BREAKING NEWS

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se shkolla

Ish kryeprokurorja ngre alarmin: Kemi më shumë shtëpi bari se
x
BREAKING NEWS

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...", Karamuço zbulon metodat e reja që po përdorin trafikantët

"Plastifikohet, lyhet me graso dhe vendosen letra karboni...",
x
BREAKING NEWS

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri Kim-Damian Gjiknurit? Kreshnik Spahiu zbulon prapaskenat

Çfarë i kërkoi në tavolinë ambasadorja Yuri
x
BREAKING NEWS

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas deklaratën e fortë dhe zbardh prapaskenat: Konfrontimi me amerikanët në hotel

A po i çon Rama "miqtë" në burg? Kreshnik Spahiu plas
x
BREAKING NEWS

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare Penale

Urdhër arresti për Putinin, reagon Gjykata Ndërkombëtare
x
BREAKING NEWS

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh detaje nga dosja, si u zbulua lidhja e kryebashkiakut të Bulqizës me biznesmenin që i dha tenderin

Nën përgjim prej 3 vitesh nga policia dhe SPAK, Klodiana Lala zbardh
x
BREAKING NEWS

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të PS-së: Ju rrëfej takimet në tunel

Gazetari tregon pse ju vendosën prangat kryebashkiakut të
x
BREAKING NEWS

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe rrëfen kërcënimin e Vuçiç

Takimi Kosovë-Serbi në Ohër/ Kurti tregon prapaskenat dhe
x

Bota

Aleati i Vladimir Putinit paralajmëron skenarin apokaliptik për botën: Gati armët bërthamore, Rusia do e “dërgojë” Ukrainën në shekullin e 18, ja strategjia e liderit rus

Aleati i Vladimir Putinit paralajmëron skenarin apokaliptik për

Presidenti rus Vladimir Putin është i ngopur me rezistencën ukrainase, të ndihmuar dhe nxitur nga Perëndimi. Kjo është arsyeja pse ai tani synon diçka shumë më të madhe. Dhe kërcënimi se Putin i ka duart tek butoni i armëve bërthamore ka ardhur ditën e djeshme nga Moska. “Nuk duhet të harrojmë se fuqitë bërthamore nuk i humbin kurrë luftërat”. Rreziku i një izolimi endemik të Moskës?” Një Ëndërr Pipe e Perëndimit”. Paralajmërimi i frikshëm ka ardhur nga Pjotr Tolstoi, stërnipi i shkrimtarit të famshëm si dhe nënkryetar i Dumës. Ai është i bindur se Kievi nuk do ta fitojë konfliktin. Sipas tij i gjithë kombi ukrainas do të “kthehet në shekullin e tetëmbëdhjetë" falë strategjisë aktuale të miratuar nga forcat e Kremlinit.

E ardhmja e luftës në Ukrainë

Në një intervistë për Corsera, Tolstoi kritikoi menjëherë pozicionin e Perëndimit , fajtor se nuk kishte një sens historie. Për t'u shpjeguar më mirë, një nga skifterët më të ashpër të Dumës, me sa duket një ithtar i linjës më të ashpër të mundshme, solli konfliktet e shekujve të kaluar midis Rusisë dhe Evropës, duke kujtuar se rusët, në shekullin e 19-të, ishin në Paris, dhe në shekullin e njëzetë ata ishin në Berlin. “E vetmja pikë e ndërmjetësimit është flamuri ynë mbi Kiev”, tha shkurt Tolstoi, duke aluduar për një fitore të Rusisë në të gjithë bordin. Duke e dëgjuar të flasë, duket se Rusia nuk po përjeton as vështirësi në Ukrainë dhe as pengesa. E gjithë kjo, tha politikani, nuk është gjë tjetër veçse “një film që Perëndimi po e bën vetë ”. Shpjegimi i Tolstoit është i thjeshtë: në çdo luftë ka momente fitoresh dhe momente ku, megjithatë, ka tërheqje dhe dislokime të reja. “E vërteta është se ne jemi vetëm në fillim. Por ne do të arrijmë të asgjësojmë armikun”:  nëse nuk është një premtim, është një kërcënim.

Strategjia e Moskës

Në këtë fazë të re të luftës, Moska po përqendron sulmet e saj raketore kundër infrastrukturës strategjike në Ukrainë. Shumë qytete janë pa energji elektrike, të tjera kanë vështirësi të ngrohen. Dhe me ardhjen e të ftohtit të ashpër, dimri rrezikon të kthehet në një variabël vdekjeprurës për Ukrainën. “Disa javë më parë ju kënduat fitoren. Tani po ankoheni për strategjinë tonë, e cila më duket efektive dhe legjitime. Duke shembur të gjithë infrastrukturën e saj, ne do ta kthejmë Ukrainën në shekullin e tetëmbëdhjetë”, tha Tolstoi. Sa i përket tërheqjes nga Khersoni , sipas nënkryetarit të Dumës nuk do të ishte një triumf për Ukrainën, por një taktikë ruse "për të mbledhur forcat dhe për të mos lejuar viktima të tepërta. Sipas Kushtetutës ruse Kherson është pjesë e Federatës Ruse dhe nuk kam dyshim se do të bëhet sërish pjesë e saj si shumë qytete të tjera në ish-Ukrainë," shtoi ai.

Një "konflikt i qëndrueshëm"

Në të ardhmen, "mitet perëndimore për fitoren përfundimtare në Luftën e Ftohtë dhe zgjerimin e NATO-s do të jenë një gjë e së kaluarës", shtoi Tolstoi, ndërsa udhëheqësit aktualë evropianë do të lihen pas dore pasi qëndrimi i tyre ndaj luftës ka sjellë " degradim të madh ekonomik në vendet e tyre ”. Në lidhje me kritikat që u shfaqën në emisionet e bisedave ruse, nënkryetari i Dumës ka një përgjigje tjetër të gatshme: ata që po tregojnë padurim dhe thjesht prisnin një fitore të shpejtë, nuk e kanë kuptuar "thelbin e këtij konflikti midis Rusisë dhe Perëndimit, i cili përkundrazi do jetë e qëndrueshme”. Gjithashtu sepse "veprimet më vendimtare të Rusisë do të shihen më vonë". Bisedimet e paqes , sipas Tolstoit, do të ishin ndalur nga Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar. "Bashkimi Evropian mendon se Ukraina ka një shans për të ruajtur veten si shtet përmes një zgjidhjeje ushtarake. Pra, ne jemi të hapur për bisedime me ata që marrin vendimet, sepse është e qartë se nuk është qeveria në Kiev".