BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of a major turning point in Albanian politics

Spartak Ngjela warns of a major turning point in Albanian politics
x

Sport

Vllaznia is afraid to enter the markets, the people of Shkodra are put in defense of the current group

Vllaznia is afraid to enter the markets, the people of Shkodra are put in

When the good comes, open the door and this expression applies to Vllaznia. Example and beauty of the championship, a team that wins results and sympathy, a club that works and above all values ??its players by properly building the future. Victories in the green field and the strength of the group have also exalted the values ??of individuals, creating the premises for Vllaznia to gain financially, and along with the expected privatization is exactly the way to function as a real enterprise. An offer of 90 thousand euros for the striker from Kenya, Ismael Dunga, has been presented on the desk of the sports director Matko Djarmati. Profitable business if you take into account that the player was taken with zero parameters, and yet the offer was rejected. Consequently, the club has decided not to remove those players who became important for the results and for the game of the red and blues, rejecting the offers that have come to them so far. Dunga and Hoxhaj were the two players for whom concrete offers have arrived at the club, but neither of them will leave, at least without meeting the economic requirements that Vllaznia has. The amount of 90 thousand dollars from Japanese football for Dunga is not enough according to the people of Shkodra and for this reason, no agreement has been found with Sagan Tosu for his transfer. Meanwhile, "SuperSport" announces that the same conclusion has been reached in the case of Hoxhaj, with an offer from outside Albania that has not satisfied the leaders. The latter continue to insist that they want to sell players to bring profits to the club coffers.

The successes of the club

Hoxhaj, who last season stood on the bench in Tirana, is now considered a precious asset and those who love him, must meet the financial claims of the red and blues. But this is not the only case, as the top scorer of the championship today is Ardit Hoxhaj, with 7 finals in 13 appearances in the championship, while it is worth mentioning that 8 scored last season in a total of 33 matches for Flamurtari. In the Golden Shoe bomber race, dominated by outsiders, it is among the few that holds up the flag of domestic production, but not only. The performance has turned him into an object of desire in the markets and Vllaznia has also had an offer for the 26-year-old. Again this too has been rejected, as of course the fantastic performance so far, has convinced the executives that this is their year and to make it triumphant, you must first save the team that is on the march to success. Two rejected offers are not few, especially when it comes to a club with the past of Vllaznia. Within a few months, from the team where the players boycotted the training due to lack of salaries, Vllaznia has returned to the club that has the luxury of refusing offers.

Sulmuesi/ Hoxhaj: Vllaznia si Milani, unë si Leao

Ardit Hoxhaj me shtatë golat e shënuar deri në këtë pikë të kampionatit e ka ndihmuar shumë Vllazninë, ndërsa është jo vetëm golashënuesi më i mirë i kuqebluve, por është edhe golashënuesi më i mirë i Superiores. Së fundmi, sulmuesi thekson se njerëzit i thonë se Vllaznia është si Milani, ndërsa vlonjati ua kthen se ai është si Leao. “Ne kemi shumë harmoni në skuadër. Lojtarët tanë janë shumë cilësor, pasi ndryshe nuk do të arriheshin rezultatet. Por gjithashtu janë edhe djem shumë të mirë. Kjo është e rëndësishme pasi nëse do të kishte disa të këqij, atëherë do të prishej fryma e grupit. Në stërvitje ne kemi shumë disiplinë me Bradriç. Por ai është edhe shumë i komunikueshëm. Di të flas edhe më ata lojtarë që qëndrojnë në stol dhe janë të pakënaqur. Unë kam qëndruar gjithashtu në stol fillimisht, mbajti komunikimin me mua dhe më tha se kishte ardhur momenti”, theksoi ai. Në fund ka një koment për veten dhe me kë i ngjan Vllaznia. “Tani mund ta them me plot gojën se jam tifoz i Milanit se jemi në vendin e parë. Unë vetë e mendoj dhe njerëzit na thonë: “Ju jeni si Milani, po zhvilloni këtë lojën e bukur, po nuk i dihet sesa do e keni hapin”. E unë që i them: “Në rregull, ne po vazhdojmë këtë lojën e bukur dhe në fund do t’ju themi sesa e kemi hapin”. Dilaver do të ishte Ibrahimoviç dhe unë si Leao”, përfundon Hoxhaj.