BREAKING NEWS

Photo/ He killed the 41-year-old man with a knife for a parking space in Saranda, the perpetrator is arrested, this is where he was hiding

Photo/ He killed the 41-year-old man with a knife for a parking space in
x
BREAKING NEWS

Photo published/ This is Madrid Ulqinaku who was killed by a 20-year-old in Elbasan

Photo published/ This is Madrid Ulqinaku who was killed by a 20-year-old in
x
BREAKING NEWS

The murder with firearms in Elbasan, the police revealed new details

The murder with firearms in Elbasan, the police revealed new details
x
BREAKING NEWS

Name/ The shooting attack in Elbasan, the victim is identified

Name/ The shooting attack in Elbasan, the victim is identified
x
BREAKING NEWS

Gunshots in Elbasan, suspected to kill

Gunshots in Elbasan, suspected to kill
x
BREAKING NEWS

"Albanians are being robbed every day", Meta makes a strong warning, this is what will happen

"Albanians are being robbed every day", Meta makes a strong warning,
x
BREAKING NEWS

Names/ Murder in Saranda, shocking details revealed: The waiter stabbed the restaurant customer twice for a parking space

Names/ Murder in Saranda, shocking details revealed: The waiter stabbed the
x
BREAKING NEWS

Knife murder in Saranda/ New details come to light, the victim is identified, the police announce the search for the perpetrator

Knife murder in Saranda/ New details come to light, the victim is identified,
x

Sport

Sacrifice is paid, here are the famous names of football who have played with health problems

Sacrifice is paid, here are the famous names of football who have played with

Football, like no other sport, is filled with some of the most passionate athletes on the planet. Their willingness to play for some of the biggest clubs goes far beyond our imaginations. A game that symbolizes unity and strength.

When it comes to elite level performance, a footballer has to give everything, both physically and mentally. Injuries are an integral part of the game as sport is an extremely demanding skill.

Some of these world-class stars, however, have had serious medical conditions, yet they have stepped on the football field and given a performance like no other.

By Petr Cech, who still tends to defend his wounds from the 2006 clash against Stephen Hunt to David de Gea, who fought foresight and became one of the best goalkeepers in the world, is inspiring how these athletes have risen above their shortcomings.

Here are five footballers who have played with some of the most serious medical conditions.

One of the most famous footballers of his generation, Davids is often regarded as one of the greatest defensive midfielders of his era. Nicknamed the 'pitbull' by Louis Van Gaal for his strong and commanding style of play, he is known to have shared ranks with players like Patrick Vieira and Claude Makelele as some of the most versatile midfielders ever.

An obvious factor is that the former Juventus legend has been seen with glasses almost all the time he was playing. This was due to a medical condition called Glaucoma, where the optic nerve in the eye is damaged for genetic or other reasons, restricting vision. The condition has no specific cure and can only be controlled.

Davids, however, managed to play most of his career without letting his performance falter due to glaucoma, proving that he is a powerful personality.

One of the best goalkeepers at the moment, the Spaniard's skills as a goalkeeper are excellent. The kind of reflexes and awareness he shows is a factor that has helped him evolve as a goalkeeper.

His tall stature and leadership qualities make him one of the most influential goalkeepers of his particular generation. However, a strange fact, De Gea possessed all these qualities with a condition known as Myopia. He has worn glasses almost all his life.

Është mjaft interesante se fillimi i tij në Manchester United nuk ishte aq sa do të prisnim, pasi ai vazhdoi të performonte me një varg gabimesh. Pas testeve të mëtejshme të bëra nga optometristi i Manchester United, u vërtetua se De Gea kishte probleme me shikimin.

Megjithatë, Sir Alex Ferguson nuk donte të rrezikonte dhe e dërgoi portierin spanjoll për një operacion lazer në verën e vitit 2012. Që atëherë, De Gea është bërë më i mirë dhe ka çimentuar trashëgiminë e tij si një nga portierët më të mëdhenj në botë.

Paul Scholes – Vena e bllokuar në syrin e djathtë

Me 11 tituj të Premierligës, 3 Kupa FA, 2 Kupa të Ligës dhe 2 trofe të Ligës së Kampionëve të UEFA-s, Scholes konsiderohet si një nga mesfushorët anglezë më të mëdhenj dhe më të dekoruar të të gjitha kohërave.

Legjenda e Manchester United ka luajtur për gati dy dekada, duke u paraqitur në mbi 700 ndeshje për Djajtë e Kuq dhe duke shënuar më shumë se 150 gola. Befasia më e madhe, megjithatë, është fakti se ai luajti një pjesë të karrierës së tij me një sy të dëmtuar.

Pas konsultimit me disa mjekë, Scholes u diagnostikua me një venë të bllokuar, e cila shkaktoi gjakderdhje të brendshme në syrin e tij të djathtë. Ai iu nënshtrua një operacioni që kërkoi më shumë se dhjetë seanca për shkak të kompleksitetit të nervave në sy.

Petr Cech – Lëndim në kokë

Të gjithë e kujtojmë ndeshjen e famshme Chelsea kundër Reading në vitin 2006, ku në minutën e parë, Cech u përplas me Stephen Hunt të Reading, një përplasje kaq brutale sa nuk u shfaq në TV.

Megjithatë, ky nuk ishte fundi, pasi Cech u diagnostikua me një frakturë të shkallës së 3-të të kafkës dhe mjekët thanë se kjo mund t’i jepte fund karrierës së tij para kohe. Gjithashtu, mjekët e cilësuan dëmtimin si rrezik të konsiderueshëm për jetën e tij. Shumë menduan se ishte fundi i portierit të Chelseat.

Megjithatë, me një operacion jashtëzakonisht të suksesshëm, Cech u rikthye pas katër muajsh dhe filloi të luante për Chelsean, duke vendosur helmetën e famshëm të stilit të regbit, duke e bërë atë një nga lojtarët më të njohur në botë.

Thyerja e kafkës së tij u shërua, por ka pasur disa dëmtime në sipërfaqe, pasi kjo është arsyeja pse Cech mban ende helmetën dhe gjithashtu se një goditje tjetër mund të shkaktojë më shumë probleme si tronditje të përhershme dhe dëmtime të trurit.

Një nga lojtarët më të mëdhenj të Manchester United dhe Anglisë, Beckham dihet se e ka udhëhequr ekipin e tij në gjysmëfinalet e Kupës së Botës 2002 nga një goditje dënimi dramatike e minutës së fundit, që nga ajo kohë, ai ka pasur një karrierë jashtëzakonisht të shkëlqyer duke luajtur për klube si Real Madrid dhe Milan. Një specialist i goditjeve të lira, një mesfushor inteligjent, ai konsiderohet si një nga futbollistët më me ndikim të shekullit të 21-të.

Beckham ishte në krye kur ishte fjala për fitnesin, por një fakt më pak i njohur për ish-kapitenin e Anglisë është se ai është astmatik. Në vitin 2009, Beckham u pa duke përdorur një inhalator kundër Real Salt Lake në finalen e Kupës MLS gjatë qëndrimit të tij me LA Galaxy. Zëdhënësi i mesfushorit Simon Oliveira përmendi se ai e kishte këtë gjendje që në fëmijëri.