Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

“Çmime KULT” festojnë 15-vjetorin, zbulohet lista e të nominuarve për këtë vit (Data kur do mbahet cermonia)

Postuar: 21/11/2019 - 19:45

Ceremonia e rëndësishme e ndarjes së çmimeve “KULT”  këtë vit është në 15 vjetorin e saj.  Më 26 nëntor, ditën e martë, do të zhvillohet edhe ceremonia e vitit 2019 dhe pjesë e tij do të jenë personazhe nga fusha të ndryshme të artit.

Mbrëmja Gala do të mbahet në Sallën e Eventeve pranë “Katedrales Ortodokse” në orën 19:30 .

Për këtë vit në janë 73 artistë të nominuar në 13 kategori të ndryshme.

Më poshtë shihni edhe listën e plotë:

KËNGA E VITIT:
1. Anxhela Peristeri me këngën “Pa Mua”
2. Aurel Thëllimi me këngën “Të dua ty”
3. Elton Deda me këngën “Qetësisht”
4. Elvana Gjata me këngën “Gjërat kanë ndryshuar”
5. Kejsi Tola me këngën “Më ke mua”
6. Sidrit Bejleri me këngën “A e ke ndi?”

INTERPRETUESI LIRIK I VITIT:
1. Armaldo Kllogjeri me Don Josè në Operën “Carmen”
2. Armando Likaj me Escamillo në Operën “Carmen”
3. Denis Skura me Gabriel von Eisenstein në Operetën “Lakuriqi i natës”
4. Dorina Selimaj me Micaela dhe Frasquita në Operën “Carmen”
5. Ivana Hoxha me Carmen në Operën “Carmen”
6. Renisa Laçka me Rosalinde në Operetën “Lakuriqi i natës”

INSTRUMENTISTI I VITIT:
1. Ali Pengili, Oboe me Koncert për oboe Nr.2 ( sol minore) nga Ludwig August Lebrun
2. Elvis Rudi, Flaut me Sonata për flaut dhe piano ngaJ.S.Bach, P.Gaubert, P.Sancan, dhe F.Kuhlau
3. Jonian Kadesha, Violinë me Koncert Recital
4. Marin Gjollma, Piano me Koncert për piano dhe orkestër nga F.Mendelssohn, L.V.Beethoven dhe R.Schumann
5. Merita Rexha Tërshana, Piano me Koncert për piano dhe orkestër nga Tonin Harapi
6. Tedi Papavrami, Violinë me Sonata për violinë dhe piano nga Ludwing Van Beethoven

BALERINI I VITIT:
1. Adela Muçollari me Zhizel tek “Zhizel”
2. Anxhelo Muçollari me Albert tek “Zhizel”
3. Dion Gjinika me Hans tek “Zhizel”
4. Fatjon Lito me Albert tek “Zhizel”
5. Ledia Sulaj me Zhizel tek “Zhizel”
6. Rovena Shqevi me Mirta tek “Zhizel”

MONO-DRAMË/ KOMEDIA E VITIT:
1. Arben Derhemi me “Rrno për me tregue”
2. Gentian Hazizi me “Çfarë do bëhem kur të rritem?”
3. Herion Mustafaraj me “Prapaskenat e fatit”
4. Mehdi Malka me “Marr guximin…”
5. Olta Daku me “Shirli Valentina”
6. Romir Zalla me “Mbroni shpellarin”

AKTORI I VITIT:
1. Besmir Bitraku me Krijesa tek “Frankenshtain”
2. Gentian Zenelaj me Sesil Haversham tek “Komedia që shkon për dreq”
3. Indrit Çobani me Makbeth tek “Makbeth”
4. Koço Qendro me Harpagoni tek “Kopraci”
5. Lulzim Zeqja me Henri tek “Frankenshtain”
6. Roerd Toçe me Piter VanDan tek “Ditari i Ana Frank”

AKTORJA E VITIT:
1. Egla Ceno me Xhesi tek “Natën, Má!”
2. Ilirda Bejleri me Ajo tek “Një engjëll në katin e 11-të”
3. Ilire Vinca me Nëna tek “Natën, Má!”
4. Luiza Xhuvani me Medea tek “Medea”
5. Luli Bitri me Znj. Makbeth tek “Makbeth”
6. Zamira Kita me Frosina tek “Kopraci”

DOKUMENTARI I VITIT:
1. Besnik Bisha me “Fëmijët e diktaturës”
2. Bujar Alimani me “Zois”
3. Eno Milkani me “Atentatet e mëdha”
4. Mevlan Shanaj me “Koha e Pelikulës”
5. Saimir Kumbaro me “Një cicëron për historinë”
6. Suela Bako dhe Yllka Gjollesha me “Dritë”

REGJIA E VITIT:
1. Altin Basha me “Gomari i Babatasit”
2. Andia Xhunga me “Tag”
3. Ema Andrea me “Natën, Má!”
4. Fatos Berisha me “At Sergi”
5. Ilir Bokshi me “Frankenshtain”
6. Kled Kapexhiu me “Makbeth”

ARTISTI PAMOR I VITIT:
1. Edi Hila me “Edi Hila: Piktori i transformimit”
2. Gazmend Leka me “Lutja”
3. Ilir Pojani me “Të eksplorosh të padukshmen”
4. Kreshnik Xhiku me “Vitruvian”
5. Kristo Krisiko me “Prolog epilog”
6. Mikel Temo me “TR.PR.VR”

LIBRI ALBANOLOGJIK I VITIT:
1. Blerina Suta me “Hulumtime mbi veprën e Át Gjergj Fishtës”
2. Matteo Mandalà me “Studime albanologjike”
3. Nebi Bardhoshi dhe Olsi Lelaj me “Etnografi në Diktaturë: Dija, Shteti, Holokausti Ynë”
4. Pranvera Bogdani me “Balshajt”
5. Rami Memushaj me “Për shqipen standarde III”
6. Romeo Gurakuqi me “Shqipëria dhe tokat e lirueme: 1939-1946”

LIBRI ARTISTIK I VITIT:
1. Arian Leka me “Në kërkim të këmishës së humbur”
2. Brajan Sukaj me “Ciklopi”
3. Diana Çuli me “Vrasje në Kryeministri”
4. Flutura Açka me “Roja i dritës”
5. Gazmend Kapllani me “I keqi i vetes”
6. Sabri Hamiti me “Kukuta e Sokratit”

PËRKTHIMI I VITIT:
1. Agron Tufa me “Flokëborët e zeza” nga Paul Celan
2. Edit Dibra me “Albertina e zhdukur” nga Marcel Proust
3. Edmond Tupja me “Një ballkon në pyll” nga Julien Gracq
4. Erion Karabolli me “Abadoni, engjëlli i skëterrës” nga Ernesto Sábato
5. Parid Teferiçi me “Dita e mbetur” nga Kazuo Ishiguro
6. Primo Shllaku me “Lulet e së keqes” nga Charles Baudelaire

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 07/12/2019 - 23:52

Këngëtarja Eneda Tarifa është fituesja e festivalit “Kënga Magjike 2019”.Pas votimit të artistëve, jurisë dhe publikut triumfoi me kënga “Më zgjat dorën”

Postuar: 07/12/2019 - 23:43

Fifi është një ndër pretendetet kryesore për të fituar çmimin e parë në “Kënga Magjike&rdqu

Postuar: 07/12/2019 - 22:40

Reperi i njohur shqiptar Viktor Paloka, i njohur si Unikatil, ka humbur njeriun e tij të shtrenjt

Postuar: 07/12/2019 - 22:29

Aleksia Peleshi, vajza e ish-zv.kryeministrit Niko Peleshi ka publikuar lirbrin e saj të parë.&ld

Postuar: 07/12/2019 - 22:07

Mbrëmjen e sotme po mbahet nata finale e festivalit “Kënga Magjike”.Artistë shqiptarë

Postuar: 07/12/2019 - 20:44

Këtë vit modelja bukuroshe Adrola Dushi është prezantuese krah Ardit Gjebreas në festivalin e &ls

Postuar: 07/12/2019 - 20:33

Mbrëmjen e sotme reperi Mozzik ka qenë i ftuat në emisionin “Prive”.Reperi ka folur p