BREAKING NEWS

"Ky është akti i parë"/ Edi Rama tregon vendimin e fundit të Qeverisë dhe publikon LIVE kontratën: Ju tregoj çfarë do të ndodhë me 4646 metra katrorë pa leje në mes të Tiranës

"Ky është akti i parë"/ Edi Rama tregon vendimin e
x
BREAKING NEWS

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë hakmarrjen e frikshme kundër Perëndimit, Rusia furnizohet me pilula jodi për të mbijetuar nga një sulm atomik

Një hap larg nga apokalipsi bërthamor, Putin gati të nisë
x
BREAKING NEWS

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi Bllako. Prokurori tregon veprimet hetimore, ja kërkesa urgjente e avokatëve

Zbardhet çfarë vendosi GJKKO për ish-deputetin e PS, Alqi
x
BREAKING NEWS

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një mesazh të fortë: Kemi shqetësime serioze për ...

Reagon menjëherë BE-ja pas takimit me Qeverinë dhe ka një
x
BREAKING NEWS

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për biznesmenin: U dogj brenda dhomës

TRAGJIKE/ Gjendet i vdekur pronari i hotelit, policia zbardh detajet për
x
BREAKING NEWS

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të zgjedhë të njohë Kosovën dhe të bojkotojë Putinin, ose do të pësojë të njëjtin fat si Rusia, ja takimet e vështira që e presin presidentin serb

10 ditë të nxehta për Vuçiçin, duhet të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3 mijë vetëve, ka djegur njerëz të gjallë dhe ka eliminuar kundërshtarë politikë, bashkë me Metën janë bashkëpunëtorë për grabitjen e floririt të Krrabës, ja çfarë ndodhi pasi e vodhën...

Frrok Çupi: Berisha është fajtor për vrasjen e rreth 3
x
BREAKING NEWS

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh

Nis protesta para Kryeministrisë. Zbardhet çfarë po ndodh
x

Gossip

Cila ishte pija e preferuar e Mbretëreshës Elizabeth II që u shit para funeralit të saj?

Cila ishte pija e preferuar e Mbretëreshës Elizabeth II që u shit

Ceremonia madhështore e lamtumirës në nder të Mbretëreshës Elizabeth, e cila zgjati për disa ditë rresht u përmbyll ditën e djeshme (19 shtator) në Londër.

Qytetarët e Mbretërisë së Bashkuar nderuan në mënyrë të veçantë monarken më jetëgjatë në mbretërinë britanike. Që pas vdekjes së saj, mediat kanë shfaqur detaje të ndryshme nga jeta e Mbretëreshës. Së fundmi, The Mirror ka zbuluar edhe se cila ka qenë pija e preferuar e Madhërisë së Saj.

Prestigjozja britanike raportoi se pija e preferuar e Mbretëreshës Elizabeth II ishte Dubonneti dhe xhini. Simpatizuesit e Elizabethës II, siç duket e dinin këtë detaj, dhe kanë zbrazur raftet e supermarketit dhe kanë blerë të gjitha shishet me këtë pije.

E njëjta pije u shit gjatë qershorit, kur Mbretëria e Bashkuar festoi Jubileun Platinum të Mbretëreshës, duke nderuar shtatë dekadat e monarkes në fron.

Dubonnet është një aperitiv i bërë me verë të fortifikuar, të përmirësuar me barishte, erëza dhe pak kininë.

Në 1846, qeveria franceze krijoi Dubonnet për legjionarët e saj për t’u dhënë atyre mbrojtje gjatë një beteje.

“E krijuar nga Joseph Dubonnet për të luftuar malarinë për ushtrinë franceze, Dubonnet është pija e zgjedhur për mbretëreshën tonë të ndjerë Elizabeth II”, thuhet në përshkrimin e pijes.

“Një verë e ëmbël me nota të hidhura e bërë nga një përzierje e verës së fortifikuar, barishteve, erëzave dhe kininës. E përkryer për madhërinë e saj, kështu që pini si një mbretërore.”

Më të lexuarat