BREAKING NEWS

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz Pashko, te Sabri Godo dhe Remzi Lani, Ilir Demalia nxjerr listën “bombë” të personazheve “VIP” që ishin pjesë e ish-Sigurimit të Shtetit dhe Partisë së Punës, ja pseudonimet...

Nga Azem Hajdari, Shinasi Rama, Sali Berisha, Aleksandër Meksi, Gramoz
x
BREAKING NEWS

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi kërcënon Edi Ramën dhe pritet të bëjë publike më 14 dhjetor 2023 dosjen e vëllait të kryeministrit

Olsi Rama i përfshirë në trafiqe, Gazment Bardhi
x
BREAKING NEWS

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh Kongresin e PS dhe nis sulm frontal kundër SHBA dhe SPAK, në panik nga republika e prokurorëve

Gjysma e qeverisë në burg dhe gjysma nën hetim, Edi Rama mbledh
x
BREAKING NEWS

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të Tiranës, ja lista e plotë

SPAK lëshon 15 masa sigurie për aferën e inceneratorit të
x
BREAKING NEWS

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit të Tiranës, SPAK firmos 15 urdhër arreste, zbulohen emrat

Për kë do "kërcasin prangat"? Afera e inceneratorit
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është sponsori i fuqishëm që fshihet pas aksionit të tij që pritet të tronditë themelet e “Trekëndëshit të Bermudës”

Ja pse u thirr me urgjencë Lulzim Basha në SHBA, kush është
x
BREAKING NEWS

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në ’97, roli i Pandeli Majkos, Rexhep Mejdanit, Bashkim Finos e Namik Dokles dhe telefonata “përtej Adriatikut” që ndryshoi rrjedhën e ngjarjeve, Gjon Bruçi zbardh anën e errët të Saliut

Ja si Berisha u përgatit të arratiset nga Shqipëria në
x
BREAKING NEWS

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet për dosjen e tyre të “zezë” të pastrimit të parave, ja çfarë po ndodh në GJKKO

SPAK trondit çiftin Meta-Kryemadhi, prokurorët nisin sekuestrimet
x

Gossip

Çfarë po ndodh me miliarderin? Elon Musk pëson humbjen më të madhe të pasurisë në historinë moderne, vlerën marramendëse nuk do ta besoni

Çfarë po ndodh me miliarderin? Elon Musk pëson humbjen më

Miliarderi Elon Musk duket se do e mbyllë këtë vit me buxhet jo të konsiderueshëm. Pasuria neto e tij ka rënë me më shumë se 200 miliardë dollarë gjatë 13 muajve të fundit, një nga humbjet më të mëdha të pasurisë në historinë e fundit. Manjati i teknologjisë humbi më shumë se gjysmën e pasurisë së tij midis nëntorit 2021 dhe dhjetorit të këtij viti, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, kryesisht për shkak të kolapsit të aksioneve të Tesla-s gjatë asaj kohe.

208 miliardë dollarët e fshirë nga pasuria neto e Musk janë afërsisht ekuivalente me GDP-në e Greqisë. Shuma e humbur është gjithashtu më shumë se vlera neto e personit më të pasur në botë, Bernard Arnault. Pasi kryesoi listën e të pasurve për pjesën më të madhe të vitit, Musk humbi vendin e tij ndaj manjatit francez të biznesit në fillim të këtij muaji, megjithëse ai mbetet përpara miliarderëve të tjerë të teknologjisë amerikane që kanë dominuar listën vitet e fundit.

Pasuria neto e Musk arriti kulmin në 338 miliardë dollarë në nëntor 2021, sipas Bloomberg, që përkon me pasurinë e Teslës. Prodhuesi i makinave elektrike ka humbur afërsisht 70 për qind të vlerës së tij në vitin 2022 pas vonesave të prodhimit në Kinë, rikujton automjetet dhe shqetësimet e investitorëve se CEO i saj është shpërqendruar nga roli i tij i ri si kreu i Tëitter .

Kapaciteti i tregut të Tesla-s është ulur me gati 900 miliardë dollarë që nga nëntori 2021, duke bërë që ajo të bjerë nga 10 kompanitë më të vlefshme, shkruan Independent.  

Pavarësisht humbjeve, Tesla mbetet prodhuesi më i vlefshëm i makinave në botë për nga distanca, me humbjet e saj gjatë vitit të kaluar të barazvlefshme me kapitalin e kombinuar të tregut të të gjithë prodhuesve të tjerë të automjeteve. Në një email të fundit drejtuar stafit të Tesla-s, Musk shkroi se ai besonte se Tesla do të bëhet "kompania më e vlefshme në Tokë" në planin afatgjatë.