BREAKING NEWS

Spartak Braho slightly measures Meta: What the president is doing has not happened in any country in the world

Spartak Braho slightly measures Meta: What the president is doing has not
x

Sport

Teuta and Kukësi equalize, one point disappoints Josa and Martin

Teuta and Kukësi equalize, one point disappoints Josa and Martin

Yesterday started the 21st week of the Superior Category, which initially had only one meeting, that between Teuta and Kukes, two teams that covet trophies this edition, while the other matches of this round will be played this Saturday. It should be said that the challenge between Durrës and Kukës ended in a 2-2 draw, causing the teams to get one point, but this was a result that neither team wanted. Undoubtedly the disappointment was also read in the coaches, despite the fact that each of them had different views on the game and the result.

match

In "Niko Dovana" there are no winners, with Teuta and Kukës giving a spectacular challenge between them with a 2-2 draw, where Durrës "flirted" a lot with the victory, being twice in the lead, and in the end hit the post with Villa (93 '). Teuta is restrained from Kukës after three victories, with the northeastern team that despite the draw sees Europe leave the championship. Davey Bregu was not enough for “Boys of the Sea, as Eze and Tsindzatse with the first goal in the championship restrained Teuta. The most demanding Teuta in these first minutes. Bregu loses an excellent opportunity (13 '), throwing the ball over the crossbar, after a cross by Emiliano Villa. Another good opportunity for Teuta (21 '), Emiliano Vila gives a great ball to Bregu, who tries with a shot, but Dragoshi blocks. Karabeci tried to surprise Kukës on the 22nd, as he released a nice shot with his left from outside the area, but Xhika was attentive and removed the ball in the corner kick. The first danger comes from Kukes (30 ')! Leira moves nicely and enters the area, as he tries with a shot with his left, but Frashëri stops him at the last moment. Penalty for Teuta in the 33rd! Dragoshi makes a wrong intervention against Bregu and the referee awards the penalty, despite the fact that in the continuation of the action Karabeci scored. Davey Bregu in the 35th, gives his team the advantage from the white penalty spot, sending the ball to the opposite wing of the goalkeeper. Agim Ibraimi crosses towards the area in the 58th minute with a penalty kick, being dangerous, as the ball passed near the second pillar of Frashëri gate. In the 69th penalty for Kukës. Teuta players protest after Alex's intervention, which was considered irregular by the principal. Eze is shown accurate by the white dot, 1-1. Just two minutes later Davey Bregu executed exactly one free kick, quickly returning the lead to Teuta. Kukësi, however, managed to equalize with Tsintzadsen in the 87th, scoring in his first match as a starter. In the end, a point that is not worth anyone, with Teuta who may have given an opportunity to Vllaznia to leave, while Kukes has more and more difficult to reach Europe from the championship.

Josa: Barazimi s’na kënaq, skuadra nxitohet

Pas ndeshjes së djeshme në Durrës, trajneri Mirel Josa u shpreh i pakënaqur me vetëm një pikë nga ky takim. “Nëse do të ishim pak më bashkëpunues, me rastin e Ibraimit mund ta fitonim lojën, por edhe ta humbnim me shtyllën e Teutës, Ishte barazim i merituar. Nuk kishim ardhur për barazim, se ai nuk i bën mirë asnjërës prej skuadrave, por skuadra duhet të kuptojë që edhe sulmet në momente të vështira duhet t’i bëjë me logjikë e jo nxitim. Ky është problemi ynë më i madh. I kërkova skuadrës që të luante me logjikë dhe mënyra se si dolëm me 4-4-2, dy mesfushorët e qendrës punuan mirë. Duhej të ishim më të qetë përpara, se Eze është finalizues dhe e dimë se kontaktin me topin nuk e ka të mirë. Të them të drejtën nuk kisha besim fare te Eze te penalltia. Por Ibraimi duke pasur parasysh se është i dëmtuar, u mor vesh me Eze dhe goditi Eze. Siç e patë edhe ju fillimisht luajtëm me 1 lojtar para dhe normalisht unë lojën e një sulmuesi nuk e marr në veçanti, por për cilësitë që ka ai dhe si duhet t’i shërbejmë. Skuadra që nuk ka sulmues të mirë, që nuk kanë kontakt me topin, nuk mund të ndërtojë taktikisht. Ibraimi mund të hapë në të dy pozicionet, por ne i futëm një ndihmë në lojë”.