BREAKING NEWS

"It's a well-thought-out, well-organized event", Artan Hoxha reveals new details about the Top Channel attack: The guard tried to go to...

"It's a well-thought-out, well-organized event", Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

The Electoral College rejects the complaint made by Berisha, the lawyer reacts: PD has spread its legs as far as the quilt

The Electoral College rejects the complaint made by Berisha, the lawyer reacts:
x
BREAKING NEWS

The attack on Top Channel/ Artan Hoxha reveals new details: This is the message the authors wanted to convey

The attack on Top Channel/ Artan Hoxha reveals new details: This is the message
x
BREAKING NEWS

The former head of the CEC reveals the secrets of the elections: Lulzim Basha should be on the ballot

The former head of the CEC reveals the secrets of the elections: Lulzim Basha
x
BREAKING NEWS

The journalist reveals new details about the perpetrators of the attack on Top CHannel: They were helped by other people

The journalist reveals new details about the perpetrators of the attack on Top
x
BREAKING NEWS

They are nearing completion, journalist Hoxha breaks down the files that will burn Albanian politics: Very soon there will be strong movements

They are nearing completion, journalist Hoxha breaks down the files that will
x
BREAKING NEWS

The journalist reveals details of the attack on Top CHannel: There were 3 assassins. Here is the movement of the perpetrators before they shot

The journalist reveals details of the attack on Top CHannel: There were 3
x
BREAKING NEWS

"Somewhere the big brother screamed at the meeting at 1 in the morning", Berisha tells the truth about the call of candidates in SPAK: They were chosen by the father of the most powerful mafia in Europe

"Somewhere the big brother screamed at the meeting at 1 in the
x

Sport

Silvinjo announces the Reds and Blacks list, there are new arrivals and departure of old ones

Silvinjo announces the Reds and Blacks list, there are new arrivals and

Albania will play against Poland on March 27. It is the first match within the qualifiers of the European Championship 2024 and the result of this first meeting in the group is very important for the team itself, its objectives, the ambitions of the AFL and especially for the new coach in charge of the Rossoneri, the Brazilian Silvinho . Yesterday, the coach announced the list of players he has invited for the first qualifying matches, where a considerable change in names is noticeable. There are new arrivals, departures of old ones, but also an interweaving of elements that have minutes on foot with those that make up the core of the group.

New streams

In fact, the Brazilian coach Silvinho starts with quite a few surprises since his start at the head of the Rossoneri, bringing some new elements and making some exceptions from the old guard. He kept his word when he mentioned a few days ago that there will be surprises in the list, and that's what really happened. Anis Mehmeti and Jasir Asanin are the two new arrivals of Silvinho, who will wear the red and black jersey for the first time. The Bristol footballer Sito has done quite well in recent weeks, attracting the attention of the Brazilian, who immediately sent him an invitation. Mehmeti counts only 2 matches with the 21-year-old team in September 2021. Jasir Asani is Silvinjo's surprise. The striker, who plays in South Korea with Gëangiu, has decided to leave the representative of North Macedonia, where he has been active with the 21 and 19-year-olds.

The players of the Albanian championship

From the Albanian championship, Andi Hadroj will be part of the team. The Partizan player was also invited by Edoardo Reja to the friendly matches with Qatar, Saudi Arabia and Armenia. In the absence of the injured Berat Gjimshit, Silvinjo has invited Jon Mersinaj, the 24-year-old who played this edition in 19 games with Lokomotiva Zagreb. Some of the players who were part of the national team's last matches will be missing. Odise Roshi and Bekim Balaj will not be part of the gathering, while Ernest Muçi and Xuljano Skuka have not been invited either.

The old ones leave

Jo të gjithë të vjetrit janë larguar, por lënia jashtë përfundimisht e Roshit dhe Balajt është dëshmi se tekniku brazilian po “skercon” ata lojtarë që nuk kanë peshë në ekipet lku aktivizohen aktualisht dhe nuk kanë lënë gjurmë me ekipet e tyre. Me pak fjalë, një pjesë e gardës së vjetër po zhbëhet dhe ka nisur me dyshen e mësipërme. Por ka dhe futbollistë që nuk do të lagohen menjëherë dhe këtu bëhet fjalë për dy lojtarë veteranë, mesfushorin Amir Abrashi dhe sulmuesin Sokol Cikalleshi, lojtarë që japin maksimumin në fushë dhe që aktivizohen me skuadrat e tyre, ku kanë një peshë edhe në grup. ftesa për Cikalleshin dhe Abrashin duket në fakt më shumë një nevojë e stafit për të pasur një skuadër të kompletuar në të gjitha repartet. Trajneri do të dalë sot në konferencë për shtyp, kurse të dielën do të nisë grumbullimin dhe seancat stërvitore.