BREAKING NEWS

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për të plagosur

Sherr mes disa të rinjve në një lokal, raportohet për
x
BREAKING NEWS

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të shokuar, na ka lënë pa fjalë

Ngjarja tronditëse në Gramsh, flet kryeplaku i fshatit: Jemi të
x
BREAKING NEWS

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të reja për ngjarjen e rëndë në Gramsh

Autori pastroi gjakun dhe mbuloi trupat e viktimave, zbardhen detaje të
x
BREAKING NEWS

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit te Sheshi Skënderbej, policia del me thirrjen e rëndësishme për qytetarët

E rëndë/ I riu u ther me thikë në 2 të mëngjesit
x
BREAKING NEWS

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e rëndësishëm, zbardhen me shpejtësi detajet

Sëmuret Edi Rama, kryeministri mungon në eventin e
x
BREAKING NEWS

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e viktimave, fqinji rrëfen situatën mes vëllezërve

Tragjedia në Gramsh/ Hapen dyert e mortit në shtëpitë e
x
BREAKING NEWS

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi Ramën: Është një goditje e madhe

Gazetari Robert Papa zbulon arsyen pse SHBA nuk e shpall dot non grata Edi
x
BREAKING NEWS

'Plas' në veri të Kosovës, raportohet për të shtëna me armë, dalin me shpejtësi detajet e minutave të fundit

'Plas' në veri të Kosovës, raportohet për të
x

Gossip

Balerini i njohur habit me deklaratën e tij, ja çfarë i ka shkruar kryeministrit

Balerini i njohur habit  me deklaratën e tij, ja çfarë i ka

Julian Bulku, balerin, koreograf dhe instruktor i certifikuar i yogës hodhi më shumë dritë mbi karrierën e tij të gjatë profesionale.

Çfarë mendon Julian për të ardhmen e baletit në Shqipëri?

“Jam i pranishëm në atë zhgarravitjen që kemi ne si njerëzim. Mendoj që shkolla e baletit ka marrë fund, është mendimi im prej një njeriu injorant. Nëse dikush do ta kundërshtoj, le ta bëjë. Talent Shqipëria ka, fëmijët shqiptarë janë të mrekullueshëm. Në kohën tonë kishte mësues që kërcenin dhe ishin totalisht të dhënë pas zanatit. Në këto kohë ato dyer janë bërë si burg që nuk futesh dot. Ka mësues që nuk kanë kërcyer asnjëherë. Vetë në degën e koreografisë në Akademinë e Arteve, ka mësues që nuk kanë lidhje me kërcimin kontemporan.”

Jo vetëm kaq, por Bulku rrëfeu se ka kërkuar të punojë vullnetarisht në Shkollën e Baletit për të dhënë kontributin e tij te të rinjtë e talentuar, dhe nuk ka marrë asnjë përgjigje nga instancat përkatëse.

“I kam shkruajtur shumë mesazh z. Rama, në Instagram i kam çuar edhe shumë video. Asnjëherë s’kam marrë asnjë përgjigje. As nga Ministrja e Arsimit që i kam shkruar personalisht, kam bërë telefonatë me të. I kam kërkuar të punojë vullnetar në Shkollën e Baletit, kam nevojë që eksperiencën time ta ndaj me të rinjtë në Shqipëri. Është sistemi këtu, i miri duhet të largohet. Pse duhet të largohen kaq shumë njerëz nga Shqipëria, kur ka mundësi të hapen dyert për shumë gjëra.” – zbuloi ai.

Në të gjitha këto vështirësi dhe në këtë demoralizim kolektiv, pasi ka udhëtuar në të gjithë Europën me punën e tij, përse vazhdon të qëndroj Julian Bulku në Shqipëri?

Jo vetëm kaq, por Bulku rrëfeu se ka kërkuar të punojë vullnetarisht në Shkollën e Baletit për të dhënë kontributin e tij te të rinjtë e talentuar, dhe nuk ka marrë asnjë përgjigje nga instancat përkatëse. “I kam shkruajtur shumë mesazh z. Rama, në Instagram i kam çuar edhe shumë video. Asnjëherë s’kam marrë asnjë përgjigje. As nga Ministrja e Arsimit që i kam shkruar personalisht, kam bërë telefonatë me të. I kam kërkuar të punojë vullnetar në Shkollën e Baletit, kam nevojë që eksperiencën time ta ndaj me të rinjtë në Shqipëri. Është sistemi këtu, i miri duhet të largohet. Pse duhet të largohen kaq shumë njerëz nga Shqipëria, kur ka mundësi të hapen dyert për shumë gjëra.” – zbuloi ai.