BREAKING NEWS

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po hetojnë dosjen e plotë të “McGonigal” në bashkëpunim me FBI, nga letër-porositë dhe informacionet me inteligjencën amerikane, deri tek marrja në pyetje në fshehtësi të plotë në Nju Jork...

SPAK në “oborrin” e Ramës, ja si prokurorët po
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të marrin frenat e qeverisë pas largimit të Edi Ramës, çfarë pritet të ndodhë më 8 dhjetor, socialistët në ankth

Ja kush janë dy gratë e fuqishme në PS që mund të
x
BREAKING NEWS

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron drejtësinë dhe vazhdon të mos zbatojë vendimin e gjykatës, pritet refuzimi i tretë ndaj agjentëve të BKH

SPAK para provës së zjarrit”, Sali Berisha injoron
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur dosjen “CEZ-DIA”, ja çfarë po ndodh brenda SPAK, Romeo Kara nxjerr prapaskenat e bujshme

Ilir Meta shumë shpejt arrestohet, prokurorët kanë kopsitur
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes ‘Berisha’, ju tregoj një nga provat e DASH në dosjen e tij ‘non-grata’ dhe roli i Argitës duke përdorur Jamarbër Malltezin në korrupsion dhe pasurim nëpërmjet pushtetit

“Bomba” e Evi Kokalarit: Ja si SHBA i ka qepur dosjen familjes
x
BREAKING NEWS

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra të njohur, ja pse drejtësia mund të hapë hetimet për aferën e tyre qindra milionëshe që po iu zhduk shqiptarëve 10 mln dollarë në vit

Shtohen ethet për Ilir Metën, Sali Berishën dhe 3 ish-ministra
x
BREAKING NEWS

Fillojnë ditët e “tmerrit” për Shkëlzenin për aferën e Gërdecit, më 7 dhjetor del para SPAK sekretarja e Aldo Bumçit që mund ta çojë pas hekurave, djali i Berishës në GJKKO më 14 dhjetor

Fillojnë ditët e “tmerrit”  për Shkëlzenin
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali Berishës, inxhinierja nxjerr për herë të parë në SPAK faktin që vërteton lidhjet e fshehta të djalit të tij si pronar në hije i biznesit të vdekjes në Gërdec

Fundoset Shkëlzeni dhe ministri i Drejtësisë së Sali
x

Lifestyle

Flasin ekspertët, rrjetet sociale burim toksiciteti për fëmijët

Flasin ekspertët, rrjetet sociale burim toksiciteti për

Rrjetet sociale janë të dëmshme për fëmijët, sipas ekspertëve Shëndeti mendor i adoleshentëve është në rrezik. Përmbajtja e tyre, mesazhet që përcjellin, por dhe urrejtja dhe sulmet personale. Djemtë e vajzat ne moshë shkollore janë të mbingarkuar dhe kanë krijuar varësi ndaj tyre dhe sipas statistikave të fundit rezulton se provokojnë ankth social, gjë që sjell ulje të autostimës, depresion, lindjen e problemeve alimentare, dhe duke u kthyer ne rrezik për shëndetin mendor të 50 % të kësaj grumposhe.

Koha që konsumohet në rrjetet sociale është gjithnjë në rritje, përmbajtja e tyre përcjell negativitet, me modele të bukurisë joreale, me pasoja të mëdha për fëmijët 10-17 vjeç. Gjuha e përdorur është një tjetër faktor dëmtues, duke qenë se rrjetet sociale bëhen vector i përcjelljes se toksicitetit malinj.

Sipas organizatave ndërkombëtare, duhet një reagim i madh nga shoqëria për të mbrojtur shëndetin psikologjik e fizik të fëmijëve, përveç kërkesave të vazhdueshme që rrjetet sociale të rregullohen me ligj, që të arrihet të minimizohet impakti negativ.