BREAKING NEWS

The mysterious death of 4 Russian tourists in the Carts of Kavaja, the file of the Prosecution is revealed: What was revealed from the film footage and the inspection of the pool

The mysterious death of 4 Russian tourists in the Carts of Kavaja, the file of
x
BREAKING NEWS

SPAK / Anti-drug super-operation The names of the arrested police officers are revealed, from the deputy commissioner to the chief inspector. CIA reveals details (NAMES)

SPAK / Anti-drug super-operation The names of the arrested police officers are
x
BREAKING NEWS

Why is Ilir Meta silent? Former head of SHISH Fatos Klosi tells why the president is worried: He is in a difficult position, it is expected ...

Why is Ilir Meta silent? Former head of SHISH Fatos Klosi tells why the
x
BREAKING NEWS

The mayor of Vlora is raped, the first suspicions arise, a 57-year-old man is handcuffed (DETAILS)

The mayor of Vlora is raped, the first suspicions arise, a 57-year-old man is
x
BREAKING NEWS

Behind the scenes as vetting will imprison the authorities, after the discovery of corrupt assets immediately begins criminal prosecution, 223 politicians in the magnifying glass of SPAK

Behind the scenes as vetting will imprison the authorities, after the discovery
x
BREAKING NEWS

Fierce fight in PD, Basha, determined that Berisha's battle is lost, accuses the supporters of the former prime minister of getting rich when they were in power

Fierce fight in PD, Basha, determined that Berisha's battle is lost,
x
BREAKING NEWS

Albania's integration into the EU, Ambassador Yuri Kim comes out with the important reaction: To start negotiations without delay!

Albania's integration into the EU, Ambassador Yuri Kim comes out with the
x

Sport

Rrapo Taho: The new championship with "old diseases", a very old cloud for the National Team

Rrapo Taho: The new championship with "old diseases", a very old cloud

Yesterday were played the last matches of the second week and in these first meetings there was a normal start of the season and at the same time the desire of the clubs to have the attention of sports fans and the ambition to be within the objectives. But the new championship is not that it has any high level and this is strongly emphasized by the specialists. This is because in the championship there are not many quality elements that make a difference. On the other hand, club leaders continue to neglect the role of club ages and academies, as evidenced by the low presence of local elements coming from the youth, as well as the high number of foreigners in each team. On the other hand, the national team seems to have created a very good and promising group, probably one of the best generations we have had, but coach Reja, although he has contributed to building the group, seems old enough to manage a team looking to climb to a higher stage. Speaking about these developments in the championship and in the national team, the former defender of Flamurtari and the National Team, Rrapo Taho, in this interview for the newspaper "SOT", also focused on some elements that we have not improved yet, but also on an analysis cautious about race expectations.

- The championship has started and the first two weeks are closed. What is your impression of the race, its quality in these first matches, linking it simultaneously with the market that has been done and the investments of the clubs?

I found a good start, I would say a good championship. I have seen several matches of these two weeks, some of the meetings have had a satisfactory level, there are attempts to introduce quality and modern football. I attended the first match of the championship, Teuta-Partizani, which was at a satisfactory level, but I can not say high level. We are still far from high level football. Of course the competition will be a reflection of what clubs will invest, acquisitions and moves. As far as the market is concerned, many purchases were made, from all the clubs, but I do not find that they are purchases that make a big difference. I watched yesterday's match in Shkodra between Vllaznia and Teuta, a match that had a good game, but not with the right performance. Making an analysis of all that has been played so far, is not that there is any progress at the level from the past, I mean we are at the origin. I understand the race, the game being played and the game not having the right speed. There are many serious mistakes in passes, an "old disease" of the Albanian championship. Plus our players do not play smoothly, I say this because they are elements of professionalism that footballers and professional teams should have.

- Po përgatitja fizike e lojtarëve tanë si duket?

Ky është një tjetër parametër i rëndësishëm në futboll, por edhe përgatitja fizike nuk është në nivel të lartë. Lojtarët në kampionatet elitare përballojnë 3 ndeshje në javë, kurse këtu tek ne ky parametër lë për të dëshiruar.

- Në kampionat është kthyer pas afro një dekade Dinamo, emër i madh i futbollit tonë. Si e sheh gjendjen e saj?

E kam parë Dinamon, është ekip i ri, por i pakonsoliduar. Do të dojë kohë që të forcohet e të kapë më të mirën, por të paktën skuadra po mbështetet dhe është një grup në rritje.

- Tani që nisi gara, kë shihni pretendentë realë për fitimin e titullit kampion?

Është shumë herët për të folur për pretendimet dhe skuadrat që janë më afër objektivit. Janë luajtur vetëm dy xhiro, nuk tregojnë asgjë. Pra, është shpejt për të dhënë një deduksion, megjithatë, Partizani, Tirana dhe Vllaznia e Shkodrës, përfshi dhe Kukësin, duken skuadra që kanë pretendime për titull. Këto ekipe kanë bërë edhe goditje në treg dhe tani të shohim se si do ta menaxhojnë sezonin. Vllazninë e shoh si një skuadër më cilësore për momentin. Megjithatë, kushdo të jenë pretendentët, niveli i kampionatit tonë është shumë larg nivelit që ka bota dhe atij niveli ku dëshirojmë të jemi.

- Megjithatë, ka shumë pak elementë të ardhur nga moshat. Duket se presidentët e klubeve tona ende nuk po e kuptojnë rolin e akademive në të ardhmen e futbollit shqiptar. Cili është mendimi juaj?

Është evident fakti se nuk u japin përparësi ekipeve të moshave. Ka tendenca për të marrë lojtarë të huaj, sepse presidentët e klubeve duan fryte të shpejta, nuk presin dot sa të rriten të rinjtë e akademive. Por të huajt që vijnë në kampionatin shqiptar nuk janë aq cilësorë, pra vijnë lojtarë që i përshtaten nivelit të kampionatit. Duke qenë të tillë ata nuk bëjnë diferencë dhe janë të “infektuar” nga kampionati shqiptar. Prandaj u duhet dhënë përparësia të rinjve, në mënyrë që të mos “digjen”, sikurse ka ndodhur deri tani. Presidentët e anashkalojnë këtë realitet të hidhur, për ta ka rëndësi që skuadra të shkojë tek titulli, pak rëndësi kanë të rinjtë dhe investimi tek moshat. Shohim Ajaksin që ka lojtarë 18-19 vjeç në skuadër dhe paraqiten mirë, kurse tek ne nuk ua japin shansin. Në rininë time, lojtarët e kësaj moshe, për hir të së vërtetës, kishim më shumë shanse. Kishte një rregull që klubet duhej të aktivizonin të paktën një lojtar nën 18 vjeç, ishte detyrim i sanksionuar në rregullore. Duhet që presidentët të këmbëngulin tek perspektiva, të rrisin grupin, t’u japin shansin dhe me objektiv për të qëndruar fillimisht në kategori e më pas për të rritur cilësinë dhe pretendimet për trofe. Pra interesimi për të rinjtë sot mungon. Duhet të ndryshojë ky mentalitet sepse të ardhmen duhet ta kërkojmë pikërisht në klubet tona, tek moshat.

- Të flasim dy fjalë për Kombëtaren. Në shtator bëri ndeshje të mira, edhe pse rezultati me Poloninë la shije të hidhur. Çfarë mendoni rreth ekipit e rezultateve të tij?

Kombëtarja ka lojtarë cilësorë, ky është fakt. Ndaj Polonisë luajtën mirë, madje unë do ta quaja një lojë më të mirë se kundërshtari, ishim një nivel më lart, por janë ca gjëra që na mungojnë për të shkuar tek rezultati maksimal. Skuadrës i mungonte në këtë ndeshje (dhe i mungon në fakt këto kohë) një futbollist si Skela. Kombëtarja jonë ka një grup të mirë, lojtarët e mbrojnë topin, por bëjnë edhe teprime dhe kjo ndoshta e dëmtoi në takimin ndaj polakëve. Kurse me Hungarinë u paraqitën cilësisht mirë dhe morën rezultatin. Unë shoh që Shqipëria është ekip me cilësi.

- Po, por kur mendon moshën e Rejës dhe disa zgjedhje në pozicione të caktuara të tij, duket sikur ka ca ngërçe që nuk lejojnë progres....

Nuk mund të themi që Reja nuk është profesionist, s’e themi dot këtë, por që është i plakur kjo është shumë e vërtetë. Në një moment të tillë, kur ke një skuadër me shumë cilësi si ne, trajneri duhet të verë dorë, që të ndihet dora e tij. Por që kjo të ndihet duhet një trajner më i ri, më energjik. Në krye të Kombëtares kemi një trajner me moshë të thyer, jashtë kohës. Unë gjykoj se me këtë grup që kemi duhet të kishim më shumë cilësi e rezultat.

- A është i mundur kualifikimi? E shtrojmë këtë pyetje pasi ndodhemi në vend të dytë në grupin I kualifikues...

Është dëshirë e të gjithë popullit shqiptar që Kombëtarja të kualifikohet në Botëror. E kush nuk do ta dëshironte këtë?! Por arritja e këtij objektivi duket shumë e vështirë. Skuadra bën lojë grupi, ka cilësi dhe përkushtim për të marrë maksimumin, por janë ndeshje delikate e të vështira me rivalë direktë. Unë do ta dëshiroja fort, por e shoh të vështirë kualifikimin.

- Kur analizohet performanca sportive e brezit tuaj ka vend për debate dhe natyrisht politika e kohës si përcaktuese për të mos lënë lojtarët të luajnë jashtë. J vetë keni qenë lojtar i spikatur i atyre viteve. Në këtë kuadër, a keni pengje që nuk luajtët në kampionat të huaj më cilësor?

Futbollin e asaj kohe e kujtojmë sot me nostalgji. Ishte një periudhë që kishte masivitet dhe shumë pasion. Ky pasion diktohej dhe nga fakti se çdo qytet kishte skuadrën e tij dhe çdo skuadër kishte lojtarë të atij qyteti. Kjo i jepte emocionin e duhur kampionatit. A e kemi peng që nuk luajtëm jashtë vendit? Po, unë e them me zemër të thyer që s’mu dha rasti të luaja në Europë dhe atëherë kur u hapën kufijtë nuk kishim më moshën për të hyrë në aventura. Të luash jashtë, në kampionat më cilësor, është ëndërr e një futbollisti. Në fakt, edhe në kohën time kemi pasur oferta dhe interesime nga shumë klube. Kemi marrë oferta nga klube prej vendeve si Suedia, Austria, Greqia, Spanja etj, por koha, dhe regjimi që s’na lejonte, nuk ishin në favorin tonë. Kujt ia mbante ta çoje nëpër mend të luaje me një skuadër të huaj?! Kishte menaxherë kosovarë që na afroheshin dhe na pasqyronin ofertat nga klube të ndryshme në Europë, por pak prej tyre e dinin që ne nuk largoheshim dot. Tani kushtet kanë ndryshuar, janë krejt ndryshe. Lojtarët e mirë që prodhon kampionati mund të çajnë edhe jashtë. Ndonjëherë mendoj: “ah sikur të isha në këtë kohë e të shkoja në një klub të madh”. Por koha ka bërë të vetën. Ne mund t’i gëzohemi asaj që kemi bërë dhe mendoj se e kemi kënaqur publikun tonë në një kohë të vështirë. Populli na ka dashur, na ka respektuar dhe për këtë ndihemi mirë e të vlerësuar.