BREAKING NEWS

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të ketë hetime nëse...

A do ketë pasoja për Ramën? Habit eksperti: Mund të
x
BREAKING NEWS

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po bën FBI me këtë çështje

Rama korruptoi McGonigal-in? Gazetari amerikan zbulon se çfarë po
x
BREAKING NEWS

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me kryeministrin: Rama ka anuluar aktivitetet, që nga e mërkura...

Skandali i McGonigal, gazetari Hoxha zbulon çfarë po ndodh me
x
BREAKING NEWS

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat

A është Agron Neza agjent i FBI? Gazetari amerikan zbardh prapaskenat
x
BREAKING NEWS

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E dashura e McGonigal i dërgoi e-mail FBI, kërkoi hetimin e tij

Arrestimi i ish-agjentit/ Gazetari amerikan zbardh detaje të reja: E
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e Shëndetësisë del me njoftimin e rëndësishëm për qytetarët

Çfarë po ndodh në Shqipëri? Ministria e
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së McGonigal dhe plas deklaratën e fortë: FBI ka përgjuar Ramën, ka në dorë biseda...

Flamur Noka zbardh një tjetër pjesë të dosjes së
x
BREAKING NEWS

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen lëvizjet e Shkëlzen Berishës: Ja zyrat ku hyri për të...

Çështja “Gërdeci”, avokati Beqiri zbërthen
x

Gossip

Keni qenë nervoz kohët e fundit? Studiuesit zbulojnë shkakun

Keni qenë nervoz kohët e fundit? Studiuesit zbulojnë shkakun

Lodhja ndryshon shumë te njerëzit, mund ta bëjë fytyrën tonë të fryrë, dëshirat tona për ushqim të shtohen dhe varësinë ndaj kafesë edhe më të dukshme.Mungesa e gjumit nuk na kthen vetëm në zombi fizik, por në fakt mund të ndryshojë mënyrën se si ndihemi për njerëzit përreth nesh.Kjo është sipas një studimi të ri të botuar në revistën Nature and Science of Sleep, i cili shqyrtoi se si përgjumja dhe lodhja ndikojnë në perceptimin tonë për të tjerët. Për ta bërë këtë, studiuesit analizuan lëvizjet e syve të pjesëmarrësve pas një nate pa gjumë dhe tetë orë gjumë për të parë se kur do të shihnin fytyra të lumtura, të frikësuara, të zemëruara apo edhe neutrale.

Ata zbuluan se kur u mungon gjumi, pjesëmarrësit shpenzonin më pak kohë duke parë fytyrat. “Duke pasur parasysh se shprehjet e fytyrës janë thelbësore për të kuptuar gjendjen emocionale të të tjerëve, shpenzimi i më pak kohë duke u fiksuar në fytyra pas humbjes akute të gjumit mund të rrisë rrezikun e interpretimit të gjendjeve emocionale të të tjerëve në mënyrë të gabuar ose shumë vonë.”, shpjegoi autori i studimit. Live van Egmond. Studiuesit shikuan mekanizmat e sistemit nervor qendror, duke përfshirë mënyrën se si humbja e gjumit shkakton ulje të shpejtësisë dhe vëmendjes së përpunimit. Ata gjithashtu raportojnë se truri i privuar nga gjumi mund të jetë më pak në gjendje të bëjë përpjekje për të eksploruar vizualisht personin përballë tij dhe të perceptojë çdo bisedë si një sulm. 

Disa rezultate më specifike të studimit ishin se në thelb, shprehjet e fytyrës u interpretuan negativisht, një efekt që studiuesit thanë se mund të shpjegojë pse humbasim interesin për t’u shoqëruar dhe ndihemi më të vetmuar kur jemi të lodhur.