Kërko Për

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS

Agjencia e Lajmeve SOT NEWS Lajme nga Shqiperia, Kosova, Rajoni dhe Bota, Politike, Kronike, Aktualitet, Dossier, Kulture, Sport

Ditë e zezë, sëmundja e kancerit i merr jetën muzikantit shumë të dashur për shqiptarët

Postuar: 18/03/2019 - 10:48

Një sëmundje e rëndë i ka marrë jetën një ndër muzikantëve më të njohur në të gjithë botë.

Dick Dale, kitaristi i famshëm i Rolling Stones, është ndarë sot nga jeta në orët e para të mëngjesit.

Sipas BBC Dick Dale vdiq në moshen 81 vjeçare për shkak të kancerit dhe të diabetit. Kitaristi i njohur si ‘Mbreti i Rockut Surf’ solli menjëherë reagimin e të gjithë aristëve amerikanë që u tronditën nga humbja e tij.

Kitaristi vetë në një intervistë kishte thënë: ‘’Dokorët me thanë se kanceri dhe diabeti do më vrasin. Nuk më lejuan që të performoja më në skenë. Unë ditën tjetër dhashë koncert në Kaliforni. Edhe i vdekur do vazhdoj të luaj kitaren time.’’

Kitaristi që vinte nga një familje e varfër amerikane filloi karrierën e tij në moshën 15 vjeçare kur krijoi një grup muzikor me shokët e tij të shkollës. Kitarën e tij të parë e bleu në treg me 8 dollarë. Kur mbushi 22, ai filloi të luante në klube si kitarist dhe talenti i tij u bë shpejt i njohur derisa u bashkua me grupin e Rolling Stones. Nga ajo kohë ai shkruaiti qindra këngë, si ‘Guitar Hero’ që është një ga krijimet e tij më të famshme.

Një ditë e zezë për muzikën rock, lamtumirë mbreti i kitarës.

/Agjensia e Lajmeve Sot News/

Na Beni Like Ne Facebook: 

Lajme nga e njejta kategori

Postuar: 22/04/2019 - 22:35

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj ka qenë i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionin ‘Në Kurthin e Piter Pan’ në Tv Klan.

Postuar: 22/04/2019 - 21:21

Aktori i famshëm turk Kivanç Tatlitug së shpejti do të vizitojë Shqipërinë dhe këtë e bëri të dit

Postuar: 22/04/2019 - 19:44

 Mbretëresha e Britanisë së Madhe, Elizabeth, monarkja me jetëgjatësinë më të madhe në botë

Postuar: 22/04/2019 - 19:40

Suksesi i shqiptarëve në botë, po rritet çdo ditë e më shumë.

Postuar: 22/04/2019 - 18:26

 E gjithë bota e di dashurinë që Princ Harry ka për Afrikën dhe duket se këtë dashuri ia ka

Postuar: 22/04/2019 - 17:28

Tashmë prej disa kohësh në media po përflitet për ndarjen e moderatores Arbana Osmani nga Ardit K

Postuar: 22/04/2019 - 15:17

Dje në “E diell” ka qenë e ftuar Soni Malaj, e cila veç të tjerash tregoi dhe për kon