BREAKING NEWS

Negotiations / European Parliament gives the GREAT NEWS for Albania

Negotiations / European Parliament gives the GREAT NEWS for Albania
x

Sport

The girl in the spotlight, Avelino wants to bring him back to Serie B.

The girl in the spotlight, Avelino wants to bring him back to Serie B.

The representative players are trying to secure a better status in this winter market, with the conviction that their skills deserve something more in the market, to move to a high-level team in one of the strongest European championships. Of course, many players who are part of foreign teams play in the national team, but some players have not yet found themselves. There were some who were considered talents of Albanian football, but over time lost the high pace they had and failed to break into the big teams, despite the tumultuous transition to well-known teams in the region. Such was the midfielder with offensive features, Armando Vajushi, who, from a "star" in the Albanian championship, first moved to the Romanian championship, but he never found his maximum level in the teams he joined. This was affected not only by long-term injuries with serious consequences, but also by frequent movements through teams. Vajushi has recently been loaned out to the Romanian league, but the ownership appears to be part of an Italian Serie B club. Seeing the need for footballers, Avelino, his official team, wants to bring him back to Italy as part of the Serie A B italiane. It is the Italian media themselves that write that the January market can bring Armando Vajushi back to Italian football. The offensive midfielder seems to be back in his best form in the experience in Romania and is already planning to return to the most important football, the Italian one where he showed his values ??a few years ago. According to Italian media, Vajushi is in contact to return to the Avellino club, where he had left a very good impression in that short period in which he wore the jersey of this team in 2018. He has left behind the period of successive injuries that affected his career in that period and to Petrolul Ploieshti in the category of The Romanian second is back again decisive in the offensive phase with his game and goals. Vajushi has a contract until the end of this season with the Romanian club and the parties are already negotiating for a possible return to Italy, given that the footballer himself wants such a thing. So it is no surprise that he will appear very soon at the Italian club currently in Serie C, with claims to return to Serie B in the next edition. It remains to be seen how Vajushi's work will go in this winter market,

Albi Doka në “radarët” e dy klubeve turke, Gorica gati ta shesë

Një nga lojtarët më të spikatur të Tiranës sezonin e kaluar ishte Albi Doka, i cili, falë cilësive të shfaqura në kampionat, por edhe në ndeshjet që bardheblutë luajtën në Europë, siguroi një profil të lartë dhe për këtë mori shumë oferta në merkaton e verës. Marrja e ftesës nga Kombëtarja ia rriti edhe më shumë vlerën në treg dhe lojtari u bë pjesë e skuadrës së Goricës në kampionatin kroat. Pati një start të mrekullueshëm dhe falë cilësive të tij duket se është në fokusin e shumë klubeve nga kampionate cilësore në rajon dhe më gjerë. Sikurse raportojnë mediat sportive në versionin online, Doka mund të ndërrojë sërish skuadër në merkaton e janarit. Pas kalimit në verë nga Tirana te Gorica në Kroaci, talenti kuqezi ka spikatur menjëherë me paraqitjet e tij te skuadra kroate dhe ka ngjallur interesin e dy skuadrave të Superligës turke, dy ekipeve që pozicionohen në pjesën e sipërme të tabelës. Nga sa raportojnë mediat kroate Gorica mund të vendosë ta shesë anësorin shqiptar i cili vlerësohet nga transfermarkt 1 milionë euro. Alaniaspor dhe Trabzonspor janë dy klubet e Superligës turke që interesohen për shërbimet e Albi Dokës dhe Gorica nga shitja e ish futbollistit të Tiranës do të synojë të përfitojë nga 600 deri në 800 mijë euro. Albi Doka në këtë sezon është aktivizuar në 9 takime me Gorican duke shënuar dhe 1 gol, ndërsa ka debutuar edhe kombëtaren kuqezi në sfidat e luajtura në Ligën e Kombeve.