BREAKING NEWS

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e Britanisë”, Sekretarja e Brendshme nuk ndalet: Ky është vetëm fillimi, ja masat që do të merren

“Bandat shqiptare ‘uzurpojnë’ rrugët e
x
BREAKING NEWS

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja

Zbulohet emri i viktimës në Krujë, detaje të reja
x
BREAKING NEWS

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën paralajmërimin e fortë për Shqipërinë

Skema e shtetësisë për investitorë, reagon BE dhe bën
x
BREAKING NEWS

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me vete rroba në makinë, dyshohet se po udhëtonin drejt...

Zbardhen detaje të reja nga atentati i Vlorës: Dy viktimat kishin me
x
BREAKING NEWS

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta paralajmëron: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“Ora e drejtësisë ka ardhur”, ish-presidenti Meta
x
BREAKING NEWS

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e bujshëm: SPAK dhe policia që po merren me këtë çështje, shumë shpejtë do të zbulohet...

Zhdukja e Ervis Martinajt, ish-prokurori bën paralajmërimin e
x
BREAKING NEWS

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar Leskaj kritikon ashpër qeverinë: Rama po inkurajon bandat dhe grupet mafioze, më pas...

Vrasjet në vend/ “Policia po përdoret nga politika”, Bujar
x
BREAKING NEWS

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin: Qyteti është i braktisur në të gjitha perspektivat

“Elbasani në situatë kritike”, Ilir Meta ngre alarmin:
x

Bota

Do të përfshihej në listën e zezë/ Ish-Kancelari gjerman Schroeder merr vendimin drastik

Do të përfshihej në listën e zezë/ Ish-Kancelari

Kompania shtetërore ruse e naftës, Rosneft, njoftoi të premten se ish-Kancelari gjerman Gerhard Schroeder dhe sipërmarrësi gjerman Matthias Warnig, po largohen nga bordi drejtues i kompanisë.

Parlamenti Evropian kishte bërë thirrje të enjten, që zoti Schroeder, tashmë në moshën 78-vjeçare, të përfshihej në listën e zezë, në rast se nuk jepte dorëheqjen nga bordi i kompanisë Rosneft, një lëvizje që synonte ta dekurajonte atë nga marrja e drejtimit të kompanisë ruse Gazprom, një emërim i njoftuar rishtazi.

Gjermania mbylli të mërkurën zyrën e zotit Schroeder, shpenzimet e të cilës përballoheshin nga taksapaguesit, pas indinjatës publike të krijuar nga përfshirja e tij e vazhdueshme në industrinë ruse të energjisë, megjithë sulmin e Rusisë në Ukrainë dhe refuzimin e tij për ta denoncuar publikisht Presidentin Vladimir Putin, të cilin e konsideron një mik personal.

Kompania Rosneft u shpreh në deklaratë se “përkrahim vendimet (e zotërinjve Schroeder dhe Warnig) dhe i falenderojmë për mbështetjen e tyre të vazhdueshme”.

Zoti Schroeder, kancelar i Gjermanisë gjatë periudhës 1998-2005, ka qenë një mbështetës i fortë i gazsjellësit nënujor Nord Stream, që furnizon Gjermaninë me gaz nga Rusia dhe ka qenë në bordin drejtues të kompanisë Rosneft që në vitin 2017.

Gjashtë burime të ndryshme i thanë agjensisë së lajmeve Reuters të enjten se edhe pesë nënpresidentë të huaj të kompanisë Rosneft, u larguan, pak përpara se të hynin në fuqi më 15 maj sanksionet e fundit të BE-së ndaj Rusisë.

Zoti Schroeder nuk iu përgjigj menjëherë kërkesave për koment. Agjensia e lajmeve Reuters nuk arriti ta kontaktojë zotin Warnig.

Zoti Schroeder drejton komitetin e aksionerëve të kompanisë Nord Stream, e cila menaxhon gazsjellësin Nord Stream 1, që kalon nga Rusia për në Gjermani përmes Detit Balltik, si dhe kryeson bordin e drejtorëve të kompanisë Nord Stream 2, një gazsjellës i dytë funksionimi i të cilit u pezullua nga Gjermania pasi Rusia filloi sulmin në Ukrainë.

Zoti Warnig ishte punonjës i policisë sekrete Stasi gjatë periudhës së komunizmit në Gjermaninë Lindore, përgjatë pothuajse të njëjtës periudhë kur atje punonte për KGB-në zoti Putin. Zoti Warnig ka drejtuar kompaninë Nord Stream deri në vitin 2016.

Ai u bë drejtor ekzekutiv i kompanisë Nord Stream 2 në vitin 2015. OKB-ja vendosi sanksione ndaj tij sanksione më 23 shkurt.

Kompania Nord Stream konfirmoi se zoti Schroeder vazhdon të jetë drejtues i saj. Kompania Nord Stream 2 nuk ka bërë ndonjë koment./ VOA