BREAKING NEWS

Dy anije gjigante 250 metra të flotës ruse do kalojnë pranë Shqipërisë, anija cisternë dhe shoqëruesi i saj misterioz po i drejtohen...

Dy anije gjigante 250 metra të flotës ruse do kalojnë pranë
x
BREAKING NEWS

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja mori përpara tre kalimtarët, vdes në spital njëri prej tyre (EMRI)

Aksidenti i frikshëm te “Kodra e Diellit” ku 29-vjeçarja
x
BREAKING NEWS

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet masa e dhënë

Apeli i GJKKO merr vendimin për gjyqtaren e njohur dhe avokatin. Zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na tha se u zhduk”/ Zbulohet për herë të parë shteti ku ndodhet personi që lajmëroi xhaxhanë e Ervis Martinaj për zhdukjen e të shumëkërkuarit të drejtësisë

“Një i afërmi jonë nga Puka që jeton jashtë, na
x
BREAKING NEWS

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e menjëhershëm

E kanë eleminuar Ervis Martinajn? Prokuroria merr vendimin e
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e kërcyer në bodrumet e politikës shqiptare

Petro Koçi: Çifti Berisha-Metaj, një ‘tango’ e
x
BREAKING NEWS

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e Berishës nga politika, në shtator Kuvendi do shkaktojë “tërmet” për “non gratat” dhe spiunët

Ja skema ligjore që do të përdoret për përzënien e
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali Berishën, nëse nuk do jetë më deputet ndaj tij do të filloj procesi penal, në shtator do kemi ngjarje të reja

Spartak Ngjela: Është e garantuar që ka prova për Sali
x

Gossip

Humbje e madhe/ “Një nga figurat më emblematike të historisë”, u rrit në jetimore dhe ngriti një perandori që numëron 9 mijë dyqane! Ndërron jetë miliarderi i famshëm, shef ekzekutiv i prodhuesit të kompanisë gjigante

Humbje e madhe/ “Një nga figurat më emblematike të

Ndahet nga jeta Leonardo Del Vecchio. Themeluesi i Luxottica dhe presidenti i EssilorLuxottica ishte 87 vjeç dhe një nga njerëzit më të pasur në Itali. Përveç gjigantit të syzeve, ai kishte aksione të rëndësishme në Mediobanca dhe Generali.

Ai ishte njeriu klasik i vetë-bërë, i lindur në Milano në vitin 1935 nga prindër të emigruar nga Pulia, ai ishte i fundit nga katër fëmijët e familjes. Nëna e tij e ve, pak pas lindjes së Leonardos, nuk kishte mundur të kujdesej për të dhe preferoi t’ia besonte shkollës Martinitt, një institut për jetimë. Më pas, në moshën 15-vjeçare, ai mori punën e tij të parë, në një fabrikë kupash. Janë pronarët e kësaj kompanie, Johnson, ata që e kanë shtyrë të ndjekë kurset e mbrëmjes për dizajn dhe gravurë në Akademinë Brera.

“Me vdekjen e Del Vecchio-s, Milano humbet një nga figurat më emblematike të historisë së tij”, tha kryetari i bashkisë së Milanos, Giuseppe Sala në Twitter.

Leonardo Del Vecchio nuk ka qëndruar kurrë në vend në jetën e tij të gjatë. Në moshën 22-vjeçare ai u transferua në Trentino dhe më pas në Veneto. Pikërisht në Agordo ai hapi një dyqan të kornizave të syzeve: Luxottica. Jemi në vitin 1961 dhe kompania ka 14 punëtorë dhe është e specializuar në pjesë të vogla për syze. Gjashtëdhjetë vjet më vonë, Luxottica është një kolos me 80,000 punonjës, 9,000 dyqane dhe një xhiro mbi 30 miliardë euro.

Jeta e tij profesionale ishte e gjatë dhe plot arritje. Edhe ajo private nuk mbeti mbrapa, ndoshta pak më shumë “me ngjyra”. I martuar tre herë, ai ka gjashtë fëmijë, Claudio, Marisa, Paola (nga martesa e tij e parë me Luciana Nervo), Leonardo Maria (nga gruaja e tij aktuale Nicoletta Zampillo me të cilën u martua në 1997 dhe, pas divorcit në 2000, u rimartua në 2010) , Luca dhe Clemente (lindur në 2001 dhe 2004, nga ish-partnerja Sabina Grossi).

Leonardo Del Vecchio kishte kontribuar të gjitha aksionet e tij në një kasafortë familjare në Luksemburg, Delfin S.à.r.l.: Del Vecchio zotëronte 25% në emër të tij, aksione që ai kishte vendosur tashmë t’ia kalonte gruas së tij Nicoletta Zampillo deri në vdekje, 75% e mbetur u nda në mënyrë të barabartë midis gjashtë fëmijëve (12,5% secili). Leonardo Del Vecchio, megjithatë, kishte ruajtur 100% kontrollin, përmes uzufruktit, deri në vdekjen e tij.

  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri
  • foto galeri

“Ai ishte arkitekti i shpëtimit të tokës tonë”

“Më pëlqen të përsëris shpesh se vetëm pesimistët nuk bëjnë pasuri. Mendoj se Cavaliere Del Vecchio ishte demonstrimi i gjallë i kësaj thënieje. Një njeri që me vendosmërinë e tij dhe vizionin e tij të punës, nga hiçi, është vendosur në renditjen e sipërmarrësve më të suksesshëm në botë.
Dëshiroj ta kujtoj atë si një nga arkitektët e rimëkëmbjes së tokës tonë, në veçanti të shpengimit ekonomik të Italisë. Veneto i detyrohet shumë”. Kështu shprehet presidenti i Rajonit Veneto, Luca Zaia.

“Ai ishte një sipërmarrës që dukej shumë përtej ëndrrave të tij – nënvizoi Zaia -. Ai tashmë mund ta konsideronte veten të kënaqur dhe të suksesshëm në dyqanin që ndërtoi në Agordo në fund të viteve 1950. Por një biznes i vogël lindi nga ai dyqan.

Luxottica, e cili në një kohë të shkurtër u shndërrua në një realitet shumë të madh produktiv, në krye të të cilit Del Vecchio u ngjit në financat ndërkombëtare, e nxorri Veneton në plan të parë në botë. Ka shumë njerëz nga luginat tona të Dolomitit që falë tij kanë gjetur një punë që shënon rrugën e mirëqenies për familje të tëra. Nëse Veneto është sot ai realiteti i madh produktiv dhe ekonomik që ne synojmë të ruajmë dhe rrisim, kjo është falë figurave si Del Vecchio, që besuan në punën tonë dhe në njerëzit tanë, ngushëllimet e mia familjes” shkruan Zaia.

“Me vdekjen e Leonardo del Vecchio, Milani humbet një nga figurat më emblematike të historisë së tij të re”. Kryetari i bashkisë së Milanos, Giuseppe Sala, ka kujtuar sipërmarrësin në faqet e tij sociale. “Vlera themeluese e Milanit është puna – shtoi ai – dhe Leonardo del Vecchio kaloi gjithë jetën e tij atje, deri në momentin e tij të fundit”.

Më të lexuarat