinës së portierit kundërshtar. Atmosferë elektrizuese, festa është e gjitha e italianëve. Fillimisht ka dyshime për pozicionin 

31′ Zanioli zihet në pozicion të parregullt. Talenti italian shërbehet nga e majta dhe nis një aksion të rrezikshëm, por ndalet nga asistenti.

29′ Aksion i shpejt dhe i rrezikshëm i Fejnordit nga e majta me futbollistin Desers, tentativa e tij devijohet nga futbollistët e Romës dhe shkon drejt e në duart e portierit Rui Patrisio.

26′ Roma shfaqet rrezikshëm në këto minuta, duke vendosur në vështirësi mbrojtjen e skuadrës holandeze.

25′ Qendërmbrojtësi i Fejnord Trauner është i ndëshkuari i parë i sfidës, për faull taktik ndaj sulmuesi Abraham.

24′ Roma kërkon të ndërtojë një aksion të rrezikshëm me Pelegrinin që servir një top për Zaniolon, por mungon saktësia, teksa sfera kontrollohet nga portieri Bilov.

20′ Holandezët më të qartë në qarkullimin e topit, por ende asnjë rast i rrezikshëm në portat respektive. Skuadra e Fejnord duket më e freskët në fushën e lojës. Roma mbrohet me shumë forca dhe has vështirësi në daljen përpara.

17′ Zëvendësim i detyruar te Roma, largohet nga fusha i dëmtuar, Mkitarjan, vendin e tij e merr Serxhio Olivera.

13′ Në “Air Albania” po mbizotëron frika, ende asnjë rast i rrezikshëm në portat respektive.

6′ Fejnordi e ka rritur ndjeshëm lojën, duke vënë në vështirësi Romën, që është duke vuajtur në këto minuta të para.

2′ Start i kënaqëshëm në këto minuta me të dyja skuadrat që kërkojnë të marrin frenat e lojës. Italianët duke më kërkues, holandezët e përqëndorojnë kojë nga krahët.

1′ Mbrëmje historike në Tiranë, starton finalja e parë e Ligës së Konferencës.

ROMA: Rui Patrisio, Karsdorp, Mançini, Smolling, Ibanjez, Zalevski, Zaniolo, Pelegrini, Kristante, Mkitarjan, Abraham.

FEJNORD: Bilov, Gertruida, Trauner, Senesi, Malakia, Kokçy, Aursenes, Til, Sinistera, Nelson, Desers.

Gjyqtarë: Istvan Kovaç (Kryesorë), Vasil Florian Marinesku (Asistentë), Ovidiu Artene (Asistentë), Sandro Sharer (I Katërt), Marko Fritz (VAR).