BREAKING NEWS

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and be silent, he will be ashamed when ...

The murder of Pjerin Xhuvani, Bardhi reacts: Berisha should lower his head and
x
BREAKING NEWS

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha announces the next move for the lawsuit against Blinken

"There is a problem, it costs a lot and the second ...", Sali Berisha
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD headquarters if the court gives the stamp to Alibeaj

Sali Berisha reveals behind the scenes: Here is what will happen to the PD
x
BREAKING NEWS

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by the answer

Is his announcement non-grata hurting the opposition? Berisha is surprised by
x
BREAKING NEWS

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani makes the epic reaction to the statement of Luciono Boçi: Uaaaa, o Ylli knows what it means ...

"There will be over 30 thousand people in protest!", Arian Çani
x
BREAKING NEWS

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar

Surprised by his statement Sali Berisha: I am Kosovar
x
BREAKING NEWS

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's surprise on July 25: Even those who are on vacation will open the screen

"Berisha knows this", Arian Çani warns of Ilir Meta's
x
BREAKING NEWS

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July 7 protest, Rama will put on the blinds, but ..

"Not everything can be said", Berisha reveals the scenario of the July
x

Sport

Teodor Vaso: Before we dream of winning the World Cup, we must first win major trophies with clubs

Teodor Vaso: Before we dream of winning the World Cup, we must first win major

Tonight, the capital of the country, Tirana, will be in the center of attention on the European continent, as the teams of Rome and Feyenoord will clash with each other in "Air Albania" for the UEFA Conference League trophy. Undoubtedly this is a good image for Albania. This is the opinion of one of the icons of our football, the best of the century in Korça football, protagonist of some of the epochal matches of Albanian football (where the big match with Germany in 1967 stands out), Teodor Vaso. Rare are the football figures who so masterfully analyze the state of our football and give solution ideas for a secure future. In this interview given to the newspaper "SOT", Vaso dwells on two very significant elements that give football the right dimension in the long run: research and orientation of sports policies based on study work and, second element, state support in infrastructure and finance, but interrelated. The interview was mainly influenced by the attitudes of Prime Minister Rama in recent days when he stated that "one day, Albania can also win the World Cup ....".

 

- This Wednesday is played the final of the Conference League. In your opinion, how much does this event affect the image and the quality of our football?

We are in an extraordinary time and for an extraordinary event. This is important because in the world it turns out that Albania is entering a new stage of development in sports. It could not have happened earlier as infrastructure was lacking. But recent investments have enabled our football infrastructure to respond to the international level. Secondly, Albania is a host country and the final does not give negative elements. The development of such a final in "Air Albania" shows that we are at the right time and this is valid because it advertises the values ??of our football and the image of our country, but also its exterior, the behavior of the fans, etc. Therefore, in this context, the measures of the organizers are important, because sports fans as a whole provide incentives for teams. However,

- Prime Minister Rama, during the exposure of the World Cup in Tirana, said, among other things, that one day Albania could also win. Nice dream especially for footballers, right?

I emphasize, we are dealing with a new time in Albanian football. Said by Rama, this is a big sentence, a special extraordinary statement, seemingly dreamy, but it becomes credible if invested. Because football is influenced by the investments of governments in every country. But how can we win the World Cup? Can we really realize this dream? I will give you an example. In 1998 I was at an international seminar and the lecture was given by the coach of France. There I learned something I want to share with you. Years ago, President Jacques Chirac had asked the country's sports leaders how they could win the World Cup. He raised this as an issue as other major European countries such as Germany, England or Italy, had won the World Cup and France did not (in essence, Rama's statement resembles the "request" of Shirak). And the French experts gave the answer, listing some important points. I was first told that you need to increase quality mass. To illustrate this I have an event where I was present myself. After our match with Germany in 1967, where after the draw the Germans did not qualify, the vice-president of UEFA then said “I saw an interesting match, where two 11s entered the field. "One represented 1.5 million people, while the other 11 represented 1.5 million footballers." Well, that's very important. We need quality massiveness. In the conditions where we are we can capture massiveness. The question arises: Is it possible to catch it now? Captured of course, but with 1.5 or 2 thousand players no quality mass is achieved. Secondly, the infrastructure must be increased, ie the sports fields. Progress has been made, but much work remains to be done. Third, the quality level of technical staff should be increased. We have good coaches, but not world-class coaches, so with experience in high-level matches. So we need massiveness in quality even in coaches. Fourth, the scientific quality of the bodies that deal with athletic training should be increased, ie scientific research should be introduced. France started with these points and after 10 years came out to the world title, in 2018 won another title, so the points of a long-term project have been implemented. But can we win a World Cup? I think that before we go to this goal, Albania must work hard in its championship and with its clubs to be the clubs first to reach the European level, so to win trophies in Europe. Then one can think of the World Cup. And the very first is for our clubs to succeed in the Champions.

- Një shembull është kualifikimi ynë në Euro-2016...

Ishte e lavdishme që ne u kualifikuam në Europian pak vite më parë me Canën etj, por mos harroni nuk ishte hera e parë që shkuam kaq lart. Si herë e parë mund të llogaritet viti 1964, ku ne ishim në grup me Greqinë dhe Danimarkën. Me grekët i fituam të dy ndeshjet në tavolinë sepse ata refuzuan të luanin me ne, kurse me danezët fituam një ndeshje këtu e humbëm atje. Pra ky mund të quhet edhe kualifikimi i parë, paçka se situata në Europë dhe në futbollin europian krahasuar me ato vite ka ndryshuar rrënjësisht. Këto ngjarje sporadike duhet të jenë më të shpeshta dhe të shërbejnë si frymëzim.

- A mund të bëhet futbolli ynë si ai në botë? Thua janë pjekur kushtet për këtë?

Këtu ndikojnë klubet private, sepse jetojmë në kohë krejt tjetër nga e mëparshmja. Megjithatë, kohë më parë kryeministri ka përmendur klasat sportive. I ka futur edhe Rumania. Nuk është e thënë që të gjitha shkollat të kenë klasa sportive, por ato që kanë terrene mund ta bëjnë këtë. E dyta duhet që qeveria të ndërthurë veprimet e saj me federatën, sidomos në ndërtimin e fushave dhe kalçetove të ndryshme. Këtu nuk është fjala për gjëra të jashtëzakonshme, por me gjëra të vogla e nga pak mund të bëhet një kala e madhe. Brazili shquhet për prodhim lojtarësh që dalin nga rruga, plazhet etj, mund të dalin edhe nga ne nëse bëhen kalçeto e fusha gjithandej. Por nga ana tjetër duhen edhe njerëzit, se kudo të jenë këto fusha duhen trajnerët të orientojnë stërvitjen dhe seleksionimin. Por shoh që ka dhe elementë frenues.

- Për çfarë bëhet fjalë?

Është cenuar numri i fëmijëve që merren me futboll. Kjo ndodh ngaqë ka pagesa për zhvillimin futbollistik të fëmijës, me nga 50 mijë lekë e më shumë në muaj. Ata që kanë para e marrin këtë shans, por ata që s’kanë të paguajnë nuk e marrin. Që të rritësh masivitetin cilësor, s’mund ta bazosh të ardhmen vetëm tek fëmijët që kanë mundësi të paguajnë. Po ashtu për stafin që duhet punësuar në rrethe dhe këtu duhet të hyjë në lojë FSHF. Pra ajo paguan njerëz që i stërvisin këta fëmijë pa pagesë. Ky mund të jetë një projekt i realizueshëm, por shoh që është lënë në dorë të klubeve. Skema e tanishme i përjashton të varfrit të angazhohen zyrtarisht në futboll. Kjo pakëson numrin e lojtarëve cilësorë që mund të dilte nga ky kontigjent.

- Të kthehemi tek finalja e Conference League. Cili mund të jetë pozicioni i figurave të mëdha të futbollit?

Këtu kisha diçka për të shprehur. Si është e mundur që në këtë finale, personalitetet e sportit (ku hyj edhe unë), nuk kanë marrë ftesë? Ne pensionistët s’kemi mundësi të udhëtojmë e jo më të blejmë biletë. Çfarë morali u japim të rinjve?! Unë kam qenë në top-5 në vitin 1967, janë lojtarë të ekipit kombëtar të atij viti. Jam dekoruar me medalje të artë, futbollist i Skënderbeut të Korçës, Partizanit e Kombëtares... Më thonë hajde në Francë, po me çfarë të shkoj atje? Nga ana tjetër, bëhet festë e Skënderbeut, organizuar nga klubi shumësportësh me rastin e 100-vjetorit të Vëllazërisë së Korçës, dhe shefja e klubit T.M. heq foton time nga historiku e vihet një tjetër. Po si mund të ndodhë një gjë kaq e shëmtuar? Kjo është më shumë se tragjikomike. Mua më ndalon gjithë qyteti, më përshëndet, më do, më respekto, del një zyrtare dhe bën këtë veprim të ulët... Pra, dua të them, figurat e futbollit janë vlerë dhe vlerat duhen respektuar.

- Superliga po shkon drejt fundit, keni ndonjë mendim për kampionatin?

Patjetër që mund të shpreheshim gjatë për të gjitha ekipet, por unë, nëse më lejoni, do të vija theksin tek një fenomen që më duket shqetësues. Erdhëm në një kohë që jugu i Shqipërisë ka stakuar të prodhojë futboll. Këtu flas për disa klube të traditës, duke nisur nga Elbasani, Kavaja, Lushnja, Berati etj, qytete që i kanë dhënë shumë futbollit tonë. Se di se si arritëm në këtë gjendje. Unë mendoj se FSHF-së i duhet të nxjerrë konkluzione, për të përcaktuar faktorët që kanë çuar në një situatë të tillë. Situata ka shkuar aq keq sa në stadiumin e Kavajës kullotin delet. Këtu përgjegjësi kanë edhe vetë qytetet, por së pari FSHF duhet të nxjerrë përfundime të sakta. Edhe vende të tjera kanë kampionat me 10 ekipe, por ama në kategoritë inferiore kanë infrastrukturë e nivel sportiv.