BREAKING NEWS

Aksident i rëndë në Rrugën e Kombit, dyshohet për viktima

Aksident i rëndë në Rrugën e Kombit, dyshohet për
x
BREAKING NEWS

KAS i dha goditjen e fuqishme pak minuta më parë, reagon 'dhëmbë për dhëmbë' Sali Berisha: Ja kush ka dhënë urdhër

KAS i dha goditjen e fuqishme pak minuta më parë, reagon
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa rrëfen pazaret e fshehta: Ja si Fatos Nano ia dha fitoren Sali Berishës më 22 mars 1992, puçi që bënë me ndihmën e Ramiz Alisë dhe roli sekret i CIA që tronditi politikën

Muharrem Xhafa rrëfen pazaret e fshehta: Ja si Fatos Nano ia dha fitoren
x
BREAKING NEWS

Kaq ishte 'lufta'! KAS merr vendimin përfundimtar: Ja kush do e udhëheqë PD-në në zgjedhjet e 14 majit. Publikohet DOKUMENTI

Kaq ishte 'lufta'! KAS merr vendimin përfundimtar: Ja kush do e
x
BREAKING NEWS

Gërdeci/ Gjykata e Posaçme jep vendimin për Fatmir Mediun

Gërdeci/ Gjykata e Posaçme jep vendimin për Fatmir Mediun
x
BREAKING NEWS

Nis seanca për Fatmir Mediun. Zbardhen kërkesat e SPAK dhe avokatëve

Nis seanca për Fatmir Mediun. Zbardhen kërkesat e SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Aferat e Kryemadhit me oligarkët rusë vetëm ‘maja e ajsbergut’, Meta-Berisha fshehin miliona euro pasuri të pajustifikuara nëpër botë, ja pronat e tyre sekrete në Shqipëri që pritet të sekuestrohen

Frrok Çupi: Aferat e Kryemadhit me oligarkët rusë vetëm
x
BREAKING NEWS

U dënua me 21 vite burg për vrasjen e Azem Hajdarit, Izet Haxhia bën rekurs në Gjykatën e Lartë, ja saga 24-vjeçare e përplasjeve të tij me Berishën dhe tentativa për ta eliminuar në 2019 kur do padiste ish-kryeministrin 

U dënua me 21 vite burg për vrasjen e Azem Hajdarit, Izet Haxhia
x

Lifestyle

Çfarë është eksperienca Deja Vu dhe pse ndodh!

Çfarë është eksperienca Deja Vu dhe pse ndodh!

Deja Vu, është një frazë në frëngjisht që në shqip përkthehet ‘e kam parë’. Gjerësish, njihet si një dukuri e rrallë që ndodh në trurin tonë. Për shembull, mund të jetë hera e parë që shkoni të bëni ski, apo edhe të provoni një eksperiencë tjetër të re. Papritur, ju duket sikur e keni bërë më parë. Epo, sapo keni provuar deja vu. Edhe pse duket si një dukuri e rrallë, 60-80% e njerëzve kanë pasur deja vu. Periudha kur ndodh më shpesh deja vu, është midis moshës 15 dhe 25. Ka shumë ekspertë që besojnë se deja vu ka të bëjë me mënyrën si se dikush sjell në mendje kujtimet.

Ekspertët pajtohen se ky fenomen ka të bëjë me kujtesën. Pra, nëse keni déjà vu, mund të keni përjetuar një ngjarje të ngjashme më parë. Thjesht nuk e kujtoni se ka ndodhur.

Kur të shqetësoheni!

Déjà vu shpesh nuk ka ndonjë shkak serioz, por mund të ndodhë para ose gjatë krizave epileptike. Ju mund të përjetoni këtë ndjenjë të çuditshme më shumë se zakonisht, kur jeni të lodhur dhe nën stres. Nëse vazhdon t’ju shfaqet, duhet të merrni pak pushim.