BREAKING NEWS

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama

A u takua me Tom Doshin në Kryeministri? Flet Edi Rama
x
BREAKING NEWS

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish

Çfarë ndodhi me Ervis Martinajn? Edi Rama reagon sërish
x
BREAKING NEWS

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto kategori! Kryeministri Edi Rama tregon kush përfiton

Qeveria merr vendimin, rritje page nga muaji i ardhshëm për këto
x
BREAKING NEWS

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit për t’i dhuruar ish-kompleksin “Partizani” dhëndrit të Sali Berishës

Gazeta “SOT” zbardh të plotë vendimin e Genc Rulit
x
BREAKING NEWS

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën lidhet nga aferat dhe Soros, Perëndimi do ketë paketë surprizë

Mediat serbe akuza Vuçiçit se vëllazëria me Ramën
x
BREAKING NEWS

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë dy emrat e njohur të politikës që do takojë

Yuri Kim nuk ndalet, zbarkon në kryesinë e Kuvendit, ja kush janë
x
BREAKING NEWS

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit amerikan: Rusia do të humbasë Donbasin dhe Krimenë, ja çfarë e pret “Carin” deri në vitin 2023

Skenarë tmerri për Vladimir Putinin, paralajmërimi i gjeneralit
x
BREAKING NEWS

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim: Të përfshirë dhe zyrtarë!

Skemë mashtrimi me TVSH, arrestohen 13 persona/ Prokuroria del me njoftim:
x

Gossip

"Alternativa e vetme"/ Italia në zgjedhje të parakohshme, legjenda e kinematografisë shpall kandidaturën. Kush është emri më i komentuar?

"Alternativa e vetme"/ Italia në zgjedhje të parakohshme,

Legjenda e kinemasë italiane Gina Lollobrigida njoftoi të shtunën se do të kandidojë në zgjedhjet e përgjithshme të shtatorit si kandidate nën flamurin e aleancës së sapoformuar Euroskeptike ISP (Italia Sovrane dhe Popullore). Ajo do të përfaqësojë distriktin e Latinas, i cili ndodhet në jug të Romës.

ISP, e cila e përcaktoi veten si “alternativa e vetme”, mbështetet nga Partia Komuniste, Atdheu Socialist, Ancora Italia dhe Riconquistare Italia. Grupi duhet të marrë 3% të votave për të hyrë në parlament. Platforma e grupit kundërshton rritjen e shpenzimeve ushtarake, globalizimin ekonomik, privatizimin e shfrenuar dhe “diktaturën shëndetësore”.

"Alternativa e vetme"/ Italia në zgjedhje të parakohshme,

Ndërsa Lollobrigida ishte e lidhur me partinë politike të sapoformuar përmes avokatit të saj Antonio Ingroia, një ish-magjistrat, edhe kjo nuk është përpjekja e parë e yllit 95-vjeçar për t’u futur në politikë. Ajo kandidoi për të qenë pjesë në Parlamentin Evropian në vitin 1999, mori 10,000 vota, por nuk fitoi.

Lollobrigida ka luajtur në dhjetëra filma, duke përfshirë ‘Beat the Devil’; “Gruaja më e bukur në botë”; ‘Eja shtator’; “Buka, dashuria dhe ëndrrat”; dhe ‘Buona Sera, zonja Campbell’. Ajo punoi gjithashtu si fotoreportere në vitet 1970, duke marrë një intervistë të lakmuar me liderin kuban Fidel Castro.

Italia shpalli zgjedhje të parakohshme për shtatorin pasi kryeministri Mario Draghi njoftoi dorëheqjen e tij muajin e kaluar dhe presidenti Sergio Mattarella shpërndau parlamentin, edhe pse fillimisht refuzoi dorëheqjen e Draghit.

Ish-partnerët e koalicionit të ish-kryeministrit në qeveri kishin tërhequr mbështetjen e tyre, duke u shmangur nga rritja e kostos së jetesës mes depresionit ekonomik të shkaktuar nga pandemia e Covid-19 dhe mbështetja ndaj luftës në Ukrainë.

Më të lexuarat