BREAKING NEWS

Sad! Valentina Leskaj loses dear man from coronavirus: Today is a very difficult day for me

Sad! Valentina Leskaj loses dear man from coronavirus: Today is a very difficult
x

Sport

Soldier "Telushi" speaks from Azerbaijan: I did well to leave Superior, Neftçi has more qualities

Soldier "Telushi" speaks from Azerbaijan: I did well to leave

Quality players have emerged from the Albanian championship, this is a fact and can not be denied, even though the quality is very low. One of the quality players of the last championship was Bruno Telushi, who, due to his dedication and accomplishment of duties, received the nickname "Soldier" from Partizan. But this edition he did not prefer to stay in the Albanian championship. Although he left Partizan and chose Kukës for a while, he still chose to go abroad, as a result of an offer that, even if analyzed, is still effective. He became part of Neftçi in the Azerbaijani championship, a team that has grown significantly in recent years and has made progress in Europe as well. From distant Azerbaijan, Telushi said that he feels good and does not plan to leave the Azerbaijani championship and Neftçi,

"I will not return to Superior"

The midfielder played a prominent role in the success of Partizan in the last two years, but decided to try again an experience abroad, precisely in distant Azerbaijan with the well-known team there, Neftçi. Thus, the "soldier" Bruno Telushi decided that this season to try the second career experience outside the borders of Albania. The midfielder stayed only a few weeks in Kukes before accepting the offer of Neftçi Baku in Azerbaijan, where he has become one of the pillars of the team that is fighting for the champion title and seems to be able to break the hegemony of Karabak, another team of known to Albanians, as Ansi Agolli played there several seasons. "We have a good team and it deserves the first place. Neftçi is in a position he deserves. We will do everything for this goal. We will fight for first place until the end of the season. Stronger than Karabak? I can only speak for my team. Neftçi is a strong club and shows it by being the leader. They have won the champion title for many years, but this season I believe is the moment for Neftçi's victory. Our team is showing a good game and we believe in the title. I am happy to have joined this team, which has a great history. Changing coach is not a problem for me, everything is fine. "I have a good relationship with the two coaches I had at the club," Telushi told Azerbaijani media. Afterwards, he focused on personal experiences comparing championships and admitted that now it was difficult to return to the ranks of the Albanian representative. "Stronger Azerbaijani or Albanian champion? The championship in Azerbaijan is stronger and more professional. I have been for several matches with the Albanian national team, but now it is more difficult to become part of the team ", admitted the midfielder.

Partizani ul me këmbë në tokë Solomon, pritet ta shesë në Azerbajxhan

Skuadra e Partizanit iu lejua nga Arbitrazhi sportiv që të bënte merkato dhe të kuqtë nuk humbën kohë por janë sulur në treg për të gjetur elementët që bëjnë diferencë. Dhe është fakt që në këtë merkato ka afruar dy futbollistë si Stenio Junior dhe Valentino Murataj, por prezantimi i tyre ende nuk është bërë për një fakt shumë të thjeshtë. Të kuqtë fillimisht duan të shesin dhe lojtari i cili është më predispozuar për t’u larguar është nigeriani Solomon. Ish lojtari i Partizanit të Beogradit, kërkohet nga Neftçi Baku skuadër tek e cila luan edhe ish-mesfushori i të kuqve Bruno Telushi. Fillimisht Partizani kërkonte rreth 100 mijë dollarë për kartonin e Solomon, por tashmë presidenti Demi dhe drejtori Olsi Rama kanë ulur pretendimet e tyre ekonomike dhe Partizani është i gatshëm ta shesë sulmuesin për 50 mijë dollarë, një shifër e pranueshme kjo për arkat e skuadrës azere. Në këtë sezon, Solomon i cili ka kontratë deri në verën e vitit 2022 me Partizanin është aktivizuar në 12 ndeshje me skuadrën e Dajës duke shënuar dhe 2 gola, teksa është aktivizuar si sulmues krahu.